1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKINCI "DEĞİŞİM YÜRÜYÜŞÜ"NE KATILDI
AKINCI "DEĞİŞİM YÜRÜYÜŞÜ"NE KATILDI

AKINCI "DEĞİŞİM YÜRÜYÜŞÜ"NE KATILDI

Akıncı, Gazimağusa’da düzenlenen ve kendisine destek veren siyasi partilerden milletvekilleri, temsilciler, örgüt başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve yurttaşların yer aldığı “Değişim Yürüyüşü”ne katıldı.

A+A-

AKINCI, GAZİMAĞUSA’DA “DEĞİŞİM YÜRÜYÜŞÜ”NE KATILDI

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı, Gazimağusa’da düzenlenen ve kendisine destek veren siyasi partilerden milletvekilleri, temsilciler, örgüt başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve yurttaşların yer aldığı “Değişim Yürüyüşü”ne katıldı.

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre,  Gazimağusa’daki yürüyüşün ardından, Akıncı, Mehmetçik Belediyesi Bafra Halk Plajı’nda, aralarında bölge belediye başkanları, milletvekilleri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaşın bulunduğu,  kendisi için düzenlenen “Değişim İçin Buluşuyoruz” toplantısında konuşma yaptı.

Akıncı, ayrıca bu sabah Kanal T'de Cenk Diler'in programında gündemdeki sorulara cevap verdi.

Konuşmasında seçimin birinci turunda yedi adayın bulunduğunu hatırlatan Akıncı, halkın değişimden yana karar vereceğine inanç belirtti.

Başta halk, sivil toplum örgütleri yanında Toplumcu Demokrasi Partisi ve Birleşik Kıbrıs Partisi’nin desteğiyle çıktığı yolda, desteğin giderek arttığını, ikinci turda Cumhuriyetçi Türk Partisi, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve CTP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Sibel Siber’i ziyaret ettiğini ve açık desteklerini aldığını kaydeden Akıncı, sivil toplum örgütlerinden ve sendikalardan da artarak gelen açık destek mesajlarına dikkat çekti.

Akıncı, “Tümüne yürek dolusu teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

Akıncı, bir diğer bağımsız aday olan Kudret Özersay’ı da yönlendirme yapmayacağı şeklindeki açıklamasını bilerek ziyaret ettiğini kaydederek, “Ona da saygım var. Sayın Kudret Özersay da bu süreçte, temiz toplumdan, temiz siyasetten, şeffaflıktan, hesap verebilir bir anlayıştan bahsetti. Ona oy verenler de şu anda ortada olan iki adaya baktıklarında, değişimin adresinin kim olduğunu, temiz toplum, temiz siyaseti kimin temsil ettiğini çok iyi görecekler ve eminim ki ortak başarıya pazar akşamı onlar da katılacaktır” dedi.

Derviş Eroğlu’na eleştirilerde bulunan Akıncı, şöyle devam etti:

“İnanıyorum ki halkımız, bu pazar günü de, statükonun bu son temsilcisine yine ‘hayır’ diyecek ve değişimin önünü açacaktır. Bunun önüne geçebilmek için son çaba yalana dolana başvurmak olmuştur. Kendilerini artık anlatamıyorlar. Halka verebileceği bir vizyon yok, bu halkın geleceğine dair bir hayali yok, bu topluma vaat edebileceği ve halkın güven duyabileceği hiçbir şey yok. O zaman geriye, ‘saldıralım, yalan söyleyelim, çamur politikası izleyelim, belki bir şey olur’ düşüncesi kalıyor. Bu, can havliyle yapılmakta olan son uğraşlardır. Gerçek her zaman yalanı yenmiştir, aydınlık her zaman karanlığı yenmiştir, hiç kuşkum yok yine böyle olacaktır.”

Özellikle İskele ve Karpaz’da yaşayan yurttaşlara, “Akıncı’yı seçmeyin; seçerseniz bizi Rum’a satacak. Türkiye kökenli kardeşlerimizi gemiye dolduracak, Türkiye’ye geri yollayacak” şeklindeki bildik yalanların yeniden ortalıkta dolaştığına işaret eden Akıncı, şöyle konuştu:

“Bu topraklarda yıllar öncesinde gelip yerleşmiş, burayı vatan bilmiş, bu topraklara alın terini emeğini vermiş, atasını bu topraklarda defnetmiş, çocuklarını yetiştirmiş insanlarımıza eskiden de sahip çıkan biriyim. Ama bizi hep yanlış anlattılar. Çünkü ellerinde bir BRT vardı, ondan başka da televizyon radyo yoktu, gazeteler fazla değildi, medyayı yıllar yılı aleyhimize kullandılar, hem bizleri vatan haini ilan ettiler. Ama o dönem kapandı. Kimseyi inandıramıyorlar. Onun için yeni yalanlara başladılar.

10 yıl önce burada bir referandum oldu, bu referandumda Türkiye kökenli kardeşlerimiz de oy verdi. BM gözetimi altıda oy veren insanları BM kabul etti de biz mi kabul etmeyeceğiz. Bu yalanlara artık kimsenin inanacağı yoktur. Bu yalanları özellikle bu bölgede yaymaya çalışıyorlar. Ramazan ayında yoksul kardeşlerimize çorba ikram etmek, erzak dağıtmak belki normaldir ama şimdi Ramazan değil. Erzak çantaları dolaşıyor sağda solda, birinci turda da yaptılar.”

Akıncı konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bağımsız ve tarafsız cumhurbaşkanı olacağımın sözünü veriyorum. Partiler karşısında eşit mesafede duracağımı ve bağımsız cumhurbaşkanlığının ne olduğunu bu ülkede kanıtlayacağımın sözünü bir kez daha vermek isterim. Hangi renkten olursa olsun, hangi siyasi düşünceye ait olursa olsun, hangi kökenden gelirse gelsin, tüm kardeşlerimizle el ele, kol kola, el birliğiyle, bu ülkenin geleceğini şekillendireceğimizin sözünü veriyorum.

Gelin Karpaz’da hiç ummadıkları demokratik şamarı yüzlerine vuralım ve statükoyu Karpaz’dan başlayarak devirelim. Pazar gecesi Lefkoşa’da ortak başarımızı hep beraber kutlayalım.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.