1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ‘ALAY EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’
‘ALAY EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

‘ALAY EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Keyfi davranışlar..

A+A-

 

KTAMS Başkanı Kaptan; keyfine göre davranan bakanlıkları eleştirdi

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, Erçin Şahmaran’ın sunduğu Gündeme Bakış programının konuğu oldu. Kaptan süresiz grev kararının Perşembe günü öğleden sonra yapılacak olan toplantıya bağlantılı olduğunu kaydetti. Her bakanlığın kendi içinde bir derebeylik oluşturduğunu ifade eden Kaptan, “Sendikalar şamar oğlanı mıdır ki bakanlıklar keyfine göre iş yapıyor” dedi.

“ SÜRESİZ GREV KARARI ALDIK”
Süresiz grev kararının ani bir kararla alınamayacağını açıklayan Kaptan, bu işin birçok sorumluluğu da beraberinde getirdiğini kaydetti: Kaptan; “Kıbrıs Türkü’nün ve Kıbrıs Türk emekçisinin çok zor günlerden geçtiği ve de karşısında CTP’nin büyük ortak olduğu bir hükümette emek partisiyim diyen bir partinin iktidarı döneminde yaşadığımız bu sıkıntıları birisine anlattığımız zaman, bakanlıklarda birer süresiz grev kararı aldık. Bu süresiz grevleri gerçekten söylenildiği gibi kolay alamazsınız. Bu kararların altından kalkmak, emekçileri motive etmek ve bu uğurda mücadele etmek gerçekten çok ağırdır” ifadelerini kullandı.

“ DÜN DE TAAHHÜT EDİLMİŞTİ, BUGÜNDE…”
“Süresiz grev kararını alırken, karşınızda sizi anlamayan veya sizi anlamamak için direnen biryapı varsa onu anlatmak mümkün değil” şeklinde konuşan Ahmet Kaptan, greve gitme kararlarını şu şekilde aktardı: “ Her bakanlık kendisini bir cumhuriyet olarak görmektedir. Sözde bir hükümet vardır. Sözde bir başbakan, sözde bir içişleri, dışişleri bakanı vardır. Ama her bakan kendisini, kendi cumhuriyetinin bir başbakanı olarak görmektedir. Hükümet bir bütün olarak hareket etmemekte. İçişleri bakanı ile bir anlaşma yapıyoruz, maliye bakanlığı temsilcisi tarafından, bütçe dairesi tarafından sıkıntılar yaşamaktayız. Ve bize diyorlar ki ‘ben böyle uygun görmem’ çok basit bir cümle ama bu hükümet bir bütün mü değil mi? Sendikalar şamar oğlanı mıdır ki, sen keyfince davranacaksın? Biz KTAMS ve Kamu-Sen olarak gerek yürütme kurulumuzda yapmış olduğumuz değerlendirmelerle ilgili bilgileri İçişleri ve Çalışma Bakanlıklarına gönderdik. Süreli grevlerde herhangi bir bildirim yapmanız gerekmiyor. Ama süresiz grevlerle ilgili olarak önceden bildirmeniz gerekiyor.”

“ÖNERİLER TATMİN EDİCİ OLMALI”
Süresiz grev kararının Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif ile yapılacak toplantı sonrasında KAMU-Sen ve KTAMS üyeleri ile Cuma günü tartışılıp bir karara başlanılacağını dile getiren Ahmet Kaptan, Bakan Kaşif’in kendilerinden süre istediğini açıkladı.
KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan şöyle dedi:
“Sayın Bakan süre istedi. Perşembe günü Sayın Kaşif ile bir araya geleceğiz. Perşembe günü yapacağımız toplantı sonrasında, gerek sendikalarımızı, gerekse çalışanlarımız tatmin eden bir nokta açıklandığı taktirde süresiz grevi yapmayacağız. Bizi tatmin eden ve sorunu çözecek bir adım atılmazsa o zaman süresiz grevi ne gün başlatacağımızın kararını vereceğiz.Gelen öneriler çalışanlarımız açısından tatmin edici olursa grev yapılmayacak.”

“GÖREVİ ÜSTÜMÜZE ALIRIZ”
Ek mesailere de değinen Kaptan, ek mesainin savunulacak bir tarafı olmadığını ancak ek mesai veriliyorsa da çalışanın karşılığını alması gerektiğini savundu. Kaptan : “En büyük ek mesai kaynağının gittiği yer sağlık, gümrükler limanlar ve maliye bakanlığına bağlı vergi dairesidir. Ben çıkıp kendimde denetleme yetkisi görmem. Denetleme yetkisi ben alamayacağım demek yapmasın demekle eş değerdir. Ben devletin tüm görevleri yapmasından yanayım. Ek mesainin de karşısında değilim bir kişi çalışmışsa karşılığını alacak. Ben şunu da savunmuyorum. Ek mesai verilmelidir. Ek mesai mutlaka sağlanmalı hayır, asla tam tersi ama çalıştırıyorsanız, ödeyeceksiniz. Benim savunmam şudur; sen tespit yapacaksın ki müdürlerin, müsteşarların görevi de budur. Yapamıyorlarsa çıksın, desinler ki biz yapamıyoruz. O zaman biz sendika olarak bu görevi üstümüze almaya hazırız” dedi.

“ARTIK BİZİMLE ALAY EDİLMESİNE MÜSAADE ETMİYORUZ”
Kaptan son olarak daha fazla alay edilmek istemediklerini söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı;“ Biz sendika olarak suiistimali asla korumayız. Suiistimali yapanı da onu koruyan amiri de korumayız. Kamu-Sen sendikası ile beraber üyelerimiz ile hangi gün, karar alırsak o gün süresiz greve başlayacağız. Bunun artık geriye dönüşü yoktur. Artık bizimle alay edilmesine müsaade etmiyoruz.”

Star Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.