1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINI 39 ÖRGÜT BİRLİKTE KUTLUYOR
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINI 39 ÖRGÜT BİRLİKTE KUTLUYOR

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINI 39 ÖRGÜT BİRLİKTE KUTLUYOR

1 MAYIS TERTİP KOMİTESİ: “UBP HÜKÜMETİ İLE SERMAYE ÇEVRELERİ, ÇALIŞANLARIN TÜM KAZANIMLARINA SALDIRMAKTADIRLAR”

A+A-

BIÇAKLI: “SERMAYE VE TEMSİLCİLERİ BUNA BİLE RAZI OLMAYIP EMEĞİ DAHA DA SÖMÜRMEK İÇİN HER TÜR ÇİRKİNLİĞİ MEVCUT HÜKÜMET İLE BİRLİKTE İSTİŞARE İÇERİSİNDE SÜRDÜRMEKTEDİR”

1 Mayıs İşçi Bayramı 39 sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti tarafından birlikte kutlanacak.

Amerika’nın Chicago kentinde yer alan ayaklanmanın ardından 1 Mayıs sosyalist ve işçi partilerinin 1889’da gerçekleştirdiği ikinci enternasyonal toplantısında tüm dünyada kutlanmasına karar verilmişti.

 KKTC’de 1 Mayıs etkinliklerini düzenleyen sendikalar, 1 Mayıs İşçi bayramının KKTC’de işçi haklarına saldırıların sürdüğü bir dönemde kutlanacağını savundu.

Bu yıl, 1 Mayıs etkinlikleri saat 18:30’da Kuğulu Park’tan konser ve konuşmaların yer alacağı Sarayönü’ne kadar devam edecek kortej yürüyüşü ile başlayacak.

Arda Gündüz ve Sol Anahtarı’nın konserinin yer alacağı Sarayönü’nde, Dev-İş Genel Sekreteri Mehmet Seyis, Türk Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ile Güney Kıbrıs’tan iki işçi sendikası PEO ve SEK yetkilileri konuşma yapacak.

1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliklerini organize eden 1 Mayıs Tertip Komitesi bugün Surlariçi’ndeki Dev-İş lokalinde basın toplantısı düzenledi.

ÇALIŞANLARIN TÜM KAZANIMLARINA SALDIRMAKTADIR

Dev-İş Genel Sekreteri Mehmet Seyis tarafından okunan ortak basın bildirisinde, dünyada emperyalist devletler ve çok uluslu şirketlerin emekçi haklarına saldırılarını artırdığı bir dönemden geçildiği belirtildi ve “Bizim ülkemizde de UBP Hükümeti ile sermaye çevreleri, çalışanların tüm kazanımlarına saldırmaktadırlar” denildi.

Açıklamada, “Ülkede çalışanların alım güçlerinin yarıya düşürüldüğü, başta sosyal güvenlik haklarımızda olmak üzere yasalardan kaynaklanan birçok kazanım yasa değişiklikleri ile geriletildi, Toplu İş Sözleşmelerine müdahaleler çoğaldı. Şimdilerde ise, Kıdem Tazminatı hakkına saldırılar yapılıyor. Çalışan kesimlerin kısmen var olan örgütlülüğünü ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar” ifadeleri yer aldı.

UBP Hükümeti’nin Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti ile imzaladığı protokollerle çalışanların haklarının geriletildiği görüşüne yer verilen açıklamada “Bir yandan çalışan hakları budanmakta, diğer yandan da azınlığa düşürülen Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesi gasp edilmekte ve toplumsal varlığımız tehdit edilmektedir. Bu anlamda bir mücadele günü olan 1 Mayıs bu yıl daha da önem kazanmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca işverenlere 1 Mayıs’ta işyerlerini açmamaları çağrısında bulunuldu.

KIBRIS SORUNUNDA UZLAŞILAN KONULARA SADIK KALIN

Kıbrıs sorununa da değinilen açıklamada, çözüm için daha çok ses çıkartılması gerektiği, çözüm çalışmalarının “Birleşik Federal Kıbrıs” temelinde olması gerektiği kaydedildi.

Görüşmecilere, BM parametrelerine ve bundan önceki görüşmecilerin üzerinde uzlaşmaya vardıkları konulara sadık kalmaları çağrısı da yapıldı.

BIÇAKLI

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı toplantının başında yaptığı konuşmada, bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramının “işçilerin hak ve menfaatlerinin geriletildiği, demokrasinin katledildiği bir dönemde kutlanacağını” söyledi.

İşçi hak ve menfaatlerinin işveren ve hükümet tarafından bulunduğu noktadan geriletmek istendiğini savunan Arslan Bıçaklı, “(çalışanların) Ter dökerek kazandığı haklar maalesef her geçen gün budanıyor, buna rağmen sermaye ve temsilcileri buna bile razı olmayıp emeği daha da sömürmek için her tür çirkinliği mevcut hükümet ile birlikte istişare içerisinde sürdürmektedir” dedi.

1 Mayıs Tertip Komitesi’nde DEV-İŞ, TÜRK-SEN, KTÖS, KTAMS ve KTOEÖS temsilcileri bulunuyor.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.