1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 17'INCI BAŞLIĞIN KAPANMA KRITERLERI
17'INCI BAŞLIĞIN KAPANMA KRITERLERI

17'INCI BAŞLIĞIN KAPANMA KRITERLERI

Kıbrıs, 17'inci başlığın kapanma kriterleri içerisindedir.

A+A-

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, Rum Yönetimi’nin Türkiye’nin 17 numaralı müzakere başlığının açılmasına itirazı olmadığı açıklaması Rum iç cephesinde “savaş sebebi” sayıldı. Muhalefet Kasulidis’i topa tuttu, cevap Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis’ten geldi: Kıbrıs, 17'inci başlığın kapanma kriterleri içerisindedir.

Eleştirilerle ilgili durum değerlendirmesi yapan Hristodulidis, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin 2005’te Rum yönetiminin de rızasıyla başladığını söyledi. Hristodulidis, özetle şunları ekledi:

“Politikamızın itibarı ve etkinliği açısından, bütün hükümetlerin izlediği strateji; Türkiye’nin müzakere başlıklarının milli çıkarlarımıza ve Türkiye’nin Kıbrıs kökenli yükümlülüklerine tabi olanlar ve bu kategoride olmayan diğer başlıklar olmak üzere ayrıldı.

Avrupa Konseyi, 2006’da Ek Protokol (Ankara protokolü) ile ilgili 8 başlığı dondurma kararı aldı. İlaveten, Türkiye’nin üyelik müzakereleriyle ilgili milli stratejisi temelinde Kıbrıs Cumhuriyeti siyasi bir açıklama yaparak, Kıbrıs kökenli yükümlülüklerini yerine getirmediği için Türkiye’nin 6 başlığını tek yanlı dondurdu.

(Ekonomi ve Para Birliği isimli) 17’nci başlık, dondurduğumuz 6 başlık arasında değildi. Hiçbir hükümet de bu başlığı Kıbrıs kökenli yükümlülüklerden saymadı. Bu Fransa’nın 2007’de diğer üç başlıkla birlikte dondurduğu bir başlıktır. 17’nci başlığın açılması çabaları, Fransa’nın AB’ye bu konudaki siyasi kararını gözden geçirdiğini iletmesi üzerine 2014’te başladı.

“Mesele Ek Protokolün tam uygulanması”

Hükümet, aynı dönemde Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki faaliyetleri nedeniyle, konunun Ulusal Konsey’de görüşülmesinden sonra Türk Navtex’i yürürlükte olduğu sürece, kendi dondurdukları arasında olmayanlar da dahil hiçbir müzakere başlığını açmamaya karar verdi. Avrupa Konseyi’ndeki görüşmeler Navtex’in sona ermesinden sonra başladı ve şu anda üye devletler arasında diyalog devam ediyor. Bu başlığın açılması, kriterlere bağlı olmadığından, kapatılma kriterleri görüşülüyor. Genel Konular Konseyi’nin 2006 tarihli kararına göre Ek Protokol, Kıbrıs Cumhuriyeti için de uygulanmadan hiçbir başlık kapatılamaz. 17’nci başlığın kapatılması kriterinde Kıbrıs da vardır. Mesele Ek protokolün tam ve ayrım gözetmeksizin uygulanmasıdır.

Başkan Anastasiadis’in defalarca söylediği üzere, bu ülkenin Kıbrıs kökenli yükümlülükleriyle ilgili başlıklar konusunda, üyelik müzakerelerinde ilerleme olabilmesi için Türkiye’den yükümlülüklerini yerine getirmesi beklenir.”

Muhalefetin eleştirileri

Kıbrıs Rum basınında çıkan haberlere göre, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos eleştirilerini “Türkiye’nin ve Akıncı’nın doğal gaz için savaş tehditlerine, Barbaros’un ve diğer savaş gemilerinin MEB’imizde olmasına ve Türkiye’den işgal bölgelerine borularla su getirilmesinin şekillendirdiği yeni olgulara rağmen Dışişleri Bakanı, Anastasiadis hükümetinin 17’nci müzakere başlığını açmaya hazır olduğunu söyledi” sözleriyle dile getirdi.

İlaç kaçakçılığı şüphesiyle hakkında geçtiğimiz günlerde cezai soruşturma EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ise, “Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin daha bir hafta önce Kıbrıs’ın işgal altındaki bölgelerine borularla su temini projesini törenle açılmasıyla, tahrikkar bir şekilde, işgal altındaki bölgeleri Türkiye’ye bağlama yönünde yeni bir proje, yeni bir adım daha atmaya çalıştığını çabuk unuttu. Kıbrıs sorununun yönetiminden sorumlu bir bakanın bu kadar ciddi bir meseleyi çok yüzeysel karşıladığı için üzgünüz. Jeostratejik derinlik, taktik olmadan Kıbrıs sorununun çözümünden Kıbrıs Helenizm’inin beklentilerinin en iyisini ummamız mümkün değil” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.