1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 10 BİN YIL ÖNCESİNE YOLCULUK...
10 BİN YIL ÖNCESİNE YOLCULUK...

10 BİN YIL ÖNCESİNE YOLCULUK...

Akdeniz köyünde buluşan Mısır, Letonya, İran, Romanya, Bulgaristan, Türkiye ve Kıbrıs'tan 41 katılımcı

A+A-

 

“1. Uluslararası  Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu” çerçevesinde, Akdeniz köyünde buluşan Mısır, Letonya, İran, Romanya, Bulgaristan, Türkiye ve Kıbrıs'tan 41 katılımcı, 10 bin yıl önce yapılan heykelleri, çıkarıldıkları yerde, aynı toprakla, o günün tekniğiyle yeniden canlandırıyor.

Akdeniz Köyü Kalkındırma, Çevreyi Koruma ve Yaşatma Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada,
“Akdeniz Köyü'nde biraraya gelen 41 özel insan, dünyada bugüne kadar benzeri yapılmayan bir projeyi hayata geçiriyor. Dünyanın yakından tanıdığı Çin Hükümdarı Qin Shihuang'ın ölümsüz ordusu: Taş askerlerinden 500 yıl öncesine işaret eden tarihi ile, çok daha özel bir yere sahip olan Akdeniz Köyü'ndeki heykeller, bu proje ile yeniden hayat buluyor” denildi.

Fikir babası Rauf Ersenal olan  ve Mısır, Letonya, İran ,Romanya, Bulgaristan, Türkiye ve Kıbrıs'tan 41 katılımcı ile uluslararası bir boyuta taşınan projenin dün itibarıyla başladığı belirtilen açıklamaya göre, o dönemin teknik imkanları ile yapılacak heykeller, aynı teknik kullanılarak fırınlanacak.

22 Eylül’e kadar devam edecek proje ile bin tanesi Güney'de kalan, bin tanesi de İsveç’te olan toplam 2 bin heykelin çıkarıldıkları topraklara kazandırılmasını amaçlanıyor. Heykellerin tamamlanması ile orijinalleri yurtdışında olan 2 bin heykelin kopyaları “kendi vatanında” olacak.

Proje çerçevesinde, farklı kültürlerin uluslararası  sanatçılarının, Kıbrıs’ta Akdeniz’de bir araya gelerek Arkaik Dönem’e ait 1929 yılında İsveçli arkeologların yaptıkları kazıda tapınak alanında buldukları pişmiş topraktan işlerin kopyalarını yaptığı; yurt dışına kaçırılan işlerin kopyalarını yapmaktaki en büyük nedenin, Akdeniz Köyü’nün ve dolayısıyla  Kıbrıs’ın uluslararası platformda "Kültür ve Sanat" yolu ile tanıtılması, köyün turizme kazandırılmasının sağlanması olduğu; Proje tamamlandığında yapılan heykellerin köyde yapılacak bir müze ile sergileneceği kaydedildi.

SERGİ 20 EYLÜL'DE...

13 ve 18 Eylül  tarihinde fırınlamalar yapılırken, 20 Eylül akşamı saat 18.00 de yapılan işler seyirciyle buluşacak. Yine aynı akşam tarihçi bilim adamı Nezih Başgelen “Neolitikden Arkaike” isimli bir sunum gerçekleştirecek. Sempozyum alanı ve sergi, kazıların yapılarak buluntuların yapıldığı noktada Akdeniz köyünde yer alacak.

HEYKELLER NASIL BULUNMUŞTU

Açıklamada, heykellerin nasıl bulunduğu konusunda şu bilgiler aktarıldı:

“1929 yılı Kasım ayında, o dönemin köy papazı Prokopios tarafından kilise yakınındaki tarlasında çalışırken rastgele bulunan bir heykel parçası, yine o dönemde Kıbrıs'ta kazılar yapmak için bulunan İsveçli arkeologların (SCE) büyük bir keşif yapmasına sebep olur.

Kilise yanındaki bu tarlada, yarım daire şeklinde ortaya çıkarılan tapınağın çevresinde insan boyutlarına ulaşan 2000 heykel, yapıldıkları ilk günkü gibi el değmeden bulunmuştu. Çoğu erkek olan ve başlarında konik başlık bulunan bu heykeller tanrılara sunulmak üzere bırakıldığı düşünülüyor. MÖ. 750-500 yılları arasındaki tarihi yansıtan eserlerin büyük çoğunluğu, o dönemin Koloni İngiliz İdaresi izniyle İsveç'e götürülmüş ve bugün Medelhavet müzesinde sergilenmektedir, geriye kalan kısmı da Güney Lefkoşa'da bulunan Kıbrıs Müzesi’nde sergilenmektedir.”

Proje sorumlusu Rauf Ersenal projeyle ilgili bilgi vererek, “bu ülkenin nimetlerinden 10 bin yıldır sadece Kıbrıslılar değil, dünyanın birçok büyük ülkesi de yararlanmaktadır. Peki bizler ne yapıyoruz bu günlere şahitlik edenler olarak? Elbette yapacak şeyler vardı bu güzel ada için. Ve dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz ve bu topraklardan sökülen köklerimizi yeniden yeşertiyoruz " dedi.

Proje küratörü Ayhatun Ateşin ise, “Sanata dair sorularının cevabı bazen, sanat tarihinde, arkeolojik miraslarda, primitif kültürlerin içinde bulunabiliyor.. Terracotta en cazibeli malzeme. İnsanın hiç  değişmeyen gerçeklikleri, doğa ile bütünlenen primitif kültürlerin sadeliğinden, malzeme bilgisinden ,teknolojisinden , içtenliğinden etkilenerek yeniden doğuşlara yolculuk yapabiliyorsunuz” diyerek, şu çağrıyı yaptı:

“Hepimizi giderek güç ve inanç kaybına sürükleyen yabancılaşmaya ,teknolojik rüzgarla sürüklendiğimiz duyarsızlaşmaya karşı, sanatın ve insanın bilgeliğini, iyiyi ve güzeli yaymada yaratıcı gücünün önemiyle ada halkını ve herkesi bekliyoruz. “

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.