1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 13. MAAŞLAR ÖDENECEK Mİ?
13. MAAŞLAR ÖDENECEK Mİ?

13. MAAŞLAR ÖDENECEK Mİ?

13. Maaşlar Ödenecek Mi?

A+A-

13.Maaşların ödenmeyeceğine dair spekülatif söylemler ortaya atılırken Maliye Bakanı Birikim Özgür, sessizliğini bozarak açıklama yaptı

Ülke gündemini son iki gündür ne Kıbrıs konusu ne de başka bir konu meşgul etti. Kulislerde sadece 13.maaşların ödenip ödenmeyeceği konuşulurken, konuyla ilgili birçok iddia ortaya atıldı.

Kimleri devlet bütçesinde para olmadığını ve maaşların ödenmeyeceğini söylerken, kimileri de devletin yerel bankalardan borçlanmaya çalıştığını öne sürdü. Kamu çalışanlarının yanı sıra çarşı esnafı da 13.maaşı beklerken dün akşam saatlerine kadar Maliye Bakanlığı’ndan açıklama yapılmadı. Ana Muhalefet Partisi DP Milletvekili Hasan Taçoy’un “13. Maaşın ödenemeyeceği aşikâr” şeklindeki açıklamasının ardından sessizliğini bozan Maliye Bakanı Birikim Özgür, dün akşam saatlerinde 13.maaş ile ilgili iddialara sosyal medya hesabından cevap verdi.

“BİZ BÜTÜN MÜKELLEFİYETLERİMİZİ YERİNE GETİRİRİZ”

Bakan Özgür açıklamasında şunlara yer verdi, “Ana Muhalefet Partisi DP Milletvekili Sayın Hasan Taçoy’un “13. Maaşın ödenemeyeceği aşikâr” şeklindeki açıklamasını hayretle okudum. Ülkemizde muhalefetin siyasi istikrarsızlıktan veya siyasi istikrarsızlığa yol açabilecek mali konulardaki olumsuzluklardan medet ummak yerine gerek hükümet ortaklığı gerekse muhalefet dönemlerinde kamunun mali sürdürülebilirliği için ne yaptıkları veya ne önerdikleriyle sınandıklarının bilinciyle siyaset yürütebilmesini çok isterdim.

Ancak bu şekilde toplumsal ilerlememize katkı yapabilecekleri çok açıktır. Kamuda mali sürdürülebilirlik, kamunun ödeme taahhüdünde bulunduğu tüm ödemeleri sürdürülebilir şekilde ödeyebilmesi anlamına gelir. Bu toplumsal bir hedeftir ve biz kendi kaynaklarımızla mali yönden sürdürülebilir bir yapıya kavuşmak için siyasi bir mücadele yürütmekteyiz.

Diğer taraftan, henüz kendi kaynaklarımızla bu yapıyı oluşturana kadar da bir yandan yapısal dönüşüm odaklı reformlarımızı hayata geçirirken aynı zamanda bu süreçte karşılaştığımız açıklarımızı da giderebilmek adına Türkiye Cumhuriyeti ile anlaşmalara bağlı kredi kullanmaktayız. En kötü ihtimalle de çok mecbur kalınması halinde borçlanma yoluyla açığımızı gideririz.”

HÜKÜMETE GÜVENİN

Türkiye yetkililerine “Biz sizinle imzalanan anlaşmayı okumadık bile çünkü bu anlaşmaya karşıyız” diyenlerin ve bugünkü mali yönden sürdürülebilir olmayan sistemin mimarlarının siyasi mirasçısı konumunda olanların bugün itibarıyla siyasi istikrarsızlıktan medet umuyor olması tesadüf olarak nitelendirilebilir mi?. Bugüne kadar her yılın sonunda gündem konusu olan bir mükellefiyetimizle ilgili sıkça asparagas açıklama ve yayımlar yapılmaktadır.
Ben Maliye Bakanı olarak bu konudaki açıklama talepleriyle ilgili hep şunu söyledim:

“Açıklama yapmadık, yapmayacağız... Biz bütün mükellefiyetlerimizi yerine getiririz. Nakit durumumuzu buna göre ayarlamak için çalışırız. Bu çalışmalarımızla ilgili veya genelde mükellefiyetlerimizle ilgili basına açıklama yapmak gibi bir yaklaşımımız yok”...Bu yaklaşım çerçevesinde halkımızdan ricam hükümetimize güvenmeleri, siyasi istikrarsızlıktan medet umanlara kulak asmamalarıdır. 2015 yılı içindeki tüm mükellefiyetlerimizi yasal çerçevede yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.