1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ANASTASİADİS DİSİ VE AKEL’İ BİLGİLENDİRDİ
ANASTASİADİS DİSİ VE AKEL’İ BİLGİLENDİRDİ

ANASTASİADİS DİSİ VE AKEL’İ BİLGİLENDİRDİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün,

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün, DİSİ ve AKEL’i görüşme süreciyle ilgili olarak bilgilendirdiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Maraş ve Güven Artırıcı Önlemler Konusunda Kısa Süre İçerisinde Hareketlenme Bekliyor… Başkan Anastasiadis DİSİ-AKEL’i Dün Kıbrıs Sorununa Dair Bilgilendirdi” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in DİSİ ve AKEL ile yaptığı görüşmede, Kıbrıs sorununda son 1 yılda meydana gelen gelişmelerle ilgili, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaptıkları ortak açıklama odaklı bir analiz yaptığını yazdı.

Habere göre Anastasiadis, DİSİ üyelerinin Maraş konusunda herhangi bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağı ve uzmanların Maraş’a girip girmeyeceğiyle ilgili bir sorusu üzerine, bu gelişmelerin kısa bir süre içerisinde yaşanmasını beklediği yanıtını verdi.

Anastasiadis, Güven Yaratıcı Önlemler’in  yalnızca Maraş konusuyla sınırlı olmadığını, bu kapsamda mayınların temizlenmesi, Türk askerinin çekilmesi, Türk limanlarının ve havaalanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılması ve Türkiye’nin AB’ye üyelik başlıklarının açılmasının bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs sorunu için başlatılan yeni çabanın daha fazla desteklendiğini belirten Anastasiadis, Türk tarafına Güven Yaratıcı Önlemler’in uygulanması için baskı yapıldığını kaydetti.

Anastasiadis, müzakerelerde herhangi bir takvim uygulanmasının söz konusu olmadığını da yinelerken, Türk tarafının tutumu nedeniyle müzakerelerde zorluklar yaşandığını öne sürdü.

Habere göre, Anastasiadis ile görüşmenin bitiminin ardından açıklamalarda bulunan DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu, her ne kadar Kıbrıs sorununda bekledikleri gelişmeleri ne zaman elde edeceklerini söyleyecek durumda olmasalar da, doğru yolda olduklarını kaydetti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise, AKEL’in Anastasiadis ile görüşmesinin ardından, Türk tarafının şu ana kadar müzakere masasına koyduğu öneriler konusunda hayal kırıklığı yaşadığını belirtirken, müzakerelerin özüne ilişkin bir sonraki safhada, Rum tarafının büyük bir dikkate ve tutarlılığa ihtiyacı olacağını kaydetti.

Habere göre Kiprianu, şayet Türk tarafı sonuna kadar uzlaşmaz tezlerinin bazılarında ısrar etmeye devam ederse, mevcut sürecin sonuç vereceği konusunda kendilerini kandırmamaları gerekeceğini ifade etti.

Kiprianu, Kıbrıs sorununda net bir stratejik hedef belirlemeleri ve tutarlı bir taktik izlemeleri gerektiğini belirtti.

Kıbrıs sorununda oldukça kritik bir safhada bulunulduğuna işaret eden Kiprianu, iniş-çıkışlara izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kiprianu ayrıca, doğru çözümün, kendilerini ekonomik krizden çıkaracağını da söyledi.

KEVE İLE OEV İYİMSER

Simerini gazetesi ise “Değerlendirmelerde Bile Her Kafadan Bir Ses Çıkıyor… AKEL, DİSİ ve İşadamları Aynı Şeyleri Dinlediler, Farklı yorumladılar” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) ve Rum İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu (OEV) ile görüşmesini aktardı.

Habere göre KEVE ve OEV, Kıbrıs sorunu sürecine partilerden daha iyimser yaklaşarak, her şeyin doğru yöne girdiğini ve Kıbrıs sorununun çözümü sürecinde ilerleme sağlandığını kaydetti.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.