1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 3. KIRSAL KALKINMA HİBE TÖRENİ AKINCILAR’DA YAPILDI
3. KIRSAL KALKINMA HİBE TÖRENİ AKINCILAR’DA YAPILDI

3. KIRSAL KALKINMA HİBE TÖRENİ AKINCILAR’DA YAPILDI

Kırsal Kalkınma Hibe Programı kapsamında yürütülen “Rekabetin, Çeşitliliğin ve Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesi” konulu üçüncü kırsal kalkınma hibe töreninin Akıncılar’da gerçekleştirildiği bildirildi.

A+A-

39 YARARLANICI DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI

Avrupa Birliği (AB)  tarafından desteklenen ve  Kırsal Kalkınma Hibe Programı kapsamında yürütülen “Rekabetin, Çeşitliliğin ve Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesi” konulu üçüncü kırsal kalkınma hibe töreninin Akıncılar’da gerçekleştirildiği bildirildi.

AB Koordinasyon Merkezi’nden verilen bilgiye göre, hibe programı çerçevesinde destek almaya hak kazanan kırsal kesim üreticilerinin, sivil toplum örgütlerinin ve tarımsal işletmelerin de katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu,  Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros,  AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin, AB Kıbrıs Türk Masası Şefi Michaela Di Bucci’nin  yaptıkları konuşmalarda kırsal kalkınma alanlarının geliştirilmesine yönelik sağlanan AB desteklerinin önemine dikkat çektiler.

Açıklamada, AB’nin ülkenin ekonomik kalkınmasını teşviğe yönelik mali yardım programı kapsamında yürütülen kırsal kalkınma hibe programlarıyla; kırsal alanlarda yaşayan nüfusun kalkındırılması, yaşam standartlarının artırılması ve çevrenin korunarak doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması,  tarım sektöründe rekabet edilebilirliğin artırılması ve kırsal turizmin geliştirilmesini hedeflendiği kaydedildi.

2007 yılında pilot Kırsal Kalkınma Hibe Programı ile başlayan desteklerin, 3 Kırsal Kalkınma Hibe Programı ve bu kapsamda imzalanan 231 hibe sözleşmesi ile devam ettiği bildirilen açıklamada, . Tarım ve kırsal kalkınma, hayvancılık ve bitkisel üretim alanlarında sağlanan destekler sayesinde özellikle süt üretimi, bitkisel üretim, sebze üretimi, hasat sonrası teknolojiler, tarımsal ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kırsal işletmelerin kalkınması alanlarında gözle görülür ilerlemeler kaydedildiği ifade edildi.

Akıncılar köy meydanında gerçekleştirilen üçüncü kırsal kalkınma hibe programına ilişkin düzenlenen törende, üretimde verimliliğin artırılması ve kırsal turizmin geliştirilmesine yönelik 39 yararlanıcının  destek almaya hak kazandığı belirtildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.