1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 169 BİN TL’LİK CEZA TEPKİ YARATTI
169 BİN TL’LİK CEZA TEPKİ YARATTI

169 BİN TL’LİK CEZA TEPKİ YARATTI

Kalecik sahillerine 100 ton fuel-oilin sızdığı petrol kazası sonrasında AKSA şirketi ile gemi şirketine kesilen 169 bin TL’lik ceza tepki yarattı.

A+A-

Kalecik sahillerine 100 ton fuel-oilin sızdığı petrol kazası sonrasında AKSA şirketi ile ilgili gemi şirketine kesilen toplam 169 bin 800 TL’lik cezanın çok düşük olduğuna dikkat çekildi. Ceza miktarının caydırıcı olamayacağını savunan çevre örgütleri, yasalarda yapılacak düzenlemeyle cezaların yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

Felaket yaşanmaması için alınacak tedbirlerin kesilecek cezalardan daha önemli olduğunu vurgulayan örgütler, halen kullanılan teknolojilerin çağın gerisinde kaldığını kaydetti.

Petrol dolum tesisi kurulması halinde ülkenin başına gelecek felaketlerin hayal dahi edilemeyeceğini belirten çevre örgütleri, cezalar ne kadar artırılsa da kayıpların para ile ölçülemeyeceğini vurguladı.

Sarpten: Kesilen ceza yetersiz

Kıbrıs Türk Biyologlar, Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Başkan Hasan Sarpten, ülkenin petrol kazalarına hazır olmayıp, petrolün giriş çıkışıyla ilgili yasa dahi bulunmadığını söyleyerek, Çevre Yasası’nın 2012 yılında meclisten geçen yeni bir yasa olmasına rağmen petrol kazalarının öngörülmediğini vurguladı.

Sarpten, “AKSA şirketine asgari ücretin 60 katı ceza kesilmiştir. Bu ceza da verilmeye bilirdi. Sivil toplum örgütlerinin baskıları ve bakanın inisiyatifi ile söz konusu ceza kesildi” dedi.

Kesilen cezanın yeterli olmadığını ifade eden Hasan Sarpten, Çevre Yasası’nın 5. maddesinin 4. fıkrasında “kirleten öder” diye de bir madde olduğunu ifade etti.

Tüm temizlik masraflarının AKSA şirketine ödettirilmesi gerektiğini söyleyen Sarpten, 1 milyon dolarlık temizlik malzemesinin bölgeye getirildiği ve daha da gelmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Savcılığın bilirkişi raporu hazırlattığı ve pazartesi günü bu raporun açıklanacağını dile getiren Sarpten, söz konusu raporla suçlu olduğu tespit edilen AKSA şirketine tazminat davası açılması gerektiğini vurguladı.

Sarpten, dava açılması konusunun Bakanlar Kurulu’nda da dile getirildiği ve dernek olarak konunun takipçisi olacaklarını ifade ederken, AKSA’nın devletle olan sözleşmesinin de gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Arıkbuka: Cezalar yüksek olmalı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre Sorumlusu Nurçin Arıkbuka da çıkarılacak yasalarla insan sağlığı ve çevreye zarar veren kişilerin cezalandırılması gerektiğini ifade ederek, AKSA şirketine kesilen cezanın yeterli olmadığını söyledi.

Cezai yaptırım olmaması halinde yasaların bir anlamı kalmayacağını kaydeden Arıkbuka, insan sağlığı ve doğal yaşamı olumsuz etkileyen durumlar karşısında verilecek cezaların yüksek olması gerektiği üzerinde durdu.

Arıkbuka, birlik olarak, ülkede kurulması planlanan petrol dolum tesislerine karşı olduklarını da birçok kez dile getirdiklerini hatırlattı.

Sahir: kayıplar parayla ölçülemez

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ise AKSA şirketine kesilen cezanın komik olduğunu belirterek, uyarıların dikkate alınmaması sebebiyle facianın yaşandığına işaret etti.

Sahir, “dünyada ne ilk, ne de sondur ama yıllardır yaptığımız uyarılar dikkate alınmadı. Sadece biz değil, birçok kişi uyardı” dedi.

Yaşanan olayda da görüldüğü gibi cezaların çözüm olmadığını kaydeden Sahir, zarara uğrayan vatandaşların şirkete dava açmaları gerektiğini söyledi.

Felaketin yaşandığı bölgede canlıların yok olduğunu anlatan Doğan Sahir, dava edilse bile yerine konamayacak kayıplar bulunduğunu kaydetti.

Kayıpların para ile ölçülemeyeceğini belirten Doğan Sahir, “kirleten öder, neyi öder, ödese de yerine gelir mi?” şeklinde konuştu.

Sahir, kazaları önleyecek tedbirlerin alınması için ısrarcı olunması gerektiğini söyleyerek, kullanılan teknolojilerin çağın gerisinde olduğunu da ifade etti.

Yaşanan felaketin ülke çapına göre büyük, ancak kurulmak istenen petrol dolum tesisinin yaratabileceği felaketle kıyaslandığında çok küçük kaldığını savunan Doğan Sahir, petrol dolum tesisinin yaratacağı felaketin hayal dahi edilemeyeceğine dikkat çekti.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.