1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AMACI SİGORTADAN PARA ALMAKTI
AMACI SİGORTADAN PARA ALMAKTI

AMACI SİGORTADAN PARA ALMAKTI

Amacı sigortadan para almaktı

A+A-

Güzelyurt’ta 7 yıl önce, Silver Collection isimli konfeksiyon mağazasının kundaklanmasıyla ilgili yargılanıp beraat eden mağaza işletmecisi Ethem Yurtcan, istinafta suçlu bulundu ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı:
 
BERAAT KARARI MAHKUMİYETE DÖNDÜ… Yargıtay Ceza, sanığın sigortadan para almak için işyerini yaktığına bulgu yaparak, beraat kararının hatalı olduğuna karar verdi ve 2 yıl hapse mahkum etti. Kundaklama sonucu yanan Melek Dermuş’a ait konfeksiyon mağazası çökmüş ve 124 bin 622 TL’lik zarar gelmişti.

Emine UYSAL

Güzelyurt’ta 7 yıl önce Silver Collection isimli konfeksiyon mağazasının kundaklanmasıyla ilgili yargılanıp beraat eden mağaza işletmecisi Ethem Yurtcan, istinafta suçlu bulundu ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Silver Collection isimli konfeksiyon mağazası 16 Mart 2009 yılında saat 03.00’te içine benzin dökülerek, kundaklanmış ve tamamen yanmıştı.

Kundaklama sonucu çıkan yangında Melek Dermuş’a ait konfeksiyon mağazası çökmüş ve 124 bin 622 TL’lik zarar meydana gelmişti.

Konfeksiyon mağazasının karşısındaki Fikri Arslan’a ait Gıda Market’te ise 3 bin 631 TL zarar oluşmuştu.

“Kasten yangın çıkarmak”, “Bina içindeki eşyaları ateşe vermek”, “Kasti hasar”, “Gizli ittifak”, “Sahtekârlıkla para temin etmeye teşebbüs etmek” suçlarından Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ethem Yurtcan beraat etmişti.

KKTC Başsavcılığı, ‘beraat’ kararının bozulması için 27 istinaf sebebiyle Yargıtay Ceza’ya başvurmuştu.

Yargıtay Ceza Heyeti Başkanı Ahmet Kalkan, üye Gülden Çiftçioğlu ve üye Bertan Özerdağ’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aliye Özçınar, sanık adına Avukat Menteş Aziz hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Ahmet Kalkan, tüm şahadeti değerlendirip, sanığın sigortadan para almak için işyerini yaktığına bulgu yaparak, ‘Gizli ittifak’ suçu hariç, 8 beraat kararının hatalı olduğuna karar verdi.

Kalkan, kundaklama suçunun ömür boyu hapis cezası öngören çok ciddi bir suç olduğuna işaret edip, bu suçun korku yaratan, masum insanların mallarına zarar veren bir suç olduğuna değinerek, bu tür suçları işleyenlere kamu yararı gereği hapislik cezası verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ahmet Kalkan, “Sanık, mal sahibine, çevrede yaşayan insanları düşünmeden kirasındaki binayı kundaklayarak, tamamen yaktı” dedi.

Kalkan, olayın meydana geldiği tarihten bugüne geçen zamanı, suçun sonuçlarını, sanığın kişisel durumunu, sanığın içine düştüğü maddi sıkıntı nedeniyle bu suçu işlediğini dikkate alarak, sanığı mahkum ettiklerini ve iki yıl hapislik cezası verdiklerini açıkladı.

Kıbrıs

 

Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.