1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKINCI İDDİALI KONUŞTU!
AKINCI İDDİALI KONUŞTU!

AKINCI İDDİALI KONUŞTU!

''... bir anlaşma yapmayacağız''

A+A-

 

''Halkımızın hayır diyeceği bir anlaşma yapmayacağız''

BRT’nin teknik desteği ve moderatörlüğünde gerçekleştirilen canlı yayında, Cumhurbaşkanı Akıncı, BRT, Genç TV, Sim TV, Kanal T, Kıbrıs TV, Ada TV, Diyalog TV ve As TV’den katılımcıların Kıbrıs müzakereleri ve iç konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

BRT ve özel televizyon kanallarının eş zamanlı olarak yayınladığı program Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirildi.

Mülkiyet ile ilgili bir uzlaşı olup olmadığına yönelik bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı Akıncı, her başlıkta olduğu gibi mülkiyet başlığında da ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Akıncı ‘Mülkiyet halkın çok duyarlı olduğu bir konu. Bizim için siyasi eşitlik, yönetim ve güç paylaşımı da önemli. Oralarda da ilerlemeler var. Altı başlığın üçü ekonomi, AB ve Yönetim ve Güç Paylaşımı, diğer üç başlık ise Mülkiyet, Toprak ve Garantiler ile Güvenlik konuları. Her birine değinildi, hiç konuşulmadı değil ama örneğin toprakta harita, yüzdelik, köy isimleri bütün bunlara hiç girilmedi dolayısıyla gerçek anlamda konuşuldu diyemeyiz’ dedi.

“HEDEFİMİZ MÜMKÜN OLAN EN AZ SAYIDA İNSANIN YERİNDEN OLMASI”

Garantiler konusunda ise iki toplumun yanısıra uluslararası bir anlaşmadan bahsettiklerini kaydeden Akıncı ‘Üç tane garantör ülke var o bağlamda bir beşli konferansta bunun ele alınması gerekiyor. O da diğer konularda üç aşağı beş yukarı tablo ortaya çıktıktan sonra’ diye konuştu.

Akıncı, mülkiyette etkilenmiş mülklerin categorize edilmesi anlamında 22 başlıkta uzlaşı bulunduğunu, onun dışında belirli konularda mesafeler alındığını ancak kriterler konusunun tartışılmaya devam ettiğini belirtti.

Akıncı ‘Herşey tam manasıyla bitmiş değil. Mülkiyette kriterlerde de bir uzlaşıya varılırsa diğer konuların daha rahat geçme olasılığı artar. Geçtiğimiz ilk üç başlıkta kalan konular şu kayıtla söyleyeyim dönüşümlü başkanlıktaki hakkımızı teslim etmeleri kaydıyla, çünkü o konu konuşuldu ama henüz bir anlaşma sağlanmış değil. Dönüşümlü başkanlık bizim için önemli çünkü bizim eşitliğimizin önemli göstergelerinden bir tanesi olduğu için’ dedi.

Akıncı, mümkün olan en az sayıda insanın yerinden olmasını hedeflediklerini söyledi.

Akıncı ‘Halka şu mesajı vermek isterim. Bir kere bizim birkaç tane hedefimiz var mülkiyet konusunda; bir tanesi mümkün olan en az sayıda insanımızın yerinden olması çünkü bir bir ilke. 74 öncesine yeniden gidiş mümkün değil, çünkü yaşamın koşullarına uygun değil. Hayat bize geleceği işaret ediyor yani bu 41 yılda çok farklı yaşamlar kuruldu hem Kuzey’de hem Güneyde dolayısıyla eğer biz 41 yıl önce burada oturan insanları topyekün buraya getireceğiz diye bir anlayış sergilerse birileri bu gerçekleşmeyecek. Çünkü o insanların tümü hayatta değil, çocukları da yeni bir yaşam kurdular dolayısıyla biz geleceğe bakmak zorundayız’ diye konuştu.

Mülkiyet konusunu komisyonlarda incir ipi gibi bırakmak niyetinde olmadıklarını da vurulayan Akıncı bu konuyu erken bir zamanda bitirmeyi istediklerini, kriterlerin de bu anlamda önem taşıdığını söyledi.

