1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 1 MİLYAR EURO'YA EVET
1 MİLYAR EURO'YA EVET

1 MİLYAR EURO'YA EVET

IMF (Uluslararası Para Fonu) Yönetim Kurulu’nun, Rum kesimine yönelik yardım programında yer alan 1 milyar Euro’yu onaylamak için kritik bir toplantı yaptığı ve yardım programına katılmaya “evet” dediği haber verildi.

A+A-

IMF (Uluslararası Para Fonu) Yönetim Kurulu’nun, Rum kesimine yönelik yardım programında yer alan 1 milyar Euro’yu onaylamak için kritik bir toplantı yaptığı ve yardım programına katılmaya “evet” dediği haber verildi.

Politis gazetesi konuya ilişkin haberinde 3 milyar Euro tutarındaki ilk kredi diliminin 2 milyar Euro’sunun Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından geçtiğimiz gün ödenmesine karar verildiğini anımsatan gazete, Rum kesimiyle ilgili yardım programının IMF tarafından onaylanması için önceki gün yapılan kritik toplantının, toplantıya katılanların yarısının Rum kesiminin IMF tarafından desteklenmesi önerisine evet demesi; geriye kalanların da daha fazla bilgi istemesiyle başladığını kaydetti.

Toplantının mutlu sonla bittiğini belirten gazete, IMF Yönetim Kurulu’nun dün akşam IMF’nin yardım programına 1 milyar Euro’luk bir meblağla katılmasını onayladığını yineledi.

Yardım taksit taksit gelecek

IMF’nin yardımının Güney Kıbrıs’a taksitler halinde geleceğini anımsatan gazete, IMF Yönetim Kurulu’nun dünkü kararıyla birlikte, 86 milyon Euro tutarındaki ilk taksitin hemen Rum kesimine ödenmesine izin verildiğini ifade etti.

Gazete, IMF’nin kararında katalizör rol oynayan şeyin, Rum kesiminin ekonomi ve finans sektörünün düze çıkmasıyla ilgili gerekli önlemleri benimseme konusundaki güçlü kararlılığı olduğunu anlattı.

Bütün IMF yetkililerinin, Rum kesimindeki banka işlemlerindeki kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmaması konusundaki ikileme atıfta bulunduklarını yazan gazete, IMF yetkililerinin bir yandan bu kısıtlamaların sürmesinin ekonomiyi ve bankacılık sistemine duyulan güveni olumsuz yönde etkilediğine, diğer yandan da bunların zamansız bir şekilde kaldırılmasının, sistemin sürdürülebilirliğini tehlikeye atacağına işaret ettiklerini belirtti.

Sisteme ilişkin endişe sürüyor

Haberde, aralarında muhafazakarların da olduğu IMF yetkililerinin birçoğunun, Rum kesiminin borcunun ve bankacılık sisteminin sürdürülebilirliğinden endişe duymaya devam ettikleri de vurgulandı.

Haber, Simerini Gazetesi’nde “IMF’den 86 Milyon Euro Geliyor”, Haravgi Gazetesi’nde ise “IMF Yönetim Kurulu Kıbrıs’ın Programını Onayladı” başlığıyla yer buldu.

Troyka heyeti geliyor…

Troyka teknokratlarından oluşan bir heyetin, memorandumun içerdiği önlemlerin hayata geçirilip geçirilmediğini değerlendirmek için, önümüzdeki Salı günü Güney Kıbrıs’a gelmeye hazırlandığı haber verildi.

Fileleftheros Gazetesi, üç günlüğüne Güney Kıbrıs’ta bulunacak olan Troyka heyetinin amacının; kredinin ikinci diliminin eylül ayında ödenmesi için, Rum kesimine memorandumun önlemleriyle ilgili olarak temmuz ayındaki ilk sınavdan geçmeden önce, teknokratik yardım sağlamak olduğunu belirtti.

“Gayrimenkul sektöründe yaprak kımıldamıyor”

Fileleftheros Gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı başka bir haberde, gayrimenkul sektöründeki durumun trajik olduğunu haber verdi.

Tapu ve Kadastro Dairesi’ne sunulan satış belgelerinin, geçen yıla oranla yüzde 38 azalma gösterdiğini kaydeden gazete, yabancılar yüzünden yalnızca Baf’taki satışların olumlu bir seyir gösterdiğini ekledi.

 

Kaynak: Havadis

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.