1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD'YE İLGİNÇ NÜKLEER SİTEM!
ABD'YE İLGİNÇ NÜKLEER SİTEM!

ABD'YE İLGİNÇ NÜKLEER SİTEM!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Amerika’ya nükleer sitemde bulunarak, “Ben 22 milyar dolarlık nükleer santralı stratejik ortağım Amerika ile yapmayacaksam, hangi projeyi yapacağım, domates biber mi satacağım?” dedi.

A+A-

İkinci nükleer santralla ilgili Çin ve Japonya ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Bakan Yıldız, “stratejik ortak” olan Amerika’ya da sitem etti. İkinci nükleeri alan firmanın üçüncü santralın zemin etüdlerini de yapacağını kaydeden Bakan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

NÜKLEERDE ÜÇLÜ TEKLİF

“Sinop’ta kurulacak ikinci nükleer santralla ilgili bize gelen tekliflerden biri Japonlardan. Çin’in teklifi de iki türlü, bir kendisiyle bir de Fransızlarla çalışma ihtimali. Fransabelirleyici ve ana moderatör değil, alt yüklenici. Dünyadaki nükleerin yarısı Amerika, Fransa ve Japonya’da bulunuyor.

HANGİSİ DAHA STRATEJİK?

Biz Amerikalılara bunu teklif ettik. Karar verici bütün üst düzeyleriyle konuştuk. Paradoksu çözemediler. Biz ABD ile model ve stratejik ortağız. Bizim onlarla stratejik işler yapmamız lazım değil mi? Nükleer enerji, stratejik iş olarak yapılamıyorsa hangi iş stratejik olarak yapılabilir? Ama bize projenin fizıbıl olmadığını söylüyorlar. Fizibıl olmayabilir ama stratejik. Bu stratejik katkı Washington'a düşer.

ALTINI DOLDURMALIYDI

Ben nükleer santralı Amerika ile yapmayacaksam hangi stratejik projeyi yapacağım, domates biber mi satacağım? Bunu beklemek model ortak olarak bizim hakkımız. Buraya nükleer teklif vermemek bu model ortaklığın altını yeterince dolduramamak anlamına geliyor. Amerika’nın gerçekten bu sürecin içinde olmasını isterdim. Model ortaklığa sitem etmiyorum, altının doldurulmamasına sitem ediyorum. Biz 22 milyar dolarlık nükleer santral projesini Amerika’yla yapmayacağız da hangi projeyi yapacağız? 

Biz İran değiliz tekliflere açığız

TANER Yıldız, Rus şirketi Gazprom’un Güney Kıbrıs’la çalışmama kararı aldığını belirterek, “Bu Türkiye için önemli bir karar. Bu bizim kırmızı çizgilerimize riayet etmektir. ‘Rusya’ya bağımlısınız’ diyenler, bize alternatif teklif getirsin. Ben bekleyemem, bizim işimiz var gücümüz var. Amerika o başlıkların altını doldurmuyor. Türkiye bir hukuk devletidir, biz İran değiliz” dedi.

Barbaros bir aya kendi sularında

TÜRKİYE’nin Norveç’ten 130 milyon dolara satın aldığı sismik arama gemisi Barbaros Hayrettin Karadeniz’de çalıştığını söyleyen Taner Yıldız, “Oradan Akdeniz’e geçecek. Bir aya kadar Akdeniz’e inecek. Akdeniz’de Kıbrıs da dahil her tarafa inecek. Bir anlamda Barbaros Hayrettin o sulara, kendi sularına iniyor” dedi.

‘Çözüm faturaya yansır’

TANER Yıldız, 2015 sonuna kadar kayıp-kaçakta Türkiye’nin tamamen normalleşeceğine inandığını da belirterek şunları söyledi: “Şu anda Van ve Dicle hariç, Türkiye AB ortalamasının daha da altında yüzde 9.4’lük bir oranla çalışıyor. Çözüm süreci elektrik faturalarına kesin yansır. Kasıtlı ödememe var. Bizim oradaki insanımızın dokusu sağlam ama terör örgütü ödemeyin diyor.” 

 

Kaynak: Hürriyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.