1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ
4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) 2013 yılının Kasım ayında Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün (UICC) tam üyeliğine kabul edildiğini 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” nedeniyle düzenlenen basın toplantısında duyurdu.

A+A-

KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ UICC’NİN TAM ÜYELİĞİNE KABUL EDİLDİĞİNİ RESMEN DUYURDU

DÜNYA KANSER GÜNÜ’NDE KANSER HAKKINDA “YANLIŞ BİLİNENLER” TEMASI ÜZERİNDE DURULDU

ÇAĞLAR: “KANSER İÇİN YAPABİLECEĞİM HİÇBİR ŞEY YOK, KANSER TEDAVİSİ ALMA HAKKIM YOK” DÜŞÜNCELERİ YANLIŞTIR”

KOCAİSMAİL: “KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ’NİN MAALİYETLERİN ALTINDAN, SADECE BAĞIŞLARLA, DEVLETİN KALICI DESTEĞİ OLMADAN KALKMASI ÇOK ZOR”

İŞADAMI AHMET SANVER, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ’NE 10 BİN TL BAĞIŞ YAPTI.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) 2013 yılının Kasım ayında Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün (UICC) tam üyeliğine kabul edildiğini 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” nedeniyle düzenlenen basın toplantısında duyurdu.

Dernek, bu kapsamda her yılın 4 Şubat’ında UICC ve ortak kuruluşların kansere karşı bireysel ve toplumsal bilinci artırmak amacıyla düzenleyeceği kampanyalara  katılacak.

KANSERE KARŞI EVRENSEL MÜCADELE

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Merkez Ofisi’nde bugün saat 10.00’da düzenlenen basın toplantısında Dernek Başkanı Raziye Kocaismail ve Dernek Bilimsel Danışmanı Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar birer konuşma yaptı.

Basın toplantısının sonunda işadamı Ahmet Sanver, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne 10 bin TL bağış yaptı.

4 ŞUBAT İÇİN 170 ÜLKEDE 2 BİN ORGANİZASYON

Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar, basın toplantısındaki konuşmasında, kanserin insan hayatına etkisine işaret ederek, hastalığın toplumlarda maddi ve manevi kayıplara neden olduğunu söyledi, kanserin birçok türünün önlenebilir olduğunu vurguladı.

Çağlar, kanserle evrensel şekilde mücadele edilmesi gerektiğini ifade ederek, bu mücadelenin bilimselsel doğru ışığında ve sistemli yapılması gerektiğini söyledi, UICC ve bu örgüte üyelikleri hakkında bilgi verdi.

Çağlar, gün nedeniyle UICC’ye üye 170 ülkede 2 bin organizasyon gerçekleştirildiğini belirterek, örgütün evrensel kanser mücadelesindeki çalışmalarından söz etti.

KANSER HAKKINDA “YANLIŞ BİLİNENLER” TEMASI

Mine Çağlar, UICC’nin geçmiş yıllarda olduğu gibi, Dünya Kanser Günü’nde de kanser hakkında “yanlış bilinenler” teması üzerinde durduğu söyledi.

Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar, “ ‘Kanser hakkında konuşmamıza gerek yoktur; Kanserin hiçbir belirti ya da bulgusu yoktur; Kanser için yapabileceğim hiçbir şey yoktur; Kanser tedavisi alma hakkım yoktur’ düşünceleri yanlıştır” dedi, yanlışların gerekçelerini ve doğrularını anlattı.
 
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Çağlar doğru bilinen yanlışları ve doğrularını şöyle sıraladı:

“Kanser hakkında konuşmamıza gerek yok düşüncesi yanlıştır. Doğrusu, kanser, özellikle de bazı kültür ve çevrelerde hakkında konuşulması çok zor bir konudur. Bu hastalıkla açık bir şekilde uğraşmak; hem hasta kişinin hem de toplum ve politika seviyesinde sonuçları iyileştirir.

