1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 28 NİSAN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ
28 NİSAN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ

28 NİSAN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ

TAŞCIOĞLU: “, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ FUZULİ BİR MASRAF OLARAK GÖRÜLMEMELİ”

A+A-

“ESAS AMACIN DOĞABİLECEK KAZALARI VE MESLEK HASTALIKLARINI ÖNLEMEKTİR”

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Uzmanları Birliği, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin fuzuli bir masraf olarak görülmemesi gerektiğini, esas amacın doğabilecek kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek olduğunu vurguladı.

İş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemeyi teşvik etmek amacıyla dünya genelinde Uluslararası İşçi Örgütü tarafından 28 Nisan’da kutlanan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği gününün bu yılki teması, “Meslek Hastalıklarını önlemek” olarak kararlaştırıldı.

DENETLEME YAPILMIYOR

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Emir Taşcıoğlu, Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği gününü vesilesiyle TAK’a yaptığı açıklamada, KKTC’de yasal mevzuatın tam olduğunu ancak denetlemelerin yapılmadığını savundu.

Taşcıoğlu, “Dünyanın diğer ülkelerinden daha önde olduğumuz konu mevzuatlarımızdır. Mevzuatımız tamdır ancak uygulanmıyor” dedi.

Mayıs 2011’de yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile birlikte 4’ten fazla çalışanı bulunan işyerlerinin iki yılda bir kez uzman bir kişiye Risk Değerlendirmesi Raporu yaptırması gerektiğini ifade eden Taşcıoğlu, Risk Değerlendirmesi raporu hazırlatma ve raporun içerdiği önlemleri yerine getirmenin, işyerlerinin bir kaza veya hastalık durumunda ödeyebileceği tazminat veya kayıpları önleyebileceğini kaydetti.

Taşcıoğlu, “Bugün bu raporu yaptırmak, yarın yapmak zorunda kalınacak çok daha büyük ödemleri engelleyecek ve can kaybını önleyecek” dedi.

GEREKSİZ HARCAMA OLARAK GÖRÜLMEMELİ

İSG Risk Değerlendirme Raporuna gereksiz harcama olarak bakılmaması gerektiğini, raporun amacının can kaybına, meslek hastalıklarına, sakatlanmalara ve büyük maddi zarara yol açabilecek kazaları önlemeye yönelik alınması gereken tedbirleri içerdiğini kaydeden Taşcıoğlu, İSG’nin öneminin ülkedeki tüm işverenlere anlatılması gerektiğini kaydetti

Taşcıoğlu, “Tanıtım yapılmalı çünkü ruhu kazaları önlemek” dedi.

ÖNERİLER

Söz konusu İSG Risk Değerlendirme Raporu ve gereğinin yapılmasının, rekabet gücünün arttırılması için başvurulan uluslar arası kalite belgelerinin temini için de zorunlu olduğunu ifade eden Taşcıoğlu, Risk Değerlendirme Raporu hazırlatılmasını teşvik etmek için kamu tarafından açılan ihalelere katılacak şirketlerin de söz konusu süreci tamamlama koşulu getirilmesini önerdi.

İşyerlerinin sigortalanmasında, işyerlerinin İSG için Rapor hazırlatıp gereğini yaptırıp yaptırılmadığına da bakılması gerektiğini kaydeden Taşcıoğlu, İSG sorumluluklarını yerine getirenlerin primlerine iyileştirme yapılması gerektiğini savundu.

TANITIM YAPILMALI

Taşcıoğlu, Risk Değerlendirme Raporu bulundurulmamasının cezasının 1 asgari ücret olmasına rağmen, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından geçen iki yıl zarfında sadece 30 işyerinin Risk Değerlendirme Raporu hazırlattığını savundu.

 İŞ KAZALARI BİLDİRİLMİYOR

İşyeri kazalarının bir kısmının Çalışma Bakanlığı’na bildirilmediğini savunan Taşcıoğlu, 2012’de 218 iş kazasının rapor edildiğini, kaza olabilirlik oranının söz konusu rakam baz alındığında yüzde 2.99 olduğunu, kaza olabilirlik oranlarının kıyaslanmasında ise KKTC’nin AB’nin altında yer aldığını bunun da kazaların daireye bildirilmemesinden kaynaklandığını iddia etti.

Taşcıoğlu, “Kaza çok ciddi olduğuna bildiriliyor, ancak bildirilmesi gerekenin çoğu bildirilmiyor” dedi.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.