1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AKINCIYA AYAK BAĞI OLUNUYOR
AKINCIYA AYAK BAĞI OLUNUYOR

AKINCIYA AYAK BAĞI OLUNUYOR

BKP Genel Başkanı İzcan, UBP,DP Koalisyonunu “Misyon” hükümeti olarak nitlendirdi ve göreve geldikleri günden itibaren halkın yararına hiçbirşey yapmamakla suçladı. İzcan, hükümeti müzakere sürecini bilinçli olarak zora sokmakla da itham etti

A+A-

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP-DP hükümetinin siyasi misyonunun görüşmelerde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ayak bağı olarak, süreci sekteye uğratmaya dayandığını savunarak, “Misyonları görüşme sürecini tıkayarak, takoz koymaktır. Görüşme sürecinin olumlu sonuç vermemesi için çalışmaktadırlar” dedi

İzcan, “Özgürgün, çözüm isteyenleri ve çözüm arayışlarını kötüleyerek, ısrarla uzlaşmaz ve çözüm karşıtı Tahsin Ertuğruloğlu veya müsteşarını görüşmeci heyete sokmak sureti ile bu süreci berhava etmeye çalışmaktadır” diye konuştu

Özgürgün’ün siyasi görüşünün çözümsüzlüğe oynamaya dayalı olduğunu savunanİzcan, “Ankara ziyaretlerinde  çözümsüzlük propagandası yapıyor . Görüşme masasında olmamasına rağmen, siyasi gücünü sürdürme çabası içinde Ankara’yı da arkasına almak için uğraşıyor ” dedi

Hükümeti göreve geldiği günden beri halkın yararına hiçbir icraat yapmamakla da suçlayan İzcan, “Ortada hiçbir icraat yoktur. Hükümetin tek amacı Ankara’nın taleplerini vatandaşlıklar dahil hayata geçirip buradan da maddi katkı sağlayarak yılbaşından önce seçime hazırlanmaktır” diye konuştu

Özlem ÇİMENDAL

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, gündemi Yeni Bakış’a değerlendirdi.

UBP-DP hükümetinin Türkiye tarafından misyon hükümeti olarak kurulduğunu savunanİzcan, hükümeti göreve geldiğinden bu yana hiçbir icraat yapmamakla ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı da görüşme masasında zorda bırakarak,  ayak bağı olmakla suçladı.

“UBP-DP hükümeti misyon hükümetidir”

İzcan, Türkiye hükümeti tarafından kurulan UBP-DP hükümetinin misyonunun ekonomik paketleri, protokolleri hayata geçirmek, su ve birçok konuyu Ankara’nın dayattığı şekliyle uygulamak olduğunu söyledi.

“Amaç, Ankara’dan maddi katkı sağlayarak, seçimlere hazırlamak”

UBP-DP hükümetinin hükümete geldiği günden bugüne hiçbir icraatta bulunmadığını iddia eden İzcan, “Ortada hiçbir icraat yoktur. Bir misyon hükümeti olarak Ankara’nın taleplerini yerine getiren bir hükümet vardır. Hükümetin tek amacı Ankara’nın taleplerini vatandaşlıklar dahil, her konudaki talepleri hayata geçirip buradan maddi katkı sağlayarak, piyasaya olan borçları kapatıp yılbaşından önce seçime hazırlanmaktır” dedi.

İzcan, “UBP,DP koalisyonunun Misyonu kurulu statükoyu aynen devam ettirmektedir” diye konuştu.

“Yüzlerce müşavir yarattılar”

Hükümetin yüzlerce müşavir yarattığına da dikkat çekenİzcan, “Sayıları 100’leri geçen yeni müşavir ordusu yarattılar. Yeni atamalar yaptılar. Bütün dairedeki müdürleri ve kadroları değiştiler. Örgütlenerek kendi siyasi istikballeri için çalışmaktadırlar” dedi. 

“Akıncı’ya ayak bağı olunuyor”

UBP-DP hükümetinin siyasi misyonunun da görüşmelerde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ayak bağı olarak, süreci sekteye uğratmak olduğunun altını çizen İzcan, “Misyonları görüşme sürecini tıkayarak, takoz koymaktır. Görüşme sürecinin olumlu sonuç vermemesi için çalışmaktadırlar” diye konuştu.

