1. HABERLER

  2. AMERİKA'DA POLİS ŞİDDETİ SÜRÜYOR…
AMERİKA'DA POLİS ŞİDDETİ SÜRÜYOR…

AMERİKA'DA POLİS ŞİDDETİ SÜRÜYOR…

ABD polisinin siyahilere yönelik orantısız güç kullanma eğilimi...

A+A-

ABD'DE OCAK AYINDAN BU YANA EN AZ 197 SİYAHİ, POLİS TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

İSTATİSTİKLER BU POLİSLERDEN SADECE 3'ÜNE ADLİ MAKAMLARCA SUÇ İSNAT EDİLDİĞİNİ ORTAYA KOYDU

GÖSTERİCİLER, MİCHAEL BROWN CİNAYETİNİN YIL DÖNÜMÜNDE FERGUSON'DA YAŞANAN OLAYLARDA POLİSİN ORANTISIZ GÜÇ KULLANDIĞI GÖRÜŞÜNDE

ABD'nin Ferguson kasabasında siyahi genç Michael Brown'ın polis tarafından öldürülmesinin birinci yıl dönümünde düzenlenen gösteriler sırasında yaşanan şiddet olayları, dikkatleri yeniden ABD polisinin siyahilere yönelik orantısız güç kullanma eğilimine yöneltti.

Polis tarafından son dönemde öldürülen siyahiler Michael Brown, Tamir Rice, Eric Garner, Walter Scott ve Freddie Gray haberlere ve protestolara konu olduğu için ön plana çıktı ancak ABD'de ocak ayından beri en az 197 siyahinin polis tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Bu konuda veri toplayan gönüllülerin kurduğu "Mapping Police Violence" (Polisin Şiddet Haritası) projesi kapsamında derlenen rakamlara göre, Ocak 2013'ten beri 800'den fazla siyahi polis tarafından öldürüldü.

Projenin internet sayfasında yayınladığı istatistiklere göre, siyahilerin polis cinayetine kurban gitme ihtimalinin beyazların polis tarafından öldürülme ihtimalinden 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.
     
İstatistikler ayrıca öldürülen siyahilerden yüzde 33'ünün silahsız olduğunu, beyaz kurbanların ise yüzde 18'inin silahsızken öldürüldüğünü gösterdi. 

Verilerin gösterdiği en çarpıcı rakamlardan biri ise Ocak 2015'ten beri 197 siyahiyi öldüren polislerden sadece 3'ünün adli makamlarca suçlanmış olması.

Polis cinayetleriyle ilgili veri toplayan bir başka kuruluş olan "Killed by Police"in (Polis Tarafından Öldürülenler) rakamlarına göre ise 2014 başından beri bin 800'den fazla kişi Amerikan polisi tarafından öldürüldü. 

Polislerin işlediği cinayetlere ilişkin FBI kayıt tutuyor ancak yerel otoritelerin bildirim yapması zorunlu olmadığı için bu rakamlar gerçek verilerin ancak bir kısmını yansıtıyor.

FERGUSON'DA YENİDEN POLİS ŞİDDETİ

Siyahilere karşı polis şiddeti uygulanmasına son örnek ise 18 yaşındaki Michael Brown'ın beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülüşünün birinci yıl dönümü gecesinde Ferguson'da düzenlenen gösteriler sırasında yaşandı. 18 yaşındaki siyahi genç Tyrone Harris, sivil üniformalı polis memurlarıyla girdiği çatışmada  ağır yaralandı. Fiili saldırıyla suçlanan Harris'in hayati tehlikesi devam ediyor.

Ferguson polisinin yaptığı açıklamaya göre, Harris, gösterilerin düzenlendiği yerde bulunan bir sivil polis aracına ateş açan 6 kişiden biriydi ve polis memurları bunun üzerine gence ateş etti.

Fakat polisin yoğun bir şekilde biber gazı kullanarak kontrol altına almaya çalıştığı protestoyu düzenleyen sivil toplum kuruluşları, olaya ilişkin tepkilerini dile getirdi. "Organization for Black Struggle" (Siyah Mücadele Organizasyonu) derneğinden Kayla Reed, AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada polisin sivil kıyafetli memurları gösteriyi takip etmek için göndermesini eleştirdi.

Reed, "Protestolarda sivil polislerin görev alması yanlış bir uygulamadır. Çünkü bu durum insanların polis memurlarını fark etmesini zorlaştırır, halbuki polislerin kim olduğunu bilmek halkın güvenliği için gereklidir" ifadesini kullandı.

Sivil polislerin üzerinde vücut kameralarının bulunmamasına da dikkati çeken Reed, bu durumun, Harris'in vurulması sırasında aslında neler yaşandığını bilmek isteyen insanları resmi açıklamalara mahkum ettiğini belirtti.  

Reed, "Kriz anlarında bile, insanların toplanma ve protesto etme hakkı vardır. Dün geceki gösterilerde polis kullandığı kimyasal maddelerde ve uyguladığı şiddette aşırıya kaçtı ve düşmanca bir tutum sergiledi" diye konuştu.

Protestoda yer alan aktivistlerden Osagyefo Sekou ise "Michael Brown'ın ölüm yıldönümünde hüzün içerisinde olan bir kasabada, yine polisin göstericilerin anayasal haklarını çiğneyerek agresif uygulamalarda bulunduğunu gördük" ifadelerini kullandı.

Sekou, polisin yolları kapatarak kıskaç altına aldığı insanlara kimyasal silahlarla müdahale ettiğini, bunun sonucunda genç bir insanın vurulduğunu sözlerine ekledi.

SON KURBANLARDAN BİRİ CHRİSTİAN TAYLOR

Polis tarafından öldürülen silahsız siyahi gençler arasına katılan son isim 19 yaşındaki Christian Taylor oldu.

Resmi açıklamaya göre, cumartesi günü Dallas yakınlarındaki Arlington kentinde hırsızlık ihbarı üzerine bir otomobil galerisine giden polis, Taylor'un otomobiliyle galerinin camlarını kırarak içeri girdiğini tespit etti.

Güvenlik güçlerinin olay yerinin çevresini sarmasının ardından kaçan şüpheliyi kovalamaya başlayan polislerden genç polis memuru Brad Miller, tabancasıyla ateş ederek Taylor'u öldürdü.

Arlington polisi, 49 yaşındaki Miller'ın eylül ayından beri polis teşkilatına mensup olduğunu ve bundan önce herhangi bir polislik tecrübesine sahip olmadığını açıkladı.

Ülke genelinde birçok polis teşkilatında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan polis üniformasına monte edilmiş vücut kameraları Arlington polisi tarafından henüz kullanılmadığı için, olayın nasıl gerçekleştiğine ilişkin net bir görüntü kaydı da ortaya çıkmadı.

Angelo State Üniversitesi öğrencisi ve okulun Amerikan futbolu takımının yıldızlarından olduğu belirtilen 19 yaşındaki Taylor'ın, olaydan bir hafta önce "Genç ölmek istemiyorum" diye bir tweet atmış olması dikkati çekti.

Taylor'ın, Twitter hesabından Ağustos 2014'te "Polis tarafından korunduğumu hissetmiyorum", aralık ayında ise "Polis siyahilerin hayatları üzerinden yazı tura atıyor ve hiçbir sonuçla karşılaşmıyor" yazılı paylaşımlar yaptığı ortaya çıktı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.