1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ANASTASİADİS ERDOĞAN’DAN NE BEKLİYOR?
ANASTASİADİS ERDOĞAN’DAN NE BEKLİYOR?

ANASTASİADİS ERDOĞAN’DAN NE BEKLİYOR?

Anastasiadis, Erdoğan’dan;

A+A-

 

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözümü konusunda “iyi niyet ortaya koymasını umut ettiğini” söyledi.

Simerini gazetesi: “Türkiye’nin İyi Niyetini Umut Ediyor – Anastasiadis Erdoğan’dan ‘İyi İşaretler’ Bekliyor” başlıkları altında verdiği haberinde, POMAK ve PSEKA dış Rum örgütlerinin Güney Lefkoşa’da dün başlayan 27’nci Merkez Konsey toplantısının açılışında konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Türkiye’nin iyi niyet göstermesini umut ettiğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis konuşmasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye yapacağı ziyaretin “farklı bir politika ve anlayışın sinyallerini vermesi umudunu” dile getirerek Türkiye’nin fiiliyatta iyi niyet ortaya koymasını diledi.

Anastasiadis ayrıca, Kıbrıs sorununun önceliği olmaya devam ettiğini vurgularken müzakerelerin başlama aşamasında olduğunu ve çabalarının “verimli bir diyaloğun yaratılması yönünde olduğunu” ifade etti.

Müzakerelerin başarısını sağlayan şeyin takvimler ve yol haritaları değil, iyi ve doğru hazırlık olduğunu öne süren Anastasiadis, 11 Şubat tarihinde varılan Ortak Açıklama’nın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “iki devlet veya iki devletin işbirliği şeklindeki değişmez tezlerini çürüttüğünü”  iddia etti.

Anastasiadis, Ortak Açıklama’nın ayrıca, Kıbrıs Rum tarafının “tek egemenlik, tek vatandaşlık ve uluslar arası temsiliyet arzusunu doğrularken, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB tam üyesi niteliğini görmezden gelmediğini” öne sürdü.

Anastasiadis, AB’nin etkin katılımını sağlamak için her yönüyle çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekledi.

KASULİDİS DIŞ POLİTİKAYA VURGU YAPTI

Öte yandan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis de dış Rumlar toplantısında konuştu ve Güney Kıbrıs’ın dış politikasındaki uygulamalarına vurgu yaptı.

Kasulidis konuşmasında, Güney Kıbrıs’ın AB üyeliği ve ABD’yle mevcut stratejik ortaklığını dış politikasında en üst düzeyde değerlendirmekte olduğunu belirterek Güney Kıbrıs’ın bölgede rol üstlenen tüm unsurlar tarafından “saygı değer müzakereci” olarak görüldüğünü iddia etti.

OMİRU: “YUNANİSTAN’LA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE HAREKET EDİLMELİ”

Rum Meclisi ve KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru da söz konusu etkinlikte konuşarak, “Türk hedeflerini ulaşılmaz hale getirmek için Yunanistan’la işbirliği yaparak ve AB’yi değerlendirerek girişimler üstlenilmesi gerektiğini” söyledi.

Fileleftheros gazetesi konuya ilişkin haberlerini: “Doğu Akdeniz’de Baş Rol – Başkan ve Dışişleri Bakanı Kıbrıs Dış Politikasının Çerçevesini Anlattılar – Enerji Kıbrıs’ta Yeni Koşullar Yaratıyor” başlıkları altında verdi.

Gazete, Anastasiadis ve Kasulidis’in Dış Rumlar konferansında yaptıkları konuşmaların yanı sıra, POMAK ve PSEKA dernekleri başkanlarının konuşmalarına da yer verdi.

Habere göre POMAK Başkanı Andreas Papaevripidis konuşmasında, Güney Kıbrıs’ın günümüzde yabancı ülkelerle ilişkilerinde kullanabileceği yeterli malzemeye sahip olduğunu belirterek Güney Kıbrıs ile İngiltere arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde atılan adımlara dikkat çekti.

PSEKA Başkanı Philip Cristopher ise konuşmasında, doğal gazın keşfedilmesinin Güney Kıbrıs için önemine vurgu yaparak Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğin, bu iki ülkenin ABD’nin bölgedeki tek demokratik müttefikleri olduğunu savundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.