1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ANASTASİADİS KIBRIS SORUNUNA İLİŞKİN BİLGİ VERDİ
ANASTASİADİS KIBRIS SORUNUNA İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

ANASTASİADİS KIBRIS SORUNUNA İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, dün Kıbrıs sorununa ilişkin yedi Çalışma Grubu’nu, son gelişmeler ve Kıbrıs Rum tarafının ortaya koyduğu öncelikler konusunda bilgilendirdiği belirtildi.

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, dün Kıbrıs sorununa ilişkin yedi Çalışma Grubu’nu, son gelişmeler ve Kıbrıs Rum tarafının ortaya koyduğu öncelikler konusunda  bilgilendirdiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Çalışma Gruplarını bilgilendirmesi haberine yer verdiler.

Haberi “Müzakerelere ilişkin Perspektiflerin Gözükmemesine Karşın Çalışma Grupları Çalışmalara Başlıyor” başlıklarıyla veren Fileleftheros gazetesi Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafının tutumunun katı olmasına ve herhangi bir perspektifi frenlemesine karşın, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik ön hazırlılık yaptığını yazdı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, dün, yedi tane olan Çalışma Grubunun üyeleriyle bir araya geldiğini-Pazartesi günü ise müzakere grubu ile görüştü-yazan gazete, Anastasiadis’in Çalışma Gruplarıyla gerçekleştirdiği görüşmenin, ilk olması nedeniyle, gerek Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmeler gerekse Kıbrıs Rum tarafının ortaya koyduğu hedefler ve öncelikler konusunda bütünlüklü bir bilgilendirmenin yapıldığını belirtti.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “Türk tarafının, eski taahhütlerini bile kabul etmediğini” savunarak arzunun, sonuca varacak olan müzakerelerin başlaması olduğunu, bu nedenden dolayı ortak açıklamanın içeriğine ilişkin bir anlaşma sağlanmasında ısrarlı olduğunu ifade etti.

Müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin dört eksenli siyasete de değinen Anastasiadis, bunların, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereci, AB’nin rolünün yükseltilmesi, güven yaratıcı önlemler(özellikle Maraş) ve müzakerelerin yeniden başlaması için ortak bir açıklamanın yayımlanması olduğunu söyledi.

Anastasiadis ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi ve Sözcüsü Osman Ertuğ ile Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in Atina ve Ankara’ya karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmesine yönelik anlaşmayı başarı olarak lanse etti.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu(KTFF) ile Rum Futbol Federasyonu(KOP) arasında, geçici anlaşma metni imzalanması konusundan da bahseden Anastasiadis, bu gelişmenin güven yaratıcı önlemlere dayandığını belirtti.

Anastasiadis, Çalışma Grubu üyelerine yönelik olarak ise herkesin, bu konumda, siyasetçi olarak değil, teknokrat olarak yer aldığını söylerken, Çalışma Gruplarına başkanlık edecek ve daha sonra yeni kişilerle desteklenecek olan isimler konusunda da öneride bulundu.

Alithia gazetesine göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Çalışma Grupları’nı bilgilendirirken, AB’nin, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Peter Van Nuffel aracılığıyla yükseltilmiş rolüne değindi ve Avrupa Komisyonu ile Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerinde gözlemlenen yeni dinamiği olumlu olarak nitelendirdi.

Ortak açıklama konusunda Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının AB’den destek sağlamayı başardığını da belirtti.

Gazete Çalışma Grupları’nın “Yönetim-Güç Paylaşımı, AB-İnsan Hakları, Mülkiyet, Toprak, Ekonomi, Güvenlik ve Vatandaşlık-İltica” şeklinde ayrıldığını da yazdı.

Haravgi gazetesi ise Anastasiadis’in Çalışma Gruplarını bilgilendirmesi haberini “Ortak Açıklamada Üç Single” başlığıyla aktarırken, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in,  iki toplumlu, iki kesimli federal çözümün üç nitel(tek egemenlik, tek vatandaşlık, tek uluslararası temsiliyet)  özelliğinin (müzakereciler ve BM’nin dilinde bu 3 single olarak basmakalıp olan), 10 gün içerisinde yayımlanacak olan ortak açıklama içerisine dahil olacağı teyidinde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Anastasiadis ayrıca ortak açıklama üzerinde anlaşmaya varıldığı sürece müzakerelerin yarısının kat edileceği görüşünü de yineledi.