Kriterlerin net ve açık olması gerektiğine de dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı ‘Kimse alternatifi ve uygun bir seçeneği olmadan yerinden edilecek diye bir kayıt da söz konusu olamaz. Zaten çok sınırlı sayıda böyle bir durumun Kuzey’de yaşanmasını öngörüyoruz’ dedi.

“İLK KOÇAN SAHİBİ İLK MÜRACAAT SAHİBİ OLACAK”

Akıncı ‘Rum tarafında şöyle bir anlayış gündeme getiriliyor; ilk mülk sahibi yani 74’deki tapu sahibi ilk söz sahibi olacak ve müzakere heyeti de bunu kabul etti şeklinde, bu bir yanlış anlamadır. İlk koçan sahibi ilk müracaat sahibi olacak o da 1 yıl içerisinde diyecek ki bu mal bana aittir, ben tazminat istiyorum veya ben takas istiyorum veyahut da ben orada yaşamak istiyorum dediğinde o zaman içinde oturanın da durumuna bakılacak. Dimopulos davası AHİM’de bize bu hakkı getirdi. Onun müracaat hakkı olarak ama içinde oturanın da hakkı olacak. Bunlar üzerinde anlaşılmış konular değil daha tartışılan konulardır’ diye konuştu.

Takas olabileceğini ancak iadenin çok fazla olmayacağını da belirten Akıncı, Güney’de yapılan araştırmaların da bu tarafa gelmek isteyenlerin sınırlı sayıda olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Akıncı ‘Daha az sayıda insanın gelmesi demek daha fazla tazminat demek. Biz de bunu tespit ettiğimiz için uluslararası ilginin de yoğun olduğu bu dönemde finansman konusunda sayın Espen Barth Eide’nin de yardımı ile uluslararası arenada bir arayış sürüyor. Buraya gelip giden yabancılar da olumlu mesajlar vardi’ dedi.

Akıncı, katkıların artması için var güçleri ile çalışacaklarını söyledi.

Akıncı, Maraş kapalı bölgesinin daha farklı bir kriterde ele alınacağını söyledi.

“ANASTASİADİS HERŞEYE EVET DEMİŞ OLSA ŞİMDİYE MÜLKİYET BAŞLIĞINI BİTİRMİŞTİK”

Anastasiadis de mülkiyet konularına sizinle hemfikir mi sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Anastasiadis herşeye evet demiş olsa şimdiye mülkiyet başlığını bitirmiştik. Kriterler konusunu konuşuyoruz. Biz de onlar da kendi pozisyonlarını koyuyor ancak yıllarca süren retovikler vardı, onlar yavaş yavaş geride kalıyor” dedi.

Dönüşümlü başkanlık konusunda samimi inancının bu sorunun aşılacağı şeklinde olduğunu ancak henüz bir uzlaşı olmadığını belirten Akıncı, Mülkiyet konusunda da adım adım ilerleneceğine inanç belirtti. Akıncı, “iki kesimlilikten ne anlaşıldığı BM parametrelerinde olduğu gibi bir noktaya gidecek. Çünkü iki kesimlilik Rumların hem Güney de hem de Kuzeyde nüfus ve mülkiyette çoğunlukta olacağı bir durum söz konusu olmaz” dedi.

Bazı toprak düzenlemelerine ihtiyaç olacağını belirten Akıncı, tazminatların gündeme geleceğini söyledi.

“Tazminatlar ile ilgili uluslararası desteğe ihtiyacımız olacağı aşikardır” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı hem AB hem de ABD yetkilileri ile konuyu görüştüklerini ve her türlü katkının yapılacağı konusunda söz verildiğini söyledi.
Akıncı, bir çözüm ile birlikte Kıbrıs’ın ufkunun açacağına inanç belirtti.

Garantörler konusundaki soruyu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı, tüm konuları toparlayıp toprak konusunu bitirdikten sonra garantiler konusunun garantörlerle konuşulması gerektiği düşüncesini dile getirdi.

