1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "ALTIN DEĞİL BOŞ KUTU ALIYORDUM!"
"ALTIN DEĞİL BOŞ KUTU ALIYORDUM!"

"ALTIN DEĞİL BOŞ KUTU ALIYORDUM!"

"Adadan kaç" uyarısı!

A+A-

Devrim DEMİR

Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Amirliği Girne’de Hüseyin Aksay’ya ait Senak Gold Diamond Ltd. isimli iş yerinde çalıntı ve kayıp kredi kartlarıyla işlem yapıldığı bilgisi üzerine başlattığı soruşturma genişletildi.

Senak Gold Diamond Ltd. isimli iş yerinde 33 ayrı çalıntı kredi kartı ile Mail Order sistemi ile pos cihazından 88 Bin 550 TL çekildiği tespit edildi.

Olayla bağlantılı Hakan Görer, Hüseyin Aksay, Mahmut Yücetaş, Volkan Bal, Buğra Biren ve Petra Jeane Turan tutuklandı.

Alınan 2 günlük tutukluluk süresinde yapılan soruşturmada, Buğra Biren ve Petra Jeane Turan delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

“Adadan kaç” uyarısı

Polis yapılan sorgulamada, iş yeri sahibi Hüseyin Aksay’ın polis baskınının ardından, iş birliği yaptığı Hakan Görer’i arayarak adadan ayrılıp, cep telefonlarını yok etmesi için bilgi verdiğini ortaya çıkardı.

“Sahte belge düzenleme”, “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “Sahtekârlıkla mal temini” suçlarından tutuklanan zanlılar Hakan Görer, Hüseyin Aksay, Mahmut Yücetaş ve Volkan Bal dün ek tutukluluk talebiyle yeniden Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

Yargıç Gökhan Asafoğulları, soruşturmanın ciddiyetine dikkati çekerek zanlıların 6’şar gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

“Kaldığın oteli terk et”

Mali Suçlarla Mücadele Amirliğinde görevli polis memuru Mehmet Davulcu mahkemede verdiği ifadede, Hakan Görer, Hüseyin Aksay, Mahmut Yücetaş, Volkan Bal’ın “Sahte belge düzenleme”, “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “Sahtekârlıkla mal temini” suçlarından tutuklandıklarını anlattı.

Polis memuru Mehmet Davulcu, Hüseyin Aksaya’a ait Girne’de faaliyet gösteren kuyumcu dükkânında çalıntı ve kayıp kredi kartları ile işlem yapıldığı bilgisi üzerine soruşturma başlattıklarını söyledi.

Hakan Görer’in gönüllü ifade verip suçunu kabul ettiğini kaydeden polis, ifadesinde diğer zanlılarla ilgili bilgi verdiğini de açıkladı.

Zanlı Görer’in ifadesinde, Hüseyin Aksay’ın kendisini telefonla arayarak, “İşyerine polis geldi, bulunduğunuz otelden ayrılın ve telefonları yok edin” şeklinde bilgi verdiğini kaydeden polis, beraberinde aranan bir şahıs ile birlikte Lefkoşa’ya gittiklerine dair beyan verdiğini açıkladı.

Polis, iş yeri sahibi zanlı Hüseyin Aksay’ın verdiği bilgide zanlı Hakan Görer’in mail-order sistemi ile toplamda 7 kez çekiliş yaptığına ve 88 Bin 550 TL karşılığında altın aldığına dair ifade verdiğini kaydetti.

“Altın değil boş kutu alıyordum”

Polis, Hakan Görer’in, Volkan Bal’ın, Lefkoşa’da kaldığı yere para ve sigara getirdiğini, ayrıca yasa dışı yollardan ülkeden kaçması için ayarlamalar yaptığını ve bu nedenle iki kişi ile görüştüğüne dair bilgide verdiğini aktardı.

Hüseyin Aksay’ın zanlı Görer’e altın sattığını iddia ettiğini kaydeden polis, şimdiye kadar yapılan soruşturmada altın bulunmadığını, ayrıca zanlı Görer’in “Altın değil boş kutu alıyordum” dediğini aktardı.

33 kartla çekiliş yaptılar

Polis, zanlı Hakan Görer’in 6-18 Ağustos tarihleri arasında Aksay’a ait kuyumcu dükkânından 33 farklı kredi kartı bilgisi ile mail-order sistemi ile 602 bin 519 TL tutarında çekim yaptığını ancak sadece 88 bin 550 TL değerinde 7 işlemin gerçekleştirildiğini, diğer işlemlerin başarısız olduğunu dile getirdi.

İlgili bankalardan çekimlerle ilgili dökümler alındığını, bankaların başarısız çekimlere karşın, “kayıp-çalıntı kart, karta el koy” bildirimleri yolladığına dair belgeleri emare olarak aldıklarını kaydeden polis, mail-order sistemi ile yapılan çekimlerde fiziki kart kullanılmadığını, kart bilgilerinin girilerek çekim yapıldığını ifade etti.

Yücetaş komisyon alıyordu

Mahmut Yücetaş’ın suçla bağlantısını açıklayan polis, zanlının Hakan Görer’in nasıl bir iş yaptığını bildiği halde Girne’ye götürüp getirdiğini, bu iş karşılığında yüzde 1 hisseye anlaştığını, bu bilginin zanlı Görer tarafından polise verildiğini söyledi.

Mail-order sistemi ile 8 Ağustos’ta çekilen 13 bin 500 TL’lik meblağın 9 Ağustos’ta zanlı Aksay tarafından bankadan alındığını,  paranın 6 bin 295 bin TL’lik tutarının aynı gün itimat ile Lefkoşa’da Gazimağusa’ya zanlı Yücetaş adına gönderildiğini kaydeden polis, gönderen kısmında yazılan ismin ülkede yaşamadığını tespit ettiklerini açıkladı.

10 kişilik ekip iş başında

Mesele ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini, 10 kişilik bir ekip kurulduğunu ve iki polisin Gazimağusa’da da soruşturma yürüttüğünü belirten polis memuru Mehmet Davulcu, 50 kişinin sorgulandığını, 6 kişiden ifade aldıklarını söyledi.

Polis 2 kişiyi arıyor

Soruşturmayı yürüten polis memuru Mehmet Davulcu, soruşturmanın çok yönlü devam ettiğini ve sadece 1 kişinin ifade verdiğini belirtti. Davulcu aranan 2 kişinin olduğuna dikkati çekti.

İş yeri kamera kayıtlarının ve banka hesaplarının incelenmeye devam ettiğini söyleyen Davulcu, zanlıların soruşturma maksatlı 6  gün daha  poliste tutuklu kalması talebinde bulundu.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.