1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 3 MİLYON SOYGUNUNDA FİYASKO
3 MİLYON SOYGUNUNDA FİYASKO

3 MİLYON SOYGUNUNDA FİYASKO

3 milyon soygununda fiyasko

A+A-

Evrim Kamalı

Geçtiğimiz yıl 24 Temmuz’da meydana gelen Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası’na ait para nakil aracının soyulması olayına ilişkin mahkemede sanık olarak yargılanan Bilay Cetereisi aleyhindeki dava dün karara bağlandı. Sanık Bilay Cetereisi aleyhine getirilen soygunla alakalı 13 davadan yeterli ispat yapılamadığından ötürü beraat ederken, mahkeme tarafından tadil edilen ormanı ateşe verme başta olmak üzere toplam dört davadan suçlu bulunarak mahkum edildi. Sanık mahkûm olduğu 4 davadan 18 ay hapis cezası ile cezalandırıldı.

13 DAVADAN BERAAT ETTİ
Mahkeme Başkanı Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay’dan oluşan ağır ceza heyetinin baktığı davada, iddia makamı adına Savcı Aliye Özçınar, savunma adına ise avukat Menteş Aziz hazır bulundu.

Sanık hakkında verilen kararı okuyan Yargıç Alev Ulunay, sanığın soygun suçları altında aleyhine getirilen 13 davadan beraat ettiğini açıkladı. Ulunay, sanığın orman yangını ile ilgili aleyhine getirilen 24 Temmuz 2014 tarihinde kasten ve kanunsuz olarak Kalkanlı bölgesinde piknik alanındaki 22 adet yetişmekte olan fidanı ateşe vererek 423 TL maddi hasar verme ve bağlantılı olan dört davadan suçlu bulunup mahkûm edildiğini belirtti.

Ulunay, 24 Temmuz 2014 tarihinde bir silahlı soygun meydana geldiğini, bu soygunda 3 milyon çalındığına dair iddia makamının yeterli kanıt sunduğunu ancak sanığı bu soygun suçuna karıştığına dair yeterli kanıt sunamadığını belirtti. Ulunay mahkûm etikleri sanığı 18 ay hapis cezası ile cezalandırmayı uygun bulduklarını açıkladı. Ulunay, soygunla ilgili poliste bulunan emareler ile ilgili ise müsadere emri vermedi.

 

İSPATLANAMADI
Sanık aleyhine İddia makamının açmış olduğu 13 davada adları geçen Mustafa Çetereisi ve Rifat Fırat ile birlikte suç işlediğine dair bir bulgunun ispatlanamaması neticesinde sanık aleyhine açılan 13 davanın içinde bulunan orman yangını davalarında Mustafa Çetereisi ve Rifat Fırat isimleri çıkartılarak yeniden düzenlendi.

Düzenlenen davalar 14-15-16-17. Davalar olarak sanık aleyhine getirildi ve sanık mahkûm edildi. Böylece soygun suçu başlığı altında 13 davadan yargılanan sanık Çetereisi bu suçlamaların tümünden beraat etti.

Detay

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.