MÜZAKERE GRUBU VE ÇALIŞMA GRUPLARI

Fileleftheros gazetesi  Kıbrıs Rum tarafının Müzakere Grubu ve Çalışma Gruplarında yer alan üyelerinin isimlerine de yer verdi.

Buna göre Kıbrıs Rum tarafının müzakere grubunda “Panayiotis Dimitriu, Tumazos Çelepis, Polis Poliviu, Hristos Kliridis, Marios İliadis, Kris Triantafillidis, Nikos Emiliu; Başsavcılık’tan ise Kostas Kliridis(Başsavcı), Rikkos Erotokritu ve Nikolas Kiriaku” bulunuyor.

Çalışma Grupları ise şöyle: “Yönetim: Panayiotis Dimitriu, Kris Triantafillidis, Antonis Vasiliadis, Hristos Petru, Kostas Evastathiu, Antonis Stilyanu; AB: Lukis Lukaidis, Konstantinos Lukurgos, Kipros Hrisostomidis;  Toprak: Kris Triantafillidis, Themos Dimitriu, Andreas Hacıraftis, Kostas Apostolidis; Mülkiyet: Aritofanis Yeorgiu, Lukis Lukaidis, Kostas Apostolidis, Meri-An Stavrinidu; Ekonomi: Avksentis Avksentiu, Marios Theodosiu, Panos Paşardis, Simon Matsis, Sofronis Kliridis, Apostolidis Kostas; Güvenlik: Aristos Damionu, Lukis Agustidis, Vatandaşlık, İltica: Antonis Vasiliadis, Ksenios Ksenopulos, Ahilleas Dimitriadis ve Kostas Paraskevas”.

DOWNER’İN ADAYA GELİŞİ IŞIĞINDA DİPLOMATİK HAREKETLİLİK

Gazete aynı haber içerisinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, Pazar günü Ada’ya gelecek olması ışığında diplomatik hareketliliğin de başladığını yazdı.

Gazete bu çerçevede Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, dün, ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig’i kabul ettiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ise Avustralya’dan telefon temaslarında bulunduğunu belirten gazete Downer’in, tüm çabasının ortak açıklamaya yoğunlaşacağı konusunda olduğunu dile getirdiğini yazdı.

Habere göre Downer’in, Salı günü Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesi bekleniyor.

FÜLE-DAVUTOĞLU GÖRÜŞMESİ

Alithia gazetesi, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin en kısa zamanda başlaması temennisinde bulunduklarını yazdı.

Habere göre  AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmaması durumunda, Türk vatandaşlara yönelik vize verilmesinin yürürlükten kaldırılmasını etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine Füle, TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile müzakerelerin sadece başlamasının önemli olmadığı, belirli zaman çerçevesi içerisinde fırsat penceresinin değerlendirilmesinin önemli olduğu konusunda hem fikir olduklarını söyledi.

TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise amaçlarının, en kısa zamanda Kıbrıs sorununda bir çözüme sahip olmaları olduğunu ifade etti.

DOWNER’İN ADININ GEÇTİĞİ SKANDAL

Simerini gazetesi ve diğer gazeteler, Avustralya ile Doğu Timor arasında, petrol yataklarından birlikte faydalanılmasına ilişkin anlaşmanın imzalanmasının ardından, Doğu Timor’un Avustralya aleyhine Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açtığını ve bu davada BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in isminin geçtiğini yazdılar.

Gazete Doğu Timor’un, Avustralya gizli istihbarat birimlerinin, Doğu Timor Bakanlar Kurulu toplantılarını takip etmek için toplantı salonuna dinleme cihazı koymasına ilişkin bilgilerin ardından Avustralya aleyhine dava açtığını ayrıca o dönemdeki Avustralya Dışişleri Bakanı’nın Alexsander Downer olduğunu belirtti.

Söz konusu dinleme cihazının Downer’in talimatıyla konulduğuna yönelik bilgilerin de bulunduğunu belirten gazete bununla birlikte Downer’in “bu suçlamaların eski olduğu ve Avustralya’nın milli güvenliğiyle ilgili konuları yorumlamayacağı” şeklinde açıklama yaptığını da yazdı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.