1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 21 EYLÜL DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ…
21 EYLÜL DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ…

21 EYLÜL DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ…

Kıbrıs Türk Nöroloji Derneği Başkanı H. İlker İpekdal, tüm dünyada yaklaşık 20 milyon Alzheimer hastası olduğuna ve bu sayının giderek arttığına dikkat çekerek, unutkanlığın normal bir yaşlanma belirtisi olmayabileceğini kaydetti. İpekdal, 21 Eylül Dünya

A+A-

İPEKDAL: “UNUTKANLIK NORMAL BİR YAŞLANMA BELİRTİSİ OLMAYABİLİR…”

“GEÇ KALMAYIN, ALZHEİMER’İ TANIYIN”

Kıbrıs Türk Nöroloji Derneği Başkanı H. İlker İpekdal, tüm dünyada yaklaşık 20 milyon Alzheimer hastası olduğuna ve bu sayının giderek arttığına dikkat çekerek, unutkanlığın normal bir yaşlanma belirtisi olmayabileceğini kaydetti.

İpekdal, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, sloganlarının “Geç kalmayın, Alzheimer’ı tanıyın” olduğunu vurguladı.

Alzheimer hastalığının, genellikle ileri yaşlarda, sonradan ortaya çıkan bir nörolojik rahatsızlık olduğunu belirten İpekdal, hastalığın çoğu kez yavaş ilerlediğini, kişinin hafıza, zihinsel fonksiyonlar, davranış ve gündelik yaşamı sürdürme konularında yetersizliklerle kendini gösterdiğini anlattı.

“65 YAŞ SONRASI HER 8 KİŞİDEN 1’İNDE; 85’TEN SONRA HER 2 KİŞİDEN 1’İNDE GÖRÜLÜYOR”

Tüm dünyada yaklaşık 20 milyon Alzheimer hastası olduğunu ve sayının giderek arttığını bildiren İpekdal, “65 yaşından sonra her sekiz kişiden birinde görülen bu hastalık, 85 yaşından sonra her iki kişiden birinde görülmektedir. Bu kadar sık görülen, hem hastanın hem de ailesinin yaşam kalitesini ciddi derecede olumsuz etkileyen bir hastalık olmasına rağmen, halen Alzheimer, hem dünyada hem de ülkemizde maalesef yeterince tanınmamaktadır” dedi.

Dünyada Alzheimer hastalarının en az yüzde 50’sinin tanı ya da tedavi almadan hayatını kaybettiğini ifade eden İpekdal, bunun en önemli nedenlerinden birinin de yaşlanınca unutkanlığın “normal” olduğunu düşüncesinden kaynaklandığını anlattı.

Alzheimer hastalığının geç tanınması ve tedavinin geç başlanmasının hastalığın seyrini olumsuz etkilediğine işaret eden İlker İpekdal, Kıbrıs Türk Nöroloji Derneği’nin Alzheimer hastalığı konusunda halkı bilinçlendirmek, hasta yakınlarına yol gösterici olmak için Doktorlarla Sohbet Toplantıları düzenlediğini belirtti.

Geçen yıl Güzelyurt ve Girne bölgesinde yapılan toplantıların, bu yıl da diğer bölgelerde yapılmasının planlandığını belirten İpekdal, derneklerinin çalışma ve etkinliklerinin www.ktnd.org web sitesinden halka duyurulduğunu da bildirdi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.