“Özgürgün, her fırsatta Akıncı’ya saldırıyor”

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün her fırsatta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya saldırdığını ve hakarete varan söylemlerde bulunarak, Akıncı’yı siyasi dilencilikle suçladığını ifade eden İzcan, “Sayın Özgürgün, çözüm isteyenleri ve çözüm arayışlarını kötüleyerek, ısrarla müzakere sürecine herkesin bildiği uzlaşmaz ve çözüm karşıtı Tahsin Ertuğruloğlu’nu veya müsteşarını görüşmeci heyete sokmak sureti ile bu süreci berhava etmeye çalışmaktadır. O nedenle ortada bir iyi niyet de yoktur. Türkiye’deki statüko ile işbirliği yapan bir siyasi yapı vardır” ifadelerini kullandı.

“Çözüm yanlısı bir siyaset yürütülmüyor”

AKP’nin bugüne kadar Kıbrıs’ta çözüm yanlısı bir siyaset yürütmediğini de iddia eden İzcan, “Türkiye Kıbrıs’ta Birleşik federal, toprağı bütün, askerden arınmış, siyasi eşitlik temelinde AB üyesi olmuş bir çözümü istemiyor. İstediklerini söyledikleri çözüm biçiminde çözüm olmaz. Bunu topluma anlatmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Var olan anlaşma da bozulacak”

Garantörlük , asker ve nüfus konusunda sürekli baskının olduğu bir anlayışla var olan anlaşmanın da bozulacağına dikkat çeken İzcan, “ Ankara ve KKTC Hükümetlerinin politikaları çözümü yakınlaştıracak politikalar değildir. Bu şekilde gerçek anlamda bir çözüme ulaşılmaz. İstenenler ve vurgulananlar çözümü bağdaştırıcı değil, çözümden ayrıştırıcı, koparıcı isteklerdir” diye konuştu.

“Özgürgün çözümsüzlük istiyor”

Hüseyin Özgürgün’ün siyasetinin belli olduğu ve çözümsüzlüğe oynadığına vurgu yapan İzcan, “Ankara ziyaretlerinde  çözümsüzlük propagandasını yapmaya çalışıyor. Görüşme masasında olmamasına rağmen, siyasi gücünü sürdürme çabası içinde Ankara’yı da arkasına almak için uğraşıyor ” dedi.

“Akıncı’nın ziyareti, bastığı yeri görme çabası”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Ankara’ya yaptığı ziyaretin iyi okunması gerekliliğine de değinen İzcan, “Asıl önemli olan Sayın Akıncı’nın ziyaretedir. Bunun da nedeni görüşmelerde masada açık şekilde, toprak, harita, güvenlik meselelerinin görüşülerek somut adımlar atılma zamanının gelmiş olmasıdır. Akıncı, özellikle Hüseyin Özgürgün’ün suçlamaları ve saldırıları neticesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yüz yüze görüşme talep ederek, bastığı yeri görmek istemiştir. Mülkiyet ve güvenlik, toprak konusu Türkiye’yi de direkt ilgilendiren ve onayının alınmasının gerektiği noktalardır bu nedenle de Akıncı,  ziyaretinde TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüz yüze açık açık bu konuları konuşmuştur” ifadelerini kullandı.

“Bütün sorumluluğu almak istemiyor”

Akıncı’nın Türkiye ziyaretini, görüşme masasındaki bütün sorumluluğun kendi üzerine kalmaması için Ankara’nın da ne düşündüğünü açık şekilde öğrenme girişimi olarak yorumlayan İzcan, “Akıncı, garanti sisteminin birtakım değişikliklere açılmasını istemiştir. Bunun siyasi desteği arayışındandır. Erdoğan’dan da bu konudaki görüşlerini almıştır. Sayın Akıncı masada görüşülen ciddi konuların sorumluluğunu tek başına yüklenmek istememiş ve Tayyip Erdoğan’dan da atılacak adımlar, verilecek kararlar doğrultusunda görüşlerini istemek durumda kalmıştır. Ortada da kalmak istememiştir. Görüşmenin içeriğini tam olarak bilmemekle birlikte Sayın Akıncı’dan görüşme talep edeceğiz. Ankara hükümetinin ne düşündüğünü biz de bilmek istiyoruz. Mülkiyet, toprak garantiler konusundaki tavırları nedir bunları öğreneceğiz” dedi.  

“Ayda 500 vatandaşlık veriliyor”

UBP-DP hükümeti tarafından ayda 500 vatandaşlık verildiğini de iddia eden İzcan, “Hem toprak tavizi verilmeyeceğinin söylendiği hem de sürekli vatandaşlık dağıtıldığı bir ortamda çözüm isteminin samimiyetinin sorgulanması gerekir. Ki bu tavır çözüm istememekle de eş değer bir tavırdır” ifadelerini kullandı.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.