1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 2016’DA REFERANDUM HEDEFİ!
2016’DA REFERANDUM HEDEFİ!

2016’DA REFERANDUM HEDEFİ!

Mayıs 2016’da Kıbrıs’ta bir ‘Barış referandumu’ yapılacak;

A+A-

Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan In Cyprus’un haberine göre, Mayıs 2016’da Kıbrıs’ta bir ‘Barış referandumu’ yapılacak.

Referandumun yapılacağı iddia edilen Mart ayına kadar, izlenecek programa da ayrıntılı yer veren haber sitesi, “Bu programa göre süreç, tercihen 2016 Mart ayı sonunda çift taraflı referandumla sonuçlanabilir. Yurtdışında ve Kıbrıs’taki şu anki tahminler, olası bir anlaşmaya yönelik çalışma sürecinin Türkiye’deki seçimlerin ve Mayıs 2016’da Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yapılacak parlamento seçimlerinin hemen sonrasında tamamlanacak” dedi.

Habere göre uluslararası aktörler, Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı’nın masadaki varlığının tüm tarafların masada cesur olmasını sağlayacağı ve bir anlaşmanın temel parametrelerini sonbahara kadar şekillendireceği inancıyla, çalışmalarına başladı.

Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan In Cyprus’un haberine göre, Mayıs 2016’da Kıbrıs’ta bir ‘Barış referandumu’ yapılacak. Habere göre uluslararası aktörler, Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı’nın masadaki varlığının tüm tarafların masada cesur olmasını sağlayacağı ve bir anlaşmanın temel parametrelerini sonbahara kadar şekillendireceği inancıyla, çalışmalarına başladı. Haberin devamında şöyle dendi; “Kuzeyde yeni lider tarafından yapılan açıklamalar halktan olumlu tepkiler aldı. Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis tarafından geçtiğimiz günlerde tek taraflı açıklanan Güven Yaratıcı Önlemler de aynı oranda takdir topladı.”

“Ban Ki Moon müdahil olacak”

Haberde Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a sürece müdahil olma ve süreci denetleme fırsatı verileceği iddia edildi ve ‘İdeal olan bu’ dendi. Cyprus Weekly’nin bir haberine de atıfta bulunan site, “Cyprus Weekly, iyimser tahminlerin, sonbaharın bütün tarafların bir ön anlaşmayı güçlendirme fırsatı bulabileceği bir konsolidasyon dönemi olabileceğini gösteriyor” dedi. Bu konsolidasyon dönemini ‘end-game’in takip edeceği belirtilen haberde 2016 yılının başında, bir anlaşmaya imza atmak ve liderlerin kendi taraflarına bu anlaşmayı ‘pazarlamalarının önünü açacak’ uluslararası bir konferansın yapılmasının beklendiği belirtildi.

“Süreç çift taraflı referandumla sonuçlanabilir”

Haberin devamında, “Bu programa göre süreç, tercihen 2016 Mart ayı sonunda çift taraflı referandumla sonuçlanabilir. Yurtdışında ve Kıbrıs’taki şu anki tahminler, olası bir anlaşmaya yönelik çalışma sürecinin Türkiye’deki seçimlerin ve Mayıs 2016’da Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yapılacak parlamento seçimlerinin hemen sonrasında tamamlanacak” dendi.

“Akıncı ve Anastasiadis’in iyi bir kimya tutturabileceğine inanın”

In Cyprus, tüm aktörlerin söz konusu sürecin doğal gaz arama faaliyetlerinden ve diğer hidrokarbon faaliyetlerinden muaf olacağına da inandığını belirtti. Haberde, Kıbrıs’ın MEB’i içerisinde ciddi bir enerji faaliyetinin devamı durumunda Türkiye’nin kötü bir tepki verebileceği konusunda geniş bir kabul olduğu da vurgulanıyor. Haberin sonunda ise, “Yukarıda bahsi geçen tüm planlamalar, Anastasiadis ve Akıncı’nın iyi bir kişisel ilişki şekillendirebileceği, iyi bir kimya tutturabileceği, ayrılıkçı gündemleri terk edebileceği ve birleşik bir ada için çalışabilecekleriyle ilgili anlayış üzerinden tamamlanabilecektir” dendi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.