1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AB İLE KIBRIS TÜRK TOPLUMU ARASINDAKİ TİCARİ ALIŞ VERİŞ
AB İLE KIBRIS TÜRK TOPLUMU ARASINDAKİ TİCARİ ALIŞ VERİŞ

AB İLE KIBRIS TÜRK TOPLUMU ARASINDAKİ TİCARİ ALIŞ VERİŞ

AB ile Kıbrıs Türk toplumu arasındaki ticari alış verişin derhal serbest bırakılması;

A+A-

Avrupa Parlamentosu (AP) Uluslararası Ticaret Komitesi’nin, Komite üyesi İtalyan AP üyesi Niccolo Rinaldi tarafından imzalanan bir çalışma belgesiyle, AB ile Kıbrıs Türk toplumu arasındaki ticari alış verişin derhal serbest bırakılmasını ileriye götürmeye hazırlandığı belirtildi.

Haravgi gazetesi “Doğrudan Ticaret Perde Gerisinde” başlıklı haberinde,  belgenin, Avrupa Konseyi’nin durgun tüzüğüne, Kıbrıs Türk toplumu ile AB arasındaki ticari ilişkilerin özel koşullarla başlamasına  odaklandığını ve Raportör Rinaldi’nin KKTC ile ticaretin kolaylaştırılması için bir dizi değişiklik önerdiğini yazdı.

Gazete belgeye atıfta bulunarak ilgili tüzüğün, “Doğrudan Ticaret Tüzüğü” şeklinde isimlendirilmemesi gerektiğini, zira bunun anlaşmazlıklar yaratabileceği, aynı zamanda amacının, başka makamlara yetkiler tanınması izlenimi verebileceğinden de bahsedildiğini belirtti.

Habere göre Rinaldi’nin sunduğu alternatif isim, “Kıbrıs’ın Kuzeyi ile ticaretin kolaylaştırılması için geçici-ara düzenlemeler” şeklindedir.

Alithia gazetesi Rinaldi’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal yegane temsilcisinin Kıbrıs Hükümeti olduğunu belirttiğini, ancak dış dünya ile etkili ticaret aracına sahip olmamaya devam eden Kuzey Kıbrıs vatandaşlarının görüşlerini de paylaştığını” ifade ettiğini yazdı.

Bilindiği üzere Avrupa Parlamentosu Uluslararası Ticaret Komitesi üyesi Raportör  Niccolo Rinaldi, AB ile Kıbrıslı Türkler arasında doğrudan ticaretin başlamasını öngören yeni bir yasa tasarısını AP Uluslararası Ticaret Komitesi’ne sunduğu ve tasarıda beş yıllık deneme süresini öngördüğü daha önce Rum basınında yer almıştı.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.