Enerji konusuna da değinen Akıncı, doğalgazın gerginlik konusu yapılması yerine iki tarafın da yararlanacağı bir proje haline getirilebilineceğini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜ OLMAZSA HALKIMIZ HAYIR DER”

İnsanların Türkiye’nin garantörlüğü konusuna önem verdiğini belirten Akıncı, yapılan araştırmalara göre referandumda Türkiye’nin garantörlüğü olmazsa insanların hayır diyebileceğini söyledi. Akıncı “Türkiye’nin garantörlüğünün devamının gerekli olduğunu görüyoruz. Pozisyonumuz bu noktadadır. Halka istediğini vermek zorundayım” dedi.

Akıncı Rumların Türkiye’nin garantörlüğü konusunu tehdit olarak gördüğünü belirterek, onların da bu konuyu tehdit olarak görmeyecekleri bir formülün bulunması gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili ayrıntıların konuşulmadığını, prensiplerin ortaya konulduğunu kaydetti.

Akıncı, ‘ağırlıklı oy’ konusunun Kıbrıs’ta iki toplumun birbirine yakınlaşması için yararlı olacağına inandığını da söyledi. Dönüşümlü başkanlık ile ilgili tavrının Güneyde tepki aldığını belirten Akıncı, Annan planında bile var olan ilkenin bu dönemde de olma durumunda olduğunu, Kıbrıs Türk halkının bunu istediğini söyledi.

“DÖRTE BİR ORANI DİYE BİR ŞEY YOK”

Bir soru üzerine nüfus konusuna da değinen Akıncı nüfusların eşitlenmesinin mümkün olmadığını belirtti, “Dörte bir oranı diye bir şey yok” dedi.

Akıncı, “müzakere sürecinde İçişleri Bakanlığından KKTC vatandaşlarının sayısını istedik. Bir baktık ki oranlar dörte bire yakın. Rum tarafının yapmak istediği, Türkiye ve Yunanistan’dan buraya gelip vatandaş yapılarak bu oranın bozulmasın. Bizim böyle bir niyetimiz zaten yok” dedi.

Akıncı, şu andaki vatandaşların birleşik Kıbrıs’ın da vatandaşları olması konusunda uzlaşı olduğunu, Annan planındaki listenin sözkonusu olmadığını söyledi.

“Bizim için önemli olan bu ülkede bir çözüme gitmek ve bunu gerçekci bir temeller üzerinde kurmaktır” diyen Akıncı, demokratik yapının vatandaşlıklarla bozulmasına yıllardır karşı olduğunu belirtti.

Çözüm için Mart hedefinin, Güney’deki Mayıs’ta yapılacak seçimler nedeniyle seslendirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, Mart sözcüğünü kendisinin kullanmadığını ancak çözümün aylar içerisinde olacağını söylediğini hatırlattı.

İlk kez tarafların, kendilerini Kıbrıs’ın ortakları olarak algılamaya başladıklarını da belirten Akıncı 8 aydır karşılıklı suçlama olayı yaşanmadığına dikkati çekti.

Kıbrıs müzakerelerinde farklı bir konjektür bulunduğuna da işaret eden Akıncı farklı dilden farklı dinden insanların federal bir çatı altında buluşmanın herkese büyük getirisi olacağını belirtti.

Akıncı, bu yeni dinamikte akıl yolunda buluşulmaması halinde gerginlik olacağına dikkati çekti.

“KKTC’Yİ KURDUK AMA BU DEVLETİ TANITAMADIK”

Akıncı, KKTC’yi tanıyan tek ülkenin Türkiye olduğunu ancak bu tanımanın gereklerini yerine getiremeyeceği şartlar bulunduğunu söyledi.

Akıncı ‘Yıllar önce KKTC’yi kurduk ama bu devleti tanıtamadık. Türkiye bizi tek tanıyan ülke ancak bu tanımanın gereklerini istese de getiremeyeceği şartlar var. Örneğin spor karşılaşmaları. Türkiye bizi tanısa da tanımanın gereklerini yerine getiremediği gibi Güneyi tanımasa da tanımamanın gereklerini yerine getiremiyor’ diye konuştu.

“BİZ HALKIMIZA HAYIR DİYECEĞİ BİR ANLAŞMA YAPMAYACAĞIZ”

Kıbrıs Türk Halkını uluslararası hukuk dışında ilahi nihaye tutmak istemediklerini de belirten Akıncı halkın kendisine duyduğu güveni boşa çıkarmayacağını vurguladı.

