1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 51’İNCİ ÖLÜM YILDÖNÜMLERİNDE ANILDILAR
51’İNCİ ÖLÜM YILDÖNÜMLERİNDE ANILDILAR

51’İNCİ ÖLÜM YILDÖNÜMLERİNDE ANILDILAR

Kıbrıs Türk halkının direniş yıllarında Arpalık köyünde hayatlarını kaybeden şehitler,

A+A-

 

Kıbrıs Türk halkının direniş yıllarında Arpalık köyünde hayatlarını kaybeden şehitler, 51’inci ölüm yıldönümlerinde Lefkoşa’da Tekke Bahçesi Şehitliği’ndeki kabirleri başında anıldı.

51 yıl önce, 6 Şubat 1964’te Arpalık köyündeki direniş sırasında şehit düşenlerin anma törenine, yakınlarının yanı sıra, UBP Milletvekilleri Ersin Tatar ve Zorlu Töre, Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, TMT Mücahitler Derneği, Sönmezliler Ocağı yetkilileri katıldı.

ERSAN

Törende konuşan Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, Arpalık Mücahitlerinin, ENOSİS hayalleriyle Akridas planları yapan Rumların yoğun saldırılarına karşı direnirken şehit olduklarını kaydetti.

Türklük uğruna canlarını veren ve adada “bizde varız” diyen Arpalık köylülerinin yoğun saldırı esnasında 5 Şehit verdiğini dile getiren Ersan, 1964 yılında Lefkoşa ilçesinin küçük Arpalık köyünü hedef alan Rumların köye büyük çapta saldırdıklarını belirtti.

Lefkoşa’nın 15 kilometre uzağındaki Arpalık köyünün 1960 yılındaki nüfus sayımına göre 172 kişi olduğunu söyleyen Ersan, “Köyün mücahitleri Akıncılar Kovanı’na bağlı ve 2 oğuldan ibaretti” dedi.

Ersan sözlerine şöyle devam etti:

“12 kişi sahip oldukları TMT silahları ise 6 piyade tüfeği ile 1 tabancadan ibaretti.6 Şubat 1964 günü Rumlar köy yakınlarından geçmekte olan Rum vasıtasına ateş açıldığı iddiasıyla köyü çepeçevre kuşatma eylemini başlattılar. Rum iddiası gerçek değildi. Arpalık köyümüze saldırmak için bir bahaneydi. Kardeşlerimizden ellerindeki silahları teslim etmelerini istediler. Ve eğer teslim etmezlerse köye girip katliam yapacaklarını da açıkça söylediler.

Köyün bir avuç yiğit halkı silahlarını teslim ederse başlarına gelecekleri biliyordu. Mücahitler, köylünün de onayıyla 250 Rum’a karşı direnme kararı aldı. Piyade silahlara her birine sadece 30 kurşun düşerken, tabancanın ise 90 mermisi vardı. Köylünün araba direksiyonu kullanarak yaptığı el yapımı yaklaşık 12 av tüfeğinin 40’ar mermisi vardı. Mücahitler, ellerindeki tüm mermileri kullanarak sivil halkı korumaya çalıştı. Ama köye girmeyi başaran Rumlar sadece sivil halkı değil, hayvanları dahi öldürdü.”

“ŞEHİT OLAN İSMAİL MUSA HENÜZ 13 YAŞINDA BİR ÇOCUKTU”

Ersan, şehitlerden İsmail Musa Mani’nin hayatını kaybettiğinde henüz 13 yaşında bir çocuk olduğunu anımsatarak, “Musa’nın sıkı sıkıya kapalı tuttuğu avcunun içinde bir av tüfeği fişeği kana bulanmış pantolonunun cebinde ise 3 bilye bulundu. Tanıkların anlattığına göre küçük İsmail, Arpalık çarpışmalarında Mücahit ağabeylerinin yanından hiç ayrılmamıştı. Av tüfeğinde kullanmaları için boş kovanları doldurarak onlara yardım etmiş, vatani görevini bu şekilde yerine getirmişti” dedi.

Arpalık saldırısının Rumların yarattığı bir barbarlık faciası olduğunu da söyleyen Ersan, “Aziz Şehitlerimiz İsmail Musa Mani, Ali Hasan Mulla, Mehmet Hüseyin Büyük, Mustafa Osman Margili ve Hasan Mulla Mustafa’yı Rahmetle anarken Rumlar ile iç içe birlikte yaşayamayacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı.

Ersan sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizler Anavatanımız Türkiye’nin garantörlüğünden hiçbir taviz vermeyeceğiz. Çünkü Rumlara aradan kaç yıl geçerse geçsin hiçbir zaman güvenmeyeceğiz. Egemenliğimizden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yaşatılmasından asla vazgeçmeyeceğiz”.

Anma töreni, İsmail Musa Mani, Ali Hasan Mulla, Mehmet Hüseyin Büyük, Mustafa Osman Margili ve Hasan Mulla Mustafa’nın kabirlerine çiçek konulması ve dualar okunması ile sona erdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.