1. YAZARLAR

  2. Merve Başak Barut

  3. 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
Merve Başak Barut

Merve Başak Barut

KIBRIS 7/24
Yazarın Tüm Yazıları >

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

A+A-

Türkiye Cumhuriyetinin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin milli bayramı olan 30 Ağustos Zafer Bayramı; 26 Ağustos 1922 de başlayıp, 30 Ağustos’ta büyük bir zaferle sonuçlanmıştır. Bu savaşta Atatürk başkomutan olarak görev yaptığı için aynı zamanda bu savaş, Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da adlandırılmıştır.

I. Dünya savaşı sonunda ağır bir yenilgiye uğrayan Osmanlı İmparatorluğu işgale uğramış ve parçalanmış durumda iken Türk milletinin bağımsız yaşama hakkına son veren Mondros ve Sevr Antlaşmalarının imzalanmasından sonra tüm Anadolu’da Atatürk’ün önderliğinde yeniden girişilen özgürlük mücadelesi, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başlatıldı. 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşmasından 23 Nisan 1920’de TBMM’nin kuruluşuna kadar geçen dönemde yapılan ve Kongreler Dönemi ( Amasya-Erzurum-Sivas-Havza-Balıkesir-Alaşehir Kongreleri)olarak adlandırılan bu süreçte milli güçler birleştirilerek mücadele halka mal edildi.  “Misak-ı Milli” sınırları içinde vatanın bölünemeyeceğinden hareketle başlatılanbu Kurtuluş Savaşı; I. İnönü (6-10 Ocak 1921) ve II. İnönü Muharebelerinin (23-31 Mart 1921) ardından yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle (23 Ağustos- 12 Eylül 1921) top yekûn bir kurtuluş için savunma durumundan artık taarruzdurumuna geçilmişti. Kurtuluş Savaşında Türk Ordusu doğuda Ermeni, güneyde Fransız, batıda ise Yunan Ordularına karşı mücadele etmiştir.Sakarya Savaşından sonra Mustafa Kemal’e TBMM tarafından gazilik ve müşirlik (mareşallik) unvanı verilmiştir. Sakarya Savaşıyla Türk Milleti 1699 Karlofça Antlaşmasından beri ilk defa toprak kazanmaya başlamıştı. Düşmanı tamamen temizlemek için bir yıla yakın taarruz hazırlıkları yapıldı. Yeni silahlar alındı, toplar onarıldı, Güneydeki birlikler Batı cephesine kaydırıldı ve orduya taarruz eğitimi yaptırıldı.Tüm bu hazırlıklardan sonra 26 Ağustos’ta başlayan Başkomutanlık Meydan Savaşında Yunan birlikleri yenildi.

Bundan sonra tüm Batı Anadolu’nun kurtarılması harekâtı başladı ve 1 Eylül 1922’de Atatürk’ün “ Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri” komutuyla 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. 18 Eylül’de ise tüm Batı Anadolu işgalden kurtarıldı.Kanımızın son damlasına kadar mücadele ettiğimiz ve tüm dünyaya ispatladığımız bu büyük zafer kutlu olsun…

Eğitim Bilimleri Fakültesi,

Tarih Öğretmeni

Merve Başak Barut

                                                                                                       

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.