1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ALANDA BAŞKA MEZARLAR OLABİLİR”
“ALANDA BAŞKA MEZARLAR OLABİLİR”

“ALANDA BAŞKA MEZARLAR OLABİLİR”

Başka mezar olup olmadığı tartışılıyor

A+A-
Başka mezar olup olmadığı tartışılıyor

Ercan pistini genişletme çalışması ve dere ıslahı çerçevesinde yapılan kazı çalışmaları esnasında bulunan Helenistik Roma Dönemi’ne ait eserler tartışma konusu oldu

Kıbrıs-Emine Uysal

Ercan Havaalanı pistini genişletme çalışması ve dere ıslahı çerçevesinde yapılan kazı çalışmaları esnasında bulunan Helenistik Roma Dönemi’ne ait eserler tartışma konusu oldu.
Eski Eserler Dairesi eski müdürü İlkay Feriudun, Eski Eserler Yasasına göre, herhangi bir kazı çalışması sırasında bir eski esere rastlanması halinde uzman bir ekibin alanda hemen çalışma başlatıp o alandaki çalışmanın da durdurulmasının şart olduğunu kaydetti.
Feridun, “Uzman ekibin yapacağı kazı sonucuna göre, Kazı Şubesi, alanın korumaya değer olup olmadığıyla ilgili bir karar verir. Korumaya değer bir yer olup olmadığı raporda belirtilir ve bu rapora göre hareket edilir. Eski Eserler Yasası’na göre prosedür budur. Tüm bunlar dairenin yetkisindedir” dedi.

Mezar içerisinden çıkarılan arkeolojik eserler polis denetiminde arkeologlar tarafından incelenmek üzere bölgeden alındı. Ancak bölgedeki kazı çalışmalarının devam etmesi eleştiri konusu oldu.

Eski Eserler Dairesi’nde görevli arkeologlar kurtarma çalışması yaptı ve bir kral kafası, dört ayak ve üç elden oluşan heykelin parçaları uzmanlarca incelemeye alındı.

“Alanda başka mezarlar olabilir”

Gazeteyekonuşan bir arkeolog kurtarma kazı çalışmasının yapıldığını ancak boyutunun açıklanmamasının akıllarda soru işareti bıraktığını kaydetti.

Aynı arkeolog şu değerlendirmeyi de yaptı:

“Kurtarma kazısı yapıldıktan sonra yüzey araştırması yapılır. Söz konusu alanda yüzey araştırması yapıldıktan sonra herhangi bir mezarlığın varlığı düşünülüyorsa, orada jeofizik veya jeomanyetik farklı yöntemlerle araştırma yapılır. Eğer toprağın altında eğer bir nekrofor alanıysa bir mezar varsa, onun akabinde başka mezarların da olması söz konusudur. Bunu da kazı yapmadan ancak jeofizik veya jeomanyetik yöntemler yaparak anlayabilirsiniz. Bu iki yöntemin yapılıp, yapmadığını bilemiyoruz. Dünya genelinde ne yazık ki Güney Kıbrıs’ta da bu böyledir, bazen altta arkeolojik doku olsa da üzerine zarar vermeyeceği için üzerine inşaat çalışmasına devam ediliyor”.

Azimli: Tüm işlemler yapıldı

Gazeteye konuyla ilgili açıklama yapan Eski Eserler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, gerekli tüm işlemlerin yapıldığını açıkladı.

Azimli, “Kurtarma kazısı yapıldı, bölgeden çıkan eski eserler depoya alındı. Temizleniyorlar. Kırık olanlar tamamlanacak. Gerekli incelemeler yapılacak ve detaylı açıklama yapılacak. Gözlemcimiz bulunuyor. Gerektiği durumda gerekeni yapacağız” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.