Referandumda olumlu bir sonuç elde edileceğine inanç belirten Akıncı ‘Biz halkımıza hayır diyeceği bir anlaşma yapmayacağız. O noktaya gelmeden bu imzayı atmayız’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı görüşme masasını dışardan birilerinin idare etmediğini de vurgulayarak ‘Türkiye’den bir engel görmedik, bizim gayretlerimize olumlu destek gördük. Bu tarzda devam edersek bahara çözüm olabilir’ ifadelerini kullandı.

“BELLİ BİR SÜRE HEM TL HEM EURO GEÇERLİ OLACAK”

AB’ye hazırlık konusunda yapılması gerekenler bulunduğuna dikkati çeken Akıncı çözüm sonucunda Avrupa Birliği’ne girileceğine bu nedenle EURO para birimine geçileceğini ancak belli bir süre hem Türk Lirası hem de EURO para birimlerinin geçerli olacağını söyledi.

Akıncı ‘Var gücümüzle bütün açıkları gidemeye çalışıyoruz ama gideremeyeceğiz. AD-Hoc komite kurduk, mesela AB’ye gidiğimizde EURO’ya geçeceğiz, ama belli bir süre hem TL hem EURO geçerli olacak. Aktif olarak somut çalışmalar yapılıyor, bu da sadece para birimi ile ilgili değil. Teknik donanımlarımızı AB standartlarına getirmemiz lazım ama önümüzdeki yıl çözüme gideceksek bunu yetiştirmemiz mümkün değil ama geçiş dönemleri olacak’ diye konuştu.

AB ile ilgili uyum yasalarının uzun zamandan beri devam ettiğini sürecin yavaş ilerlediğini kaydeden Cumhurbaşkanı bunun hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Doğrudan Vergileri kurucu devletlerin toplayacağını Katma vergilerin ise Federal devlet tarafından toplanacağını belirten Cumhurbaşkanı Kurucu devletlerin ekonomi, turizm gibi uluslararası nitelikli anlaşmalar yapmaya hakkı olacağını, bunun federal yapıyı engellemeyeceğini söyledi.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK KONUSU

Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneği ile ilgili bir soru üzerine Akıncı “Vatandaşlarımız rahat olsun. Amaçları dışında ben tek kuruş ne kullanırım ne de kullandırırım. Bu kalem en doğru şekilde kullanılmaktadır” dedi.

Su konusunda da değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı, bu konuda kriz yaşamaya gerek olmadığını, belediyeleri dışlamayacak bir formulün bulunması gerektiğini vurguladı.

SU YÖNETİMİ KONUSU

Federal yapıya geçileceğinde Kıbrıs Türkünün kendi kurumlarını sahibi olması, bunları iyi yönetmesinin son derece önemli olduğunu ifade eden Akıncı, “Türkiye’de bugün belediyeler suyu yönettiği gibi Kıbrıs Türk belediyeleri de bunu yapabilir. Ama bu iş kavga ile olmaz. Akıl yolunda bir çıkış yolu bulunmalı” dedi.

Konunun daha fazla sürümcemede kalmaya tahammülü olmadığını belirten Akıncı, konunun sadece ekonomik yada su ile ilgili olmadığını siyasi boyutunun da olduğunu kaydetti.

Masada su yönetimi ile ilgili birşey konuşulmadığını da kaydeden Akıncı, Türkiye’den gelen suyun bir doğal kaynak olarak değerlendirilmediğini ancak suyun bulunacak çözüme olumsuz bir etkisi olmayacağını anlattı.

SINIR KAPILARI VE MOBİL BİRLEŞME

Lefke-Aplıç ve Derinya kapılarında, mayın taramalarının yapılarak, temizlendiğini ve yol yapım çalışmalarına hazır hale getirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı kapıların açılması ile öngörülen bir tarih bulunmadığını belirtti ancak bilinçli bir geciktirme söz konusu olmadığını vurguladı.

Mobil telefonlar konusunun ise uzlaşı sağlanamayan tek konu olduğunu kaydeden Akıncı , Rumların Kuzey’deki operatörleri yasadışı olarak gördüğünü söyledi.

BRTK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.