1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. AKILLI SÜT TANKI GELİŞTİRDİLER
AKILLI SÜT TANKI GELİŞTİRDİLER

AKILLI SÜT TANKI GELİŞTİRDİLER

"Dünyanın İlk Akıllı Süt Tankı" isimli proje hayata geçirildi.

A+A-

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ’NDE, SÜT TANKLARINDA ULTRAVİYOLE UYGULAMASIYLA YÜZEY ALAN STERİLİZASYONU GERÇEKLEŞTİREN "DÜNYANIN İLK AKILLI SÜT TANKI" İSİMLİ PROJE YAPILDI

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ), süt tanklarında ultraviyole uygulamasıyla yüzey alan sterilizasyonu gerçekleştiren "Dünyanın İlk Akıllı Süt Tankı" isimli proje hayata geçirildi.

MAKÜ Veterinerlik Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özen Yurdakul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Burdurlu genç bir girişimcinin üniversiteye gelerek süt tankı konusunda bir fikrinden bahsettiğini anlattı.

Üniversitenin de bu fikir üzerinden proje çalışması başlattığını ifade eden Yurdakul, "Proje sonunda ortaya, bir saatlik süre içerisinde süt tankında 10 üzeri 6 düzeyinde mikroorganizmayı yok eden bir çalışma çıktı. Yaptığımız analizler de bunu doğruladı" dedi.

ZAMANDAN, ELEKTRİKTEN, SUDAN VE DEZENFEKTAN PARASINDAN TASARRUF

Yurdakul, süt soğutma tanklarındaki temizlik aşamasının çiftçilerin en önemli sorunlarından biri olduğunu, son durulama suyundaki bakteri nedeniyle tanklarda etkin bir temizlik gerçekleşmediğini bildirdi.

Yaptıkları cihaz sayesinde süt tankının içinin steril hale geldiğini vurgulayan Yurdakul, "Tankın içinde hiçbir bakteri kalmıyor. Çiftçiler zamandan, elektrikten, sudan ve dezenfektan parasından kurtulmuş oluyor. Cihaz her türlü soğutma tankına takılabiliyor. İki tonluk üretim yapan çiftçi, tankına taktırdığı takdirde 2 ay içerisinde cihaz hem kendini amorti ediyor hem de süt kalitesinde artış oluyor" diye konuştu.

ULTRAVİYOLE UYGULAMASIYLA YÜZEY ALAN STERİLİZASYONU

Cihazın kullanılma ve süt tankını nasıl temizlediği konusunda da bilgi veren Yurdakul, şöyle devam etti:

"Temizleme işlemini, bir bilgisayarla programlama yaparak gerçekleştiriyoruz. Çiftçimizin çalışma prensibine göre sabah ve akşam olacak şekilde otomatik olarak cihazımız devreye giriyor. Ultraviyole uygulamasıyla yüzey alan sterilizasyonu yapıyoruz. Çiftçimiz hangi saatlerde sağım yapıyorsa cihazımız bir saat öncesinden otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Uygulama sonunda süt tankında hiç bakteri kalmadığından dolayı mikroorganizma yükü de ideal koşullarda kalıyor. Süt tankının temizlenmesinde kimyasal madde kullanılmadığından dolayı da firmalar üreticilerimizden güvenli şekilde sütlerini toplayabilecek."

Yurdakul, adını "Süt Soğutma Tankı Sterilizasyon Cihazı" verdikleri cihaz için patent başvurusu yaptıklarını, projelerinin bildikleri kadarıyla dünyada ilk olduğunu kaydetti. 
Bu yıl TÜBİTAK'ın düzenlediği İnovasyon Türkiye Fuarı'na katıldıklarını yapılmış projeler arasında ilk sekize girdiklerini anlatan Yurdakul, projelerinin, yatırım yapılabilecek projeler arasında bulunduklarını ifade etti.

Projenin, MAKÜ Bilimsel Araştırmalar Proje Koordinatörlüğünün sağladığı 7 bin 250 lira ve Burkervan firmasının desteğiyle hayata geçirildiği belirtildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.