1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "AKDENİZ NATURA 2000 ALANI EĞİTİM ÇADIRI” GÜNDEMDE
"AKDENİZ NATURA 2000 ALANI EĞİTİM ÇADIRI” GÜNDEMDE

"AKDENİZ NATURA 2000 ALANI EĞİTİM ÇADIRI” GÜNDEMDE

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Kıbrıs Alternatif Sporları Derneği yetkililerini kabul ederek “Akdeniz Natura 2000 Alanı Eğitim Çadırı” projesini görüştü

A+A-

“EĞİTİM ÇADIRI” PROJESİ ANLATILDI

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Kıbrıs Alternatif Sporları Derneği yetkililerini kabul ederek “Akdeniz Natura 2000 Alanı Eğitim Çadırı” projesini görüştü.

Dernek yetkilileri Gülcan Yalınca ile Umut Akçıl, ziyaret sırasında Bakan Dayıoğlu’na projenin detaylarını aktardı ve hayata geçirebilecekleri bir yer talep etti.

Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dayıoğlu, bölgeyi kalkındırmayı ve geliştirmeyi amaçlayan projenin, yapılacak araştırmaların ardından hukuksal kurallara uygun olması halinde gelişmesi için elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Dayıoğlu,  bakanlığına bağlı Orman Dairesi ile verilen bilgiler çerçevesinde talep edilen arazinin içeriğinin inceleneceğini kaydetti.

“Eğitim Çadırını” hayata geçirebilecekleri, Akdeniz bölgesinde bir yer talep eden dernek yetkilileri, içinde eğitim odası bulunacak olan çadırın beton dökülmeden, atık malzemelerden, çevreye herhangi bir zarar vermeyecek şekilde planlandığını kaydetti.

Projenin bölge halkına kazandırmayı amaçladıkları şöyle belirtildi:

“Korunmuş doğadan hayatını kazanma sanatını öğretme amaçlı her türlü yolun kullanılacağı aktiviteler ve eğitimler, kırsalda doğa sporları ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının tanıtımı yoluyla agro ve eko turizmi yaymak, bölge üreticilerinin içinde aktivite düzenleyerek organik ve permakültür tarım uygulamaları konusunda farkındalık yaratmak, permakültür uygulamalarını özelden genele yaymak için eğitim ve uygulamalar düzenlemek, uluslararası öneme haiz Natura 2000 alanının önem ve değerleri hakkında farkındalık arttırmak, bölge halkına iş imkanı yaratmak ve bölge üreticisinin ürününün sunum kalitesini arttırarak satış imkanını geliştirmek.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.