‘Kanserin hiçbir belirti ya da bulgusu yoktur’ düşüncesi yanlıştır. Doğrusu, pek çok kanser için, uyarıcı belirti (kişinin kendinde hissettiği) ve bulgular (hekimin kişide tespit ettiği) vardır.

Bu işaretleri izleyerek erken teşhis mümkün olabilir. Erken teşhisin faydaları tartışma konusu bile değildir.

‘Kanser için yapabileceğim hiçbir şey yok’ düşüncesi yanlıştır. Doğrusu hem kişi hem de toplum ve devlet (politika) bazında doğru strateji ile yapılabilecek çok şey mevcuttur. En sık görülen kanserlerin en az üçte biri önlenebilirdir.

‘Kanser tedavisi alma hakkım yok’ yanlıştır. Doğrusu, bütün insanlar kanıtlanmış ve etkin kanser tedavisini eşit koşullarda ve herhangi bir bedel ödemek zorunda kalmadan alma hakkına sahiptir.”

RAZİYE KOCAİSMAİL

Kanser Hastaları’na Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, basın toplantısında derneğin yaşadığı maddi sıkıntılara dikkat çekti.

Kocaismail, derneğin kuruluşunun 20’nci yılında maddi sıkıntılar nedeniyle küçülmeye çalıştığını ifade ederek, bu küçülmeyle kanser hastalarına verilen hizmetlerin aksayabileceğine dikkat çekti, yardım beklediklerini vurguladı.

Kocaismail, “Maliyetlerin altından sadece bağışlarla, devletin kalıcı desteği olmadan kalkmak çok zor. Dernek yok olmakla karşı karşıyadır” dedi.

Dernek adına çalışan personelin maaşlarını ödeme sıkıntı yaşadıklarını ve bu yöndeki girişimlerini anlatan Raziye Kocaismail, derneğe kayıtlı 7 bin 185 kanser hastası olduğunu ifade ederek, verdikleri hizmetler hakkında bilgi verdi.

SICAK PARA İHTİYACI

Vatandaşların düşen alım gücüne ve ekonomideki sıkıntılara işaret eden Kocaismail, insanların derneği destekleme arzusunda olduğunu vurgulayarak, “Bağış kutularına atılanlar madeni paralardır. Bugünün şartlarında insanların bütçesinde 5 TL bile önem kazandı” dedi.

Vatandaşların ve işadamlarından bağışlarından duyduğu memnuniyeti ifade eden Kocaismail, depoların bağışlar nedeniyle dolduğunu söyledi, sıcak paraya duydukları acil ihtiyaçtan söz ederek, düzenledikleri kermeslerin ve etkinliklerin önemsenmesini istedi.

AHMET SELÇUK İLKAN’IN ŞİİR DİNLETİSİ

Kocaismail, Dünya Kanser Günü nedeniyle yarın akşam saat 19.00’da Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek “Ahmet Selçuk İlkan’ın şiir dinletisini hatırlattı, halka ‘konsere katılın’ çağrısı yaptı.
 
ÇAĞLAR’A TEŞŞEKÜR

Mine Çağlar’ın derneğin UICC’ye üye olması için gösterdiği çabalara da dikkat çeken Kocaismail, Kıbrıs’ta bu üyeliğe sahip tek dernek olduklarını ve bundan gurur duyduklarını vurguladı, Çağlar’a teşekkürlerini sundu.

Basın yoluyla kendilerine ulaşan ve maddi bağışta bulunan iş insanlarının varlığına dikkat çeken Raziye Kocaismail, Atleks Sanverler Ailesi olarak derneğe 10 bin TL bağışta bulunan iş adamı Ahmet Sanver’e teşekkür etti, iş çevrelerinden destek beklediklerini yineledi.

SANVER: “BURASININ BAĞIŞ İÇİN EN DOĞRU YER OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Derneğe 10 bin TL bağışta bulunan Ahmet Sanver de basına kısa bir açıklama yaparak, “Burasının bağış için en doğru yer olduğunu düşünüyoruz” dedi, meslektaşlarına bağış çağrısında bulundu.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.