1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKANSOY: "PARTİ PROGRAMLARINA GÖRE OY VERİN"
AKANSOY: "PARTİ PROGRAMLARINA GÖRE OY VERİN"

AKANSOY: "PARTİ PROGRAMLARINA GÖRE OY VERİN"

CTP-BG GENEL SEKRETERİ AKANSOY: “SİYASETİ PROGRAMLARA DEĞİL DE BİREYLERE İNDİRGERSEK DÖNÜŞÜM ÇOK DAHA YAVAŞ VE BELİRSİZLİĞE GEBE OLUR”

A+A-

“TÜRKİYE’DE SON DÖNEMDE DEMOKRASİNİN YETERİNCE GELİŞMEMESİ, İÇE KAPALILIĞI VE BASKICILIĞIN SONUNCUNDA OLAYLAR PATLAK VERMİŞTİR”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), “erken seçimde karma oy kullanılması çağrılarına cevaben, kişilere değil parti programlarına göre oy verilmesi gerektiğini” belirtti.

CTP-BG’den yapılan açıklamaya göre, CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy bu sabah Ada TV’de katıldığı Günaydın Ada programında, seçimlerde halka “karma oy kullanın” çağrılarına karşılık “Bizim gibi küçük toplumlarda dönüşümün daha hızlı gerçekleşmesi için kişilerin değil parti programlarının seçilmesi gerekir” dedi.

Ülkenin gidişatından dolayı seçimde oy pusulasına mühür vurulmasının yerine karma oy kullanılması çağrısı yapıldığını savunan Akansoy,  “Ama katılmıyorum. Siyasetin ilkeler manzumesi üzerine kurulması lazım. Siyaseti programlara değil de bireylere indirgersek dönüşüm çok daha yavaş ve belirsizliğe gebe olur. Kaygıyı anlıyorum ama bu anlayışı da değiştirmemiz lazım. Küçük bir toplumda yaşıyoruz, karmayı teşvik edersek insanlar komşusuna, akrabasına göre tercih yapacaktır. Değişim, dönüşüm istiyorsak bunun önüne geçmek, siyaseti program ve projeler üzerinden değerlendirmeye açmak zorundayız” dedi.

Akansoy, halkı parti programlarını iyi değerlendirmeye çağırdı.

GEZİ PARKI OLAYLARI

İstanbul Gezi Parkı olaylarına da değinen Akansoy, olayları “halkın baskılara başkaldırışı” olarak niteledi.

Akansoy, “Sosyal dokunun, insanların yaşamlarını rahatsız ederek değiştirilmeye çalışılması çok önemli bir konu. Karar vericilerin baskıcı dil ve üslupla, dayatma mantığıyla olaylara bakması ve bu şekilde yönetmeye kalkması, siyasi otoritenin hukuk tanımazlığı göz önünde bulundurulduğunda bu tepki beklenen bir sonuçtu. Türkiye’de son dönemde demokrasinin yeterince gelişmemesi, içe kapalılığı ve baskıcılığın sonuncunda olaylar patlak vermiştir” diye konuştu.

Türkiye’nin daha demokratik ve özgür bir ülke olduğunu belirten Akansoy, “AK Parti bu anlamda sınıfta kalmıştır, toplumsal değişim sürecini anlamamış ya da toplumsal mesajı almamıştır. Halkını algılayamamış, argümanlarını sadece ekonomik gelişmişlik üzerine kurmuştur. Buna kimsenin itirazı yok ama sosyal hakların kısıtlanması kabul edilemez” dedi

Kıbrıslı Türkler arasında “Türkiye hükümetleri bizi ve mesela çözüm sürecini destekliyor, sesimizi çıkarmayalım” tavrının hakim olduğunu savunan Akansoy, “Günümüzde bir siyasi anlayış, demokrasi konularında başarısız olursa, bu başarısızlığın diğer konulara da yansıyacağı su götürmez bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.