1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. 7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ
7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Sağlık Bakanlığı, KKTC’nin sağlıkta düne göre bugün daha iyi durumda oluğunu fakat daha kat edilecek çok mesafenin bulunduğunu belirterek, sağlıklı ve mutlu bir toplum yaratmak için çalışıldığını kaydetti.

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından “7 Nisan Dünya Sağlık Günü” dolayısıyla yayımlanan mesajda, KKTC’de kanser başta olmak üzere, diyabet ve kalp-damar hastalıklarında tablonun pek de iç açıcı olmasa da son zamanda yaşanan olumlu gelişmelerin yüzleri bir nebze de olsa güldürdüğü kaydedildi.

Genetik faktörlerin yanı sıra, beslenme alışkanlığı ve stres faktörü gibi etkenlerin hastalıkların oluşmasında önemli bir rol oynadığı ifade edilen mesajda,  toplumdaki sağlık ve hastalıklarla ilgili var olan durumun tespiti amacıyla geçen yıl başlatılan “Sağlık Haritası Projesi” çalışmalarının, meyve vermeye başladığı belirtildi.

Dünyada olduğu gibi kanserin KKTC için de önemli bir sağlık sorunu olduğu vurgulanan mesajda,  kanserde erken tanının hayat kurtardığına dikkat çekilerek, ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyasının şu günlerde devam ettiği anımsatıldı ve risk gurubunda olan yurttaşların ücretsiz olan taramalara mutlaka katılmaları çağrısında bulunuldu.

KANSER TARAMASININ ÖNEMİ

Sağlık Bakanlığı mesajında, toplumda, senede bir kez kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşmasının önemine de işaret edildi.

Sağlık Bakanlığı’nın, daha kaliteli ve hızlı, kolay ulaşılabilir bir sağlık hizmeti yaratmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduğu ifade edilen mesajda, hastane ve sağlık merkezlerinde var olan teknolojik altyapının geliştirilmesine yönelik sürekli bir çaba olduğu da vurgulandı.

Merkezi hastane konumunda olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi başta olmak üzere tüm hastane ve sağlık ocaklarına alet ve tıbbi cihaz temini konusunda hiçbir fedakârlıktan kaçınılmadığına işaret edilen mesajda, son 4 yıllık dönemde rekor düzeyde alım gerçekleştirildiği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı mesajında, sürekli gelişen ve yenilenen sağlık sektöründe tıbbi cihaz ve teçhizat alımlarının devam edeceği de belirtildi ve 5 milyon TL değerinde yeni ve modern tıbbi cihazların siparişlerinin verildiği ve bu cihazların birkaç ay içerisinde hizmete gireceği vurgulandı.

AMELİYATLAR

Mesajda, devlet hastanelerinde daha önce yapılamayan ameliyatların yapılmaya başlanmasının hem yurttaşları hem de Sağlık Bakanlığını mutlu ettiğinin de altı çizilerek, devlet hastanelerinde yeni birimlerin açıldığı ve daha önce yapılamayan ameliyatların yapılmaya başlandığı kaydedildi.

İlk kez Haziran 2007’de yapılmaya başlanan kalp ameliyatlarının Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin adeta yüz akı olduğu belirtilen mesajda, “bununla birlikte farklı birçok dalda artık ameliyatların KKTC’de yapılabiliyor olması son de

rece olumlu bir gelişme olarak gösteriliyor” denildi.

YASA ÇALIŞMALARI

Sağlık yasalarıyla ilgili çalışmaların süratle devam ettiği de kaydedilen Sağlık Bakanlığı mesajında, Bakanlığın en erken zamanda sağlık yasalarının meclisin gündemine getirilmesini hedeflediği vurgulandı.

Kaynak: TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.