1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKINCI YÜKSEK MAHKEME HEYETİNİ KABUL ETTİ
AKINCI YÜKSEK MAHKEME HEYETİNİ KABUL ETTİ

AKINCI YÜKSEK MAHKEME HEYETİNİ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, geçen yıl haziran ayında Anayasa değişikliği için yapılan referandumun...

A+A-

 

YÜKSEK MAHKEME BAŞKANI ŞAFAK ÖNERİ CUMHURBAŞKANI’NA VEDA ETTİ VE 21 EYLÜL’DE GÖREVİ DEVRALACAK NARİN FERDİ ŞEFİK’İ TANITTI

AKINCI: “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YOL KAZASINA UĞRADI ANCAK BİR YANLIŞLIK VARSA ONU DOĞRUYA ÇEVİRMEK LAZIM”

ÖNERİ: “YARGININ BİRAZ DAHA İLERİ GİDEBİLMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR ÇALIŞMA VE GİRİŞİM YAPTIK; MECLİS’TEKİ PARTİLERE SUNDUK AMA MAALESEF BUGÜN OLDU HALA CİDDİ ŞEKİLDE ELE ALINMADI, ÜZERİNE GİDİLMEDİ”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, geçen yıl haziran ayında Anayasa değişikliği için yapılan referandumun, toplumla yeterince diyalog kurulamadığı veya değişiklik paketini toplum yetersiz bulduğu için yol kazasına uğradığını ancak bir yanlışlık varsa bunu doğruya çevirmek gerektiğini söyledi.

Akıncı, hukuk devleti ve demokrasinin vazgeçilmezi olan yargının eksikliklerinin giderilmesini ve daha iyi konuma yükselmesini diledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu sabah, yaş haddinden emekli olmaya hazırlanan Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri ile 21 Eylül’den itibaren bu görevi üstlenecek Narin Ferdi Şefik’i kabul etti.

ÖNERİ: “KISA AMA UYUMLU, GÜZEL BİR ÇALIŞMAMIZ OLDU”

Görüşmede konuşan Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri, ziyaretlerinin birkaç amacı bulunduğunu, hem Narin Ferdi Şefik’i yeni başkan olarak tanıştırmak; hem de 20 Eylül’de 65 yaşını doldurup yaş haddinden emekliye ayrılacak olması nedeniyle usulen veda etmek istediğini söyledi.

16 Eylül’deki Adli Yıl açılışından sonra görevi Şefik’e devredeceğini belirten Öneri, Şefik’in görevinin hukuken 21 Eylül’de başlayacağını kaydetti.

Öneri, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı yeni Adli Yıl açılışı törenine ve etkinliklerine davet ederek, “Kısa bir süre sizinle çalışma fırsatımız oldu ama uyumlu, güzel bir çalışmamız olduğunu söyleyebilirim. Size bundan sonra görevinizde başarılar dilerim” dedi.

Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri, yargının biraz daha ileri gidebilmesi için elinden geldiği kadar çalışmalar ve girişimler yaptıklarını belirterek, yasal ve anayasal değişiklikler hususunda da girişimleri olduğunu hatırlattı.

“MECLİS’TEKİ PARTİLERE SUNDUK AMA MAALESEF…”

Öneri, şöyle konuştu:
“Bunları Meclis’teki partilere sunduk ama maalesef onlar bugün oldu hâlâ ciddi şekilde ele alınmadı, üzerine gidilmedi. Bunun yanında kurumsal olarak bazı tüzük değişiklikleri yaparak biraz daha işlevsel hale gelmeye çalıştık. Bu dönemde yurt dışı temaslarımız ivme kazandı. Vizyon genişlemesi yaptık.

Üçüncü ülkelerle de sıkı bir temasımız oldu. Bunun kaynağı Türkiye’de katıldığımız uluslararası sempozyumlardır.”

Şafak Öneri, Adli Yıl açılışına geniş katılım beklediklerini de belirterek, görev süresinin her şeyi sonuçlandırmaya yetmediğini ancak kendisinden sonraki arkadaşlarının da bunları sürdüreceğinden ve başarılı olacaklarından emin olduğunu söyledi.

AKINCI: “YAŞAM DEVAM ETTİKÇE GÖREV BİTMEZ, ŞEKİL DEĞİŞTİRİR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Öneri’ye yeni yaşamında huzur ve mutluluk diledi; yaşam devam ettikçe görevin bitmeyeceğini, sadece şekil değiştireceğini, başka biçimlerde topluma hizmetin devam edeceğini vurguladı.
Akıncı, Öneri’nin görevde bulunduğu sürede yaptığı hizmetlerin yargı ve hukuk camiası tarafından saygıyla hatırlanacağını söyledi.

Kısa bir süre birlikte görevde bulunduklarını ancak tanışıklıklarının eskiye dayandığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“YARGIDA BİR İLK…”

“Sizin hizmet yıllarınız sadece benim dönemimle sınırlı değil. Bütün o hizmetler nedeniyle size teşekkür ediyorum. Narin hanım da öteden beri tanıdığımız, saygı duyduğumuz bir yargıç. Bu takdire mazhar olarak sizin yerinizi alması, toplumumuz için de yeniden önemli bir gelişmenin altını çiziyor diye düşünüyorum. Bu da bir ilk oluyor, yargı alanında. Umarım sizin bıraktığınız yerden o da bu camiayı çok daha iyi noktaya götürmek için elinden geleni yapacaktır.

Yargı, hukuk devleti olmanın ve demokrasinin vazgeçilmezi… Seçimle gelen makamlar, partiler olabilir, bunlar dönem dönem seçimlerini yaparlar ama bu kararlar da elbette bir süzgeçten geçmeye muhtaçtır. Ve hep söylenir, adalet gecikmemeli. ‘Geciken adalet adalet değildir’ tanımı artık klişeleşti. Bu nedenle yargının da eksiklerinin giderilmesi lazım. Bir girişim oldu, anayasada yapılacak bazı değişikliklerle yargı daha iyi noktaya gidebilirdi. Orda bir yol kazası oldu.

Belki yeterince toplumla diyalog kurulamadığından böyle oldu. Veyahut da toplum yeterli bulmadı o paketi. Bunun farklı farklı gerekçeleri olabilir ancak olumsuzluğu orada bırakmamak lazım. Bir yanlışlık varsa onu doğruya çevirmek lazım. O nedenle bu yeni dönemde umarım sizin de katkılarınızla yargımız eksikliklerinden arınarak daha iyi bir konuma yükselir. Bütün temennim budur.”

Görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı ile Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri arasında karşılıklı plaket takdimi de yapıldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.