1. HABERLER

  2. ANASTASİADİS AÇIKLADI: “BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ İŞGAL BÖLGELERİNİN KURTARILMASI VE KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ”
ANASTASİADİS AÇIKLADI: “BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ İŞGAL BÖLGELERİNİN KURTARILMASI VE KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ”

ANASTASİADİS AÇIKLADI: “BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ İŞGAL BÖLGELERİNİN KURTARILMASI VE KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ekonomik krize ve bölgedeki gelişmelere karşın, hükümetinin birinci önceliğinin, Kıbrıs’ın “işgal altında olduğunu” iddia ettiği bölgelerinin “kurtarılması” ve Kıbrıs sorununun çözülmesi olduğunu söyledi.

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ekonomik krize ve bölgedeki gelişmelere karşın, hükümetinin birinci önceliğinin, Kıbrıs’ın “işgal altında olduğunu” iddia  ettiği bölgelerinin “kurtarılması” ve Kıbrıs sorununun çözülmesi olduğunu söyledi.

 

Rum radyosunun haberine göre, çalışmalarına bugün Rum tarafında başlayan 17’nci Dış Rumlar Konferansı’nın açılışında konuşan Anastasiadis, Maraş’la ilgili önerisinin uluslararası camia tarafından, Rum tarafının Kıbrıs sorununun bugünkü çıkmazdan çıkması isteğinin göstergesi olarak yorumladığını söyledi.

“Önerimiz uluslararasında herkes tarafından kabul görüyor. Hedefi başarmanın eşiğinde olduğumuz sahte duygusuna kapılmayalım ama en azından aldığımız mesajlar bunu söylüyor” diyen Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmelerin, 12’nci parselde doğal gaz keşfedilmesiyle birlikte Güney Kıbrıs’a “yegâne” avantaj sağladığını söyledi. “İsrail ve Kıbrıs’ın geçmişte geri kaldığı ABD gibi diğer ülkelerle ilişkilerin pekiştirilmesi, Kıbrıs sorununda yeni bir dinamiğe ve hareketliliğe yardımcı olabilir” ifadesini kullandı.

Anastasiadis, Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) başvurularında artış gözlemlenmesinden endişe duyduğunu da vurguladığı konuşmasında “Hükümet Kıbrıs’ın AB’de oluşunu, Türkiye üzerinde nüfuz kullanabilecek dinamikleri ve karar merkezlerini doğru yönde etkileyebilecek Yahudi Lobisi gibi dağınık dinamikleri değerlendirmeye çalışıyor” dedi. Rum Yönetimi Başkanı “Herhangi yeni bir prosedürü işgal kuvvetini müzakere masasına konulan önerilerden sorumlu hale getirmelidir” diye ekledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.