1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 2. CUMHURBAŞKANI TALAT DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU
2. CUMHURBAŞKANI TALAT DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

2. CUMHURBAŞKANI TALAT DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

2. Cumhurbaşkanı Talat, 2013 yılını değerlendirirken, bu yılda korkunç bir yıkım yaşandığını belirterek, siyasette önde olan insanların birbirlerini acımasızca ezmesine tanık olunduğunu kaydetti.

A+A-

2. Cumhurbaşkanı Talat, 2013 yılını değerlendirirken, bu yılda korkunç bir yıkım yaşandığını belirterek, siyasette önde olan insanların birbirlerini acımasızca ezmesine tanık olunduğunu kaydetti.

2013’ün delege çocuklarının istihdam edildiği, ülkeye bir kuruşluk yatırımın yapılmadığı bir yıl olduğunu kaydeden Talat, örnek olarak elektriği verdi ve bu konuda hiçbir şey yapılmadığını söyledi.

Katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendiren Talat, ülkede bazı köylerde istisnasız her gün elektrik kesildiğine dikkat çekerek, elektrik yatırımlarının, 2004’ten 2009’a kadar çok düzenli ve güzel bir şekilde yapıldığını hatırlattı.

“55 KURUŞA ELEKTRİK ÜRETİP 45 KURUŞA SATIŞ YAPILAMAZ”

Elektrik zammı konusunda da konuşan Talat,  “Üretim maliyeti ortada olduğuna göre yapacak başka bir şey yoktu. Üretim maliyetini aşağıya çekemediğiniz sürece, tüketenin bu maliyeti karşılaması lazım. Söz konusu maliyeti aşağıya çekme görevi ise elbette devletindir” dedi.

Bunlar için devletin çalışma yapması gerektiğini kaydeden Talat, 55 kuruşa elektrik üretip 45 kuruşa satış yapılamayacağını belirterek, bunun yapılması halinde uzun vadede kuruma çok büyük zarar verileceğini belirtti.

Talat “Kurum borçlanır, borç için faiz öder. Faizi de tüketiciden alır. Bu anormal uygulama son iki yıldır dünyada oluşan petrol fiyatlarındaki artışı elektrik fiyatına yansıtmayan UBP hükümetinin vatandaşa yüklediği ek bir maliyettir” dedi.

ALTERNATİF ELEKTRİK

Talat, maliyetin düşürülmesi için, alternatif enerji kaynaklarına imkan tanınması gerektiğini belirterek, bunun çevre kirliliğini de azaltacağını kaydetti.

Talat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teknik olarak güneş ve rüzgar enerjisiyle elektrik üretimi, toplam üretimin %30’unu geçemez. Biz büyük bir şebekeye sahip değiliz. Dolayısıyla alternatif enerji kaynaklarını kullanmada sınırlıyız. Ayrıca devletin yatırım için ayıracak parası yok. Bu noktada yapılması gereken, devlet böyle bir yatırım yapacağına bu yatırım vatandaşa yaptırılmalı. Yani vatandaşlar güneş panelleriyle enerji üretip devlete satmalı ve devletten satın almalı... Böylece vatandaşları yatırımcı yapmış olacaksınız. Vatandaş böylece, kendi de rahatlamış olacak. Aylık harcaması aşağıya düşecek ve ülke de alternatif enerjiden yararlanmış olacak. Türkiye’den kablo ile elektrik getirmemiz durumunda sözünü ettiğim %30 sınırlamasından kurtulacağımız gibi hem büyük bir şebekeye bağlanmış olacağız hem de alternatif enerjiye daha fazla yönelebileceğiz. O zaman güneşi bol ülkemizde yatırımcılarımız da bu alana yönelebilecek. Teknecik ve Kalecik’in kirliliğinden de kurtulacağız...”

“KIYASLANAMAZ”

UBP hükümeti ile şimdiki hükümetin kıyaslanamayacağını belirten Talat, UBP kurultayı nedeni ile 400 civarında istihdam yapıldığını hatırlatarak, CTP kurultayında Özkan Yorgancıoğlu’nun da aynı pozisyonda olduğunu ancak bir tek istihdam bile yapmadığını söyledi.

Şimdiki hükümet eleştirilecekse, vatandaşa gerekli konularda yeterli bilgi verilmemesi nedeniyle eleştirilebileceğine işaret eden Talat, buna örnek olarak elektrik, akaryakıt ve gaz zammını gösterdi.

“BAZI EYLEMLERE ANLAM VEREMİYORUM”

Bazı eylemlere ise anlam veremediğini söyleyen Talat, elektrik zammı nedeni ile Türkiye Büyükelçiliği önünde eylem yapılmasının anlamsızlığını ifade etti.

Talat, Türkiye’nin eleştirileceği hususlar olduğuna, ancak bu tür eylemlerle o eleştirilerin de anlamsızlaştığına dikkat çekti.

Bir başka soru üzerine Talat, bir önceki elektrik zammında CTP’nin bunu protesto etmesini yanlış bir hareket olarak gördüğünü kaydetti.

“TIKANIKLIK VAR”

Kıbrıs sorunu hakkında değerlendirmelerde bulunan Talat,  çözüm çabalarında ciddi tıkanıklık yaşandığını belirterek, bir taslağı gönderdiğinizde, taslakların gidip geleceğini ve zamanın da bu şekilde uzayacağını bilmek gerektiğini söyledi.

Talat, yapılması gerekenin bir araya gelip metnin masada hazırlanması olduğunu belirtti. Talat “Bu şekilde yapılsaydı tıkanıklık da söz konusu olmayacaktı” dedi.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.