1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ANKARA'DAN ÇİPRAS'A KIBRIS UYARISI!
ANKARA'DAN ÇİPRAS'A KIBRIS UYARISI!

ANKARA'DAN ÇİPRAS'A KIBRIS UYARISI!

Ankara'dan Çipras'a Kıbrıs uyarısı!

A+A-

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Barbaros gemisi hakkındaki açıklamasına ilişkin, "Çipras'ın GKRY ziyaretinde, özellikle Barbaros Hayrettin Paşa gemisine ilişkin olarak ifade ettiği hususlar, hem garantör ve ana vatan olarak Yunan tarafından beklenen Kıbrıs'taki iki halkın siyasi eşitliğine dayalı bir çözüme ulaşmasına yardımcı olabilecek unsurlar içermemektedir" dedi.

Sözcü Tanju Bilgiç, haftalık olağan basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çipras'ın göreve geldikten sonra ilk ziyaretini gerçekleştirdiği Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY) Türkiye'ye ait araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa'yla ilgili sözlerine değinen Bilgiç, "Çipras'ın GKRY ziyaretinde, özellikle Barbaros Hayrettin Paşa gemisine ilişkin olarak ifade ettiği hususlar, hem garantör ve ana vatan olarak Yunan tarafından beklenen Kıbrıs'taki iki halkın siyasi eşitliğine dayalı bir çözüme ulaşmasına yardımcı olabilecek unsurlar içermemektedir" diye konuştu.

Bilgiç, Kıbrıs'taki müzakere sürecinin tekrar başlaması ve adadaki iki tarafın siyasi eşitliğine dayalı bir çözümün bir an evvel bulunmasını temenni ettiklerini belirterek, "Kıbrıs'taki asli haklardan biri olan Kıbrıs Türk halkının, özellikle adadaki doğal kaynaklardan tam olarak yararlanması bizim için öncelik. Bunun için Türkiye her zaman Kıbrıs Türk tarafına her türlü desteği vermeye devam edecek" ifadesini kullandı.

GÜLEN'İN PASAPORTUNUN İPTAL EDİLDİĞİNİN ABD'YE BİLDİRİLMESİ

Bilgiç, Türk hükümetinin, ABD makamlarına Fethullah Gülen'in "yalan beyanda" bulunarak aldığı pasaportunun iptal edildiğini bildirmesine konusunda, pasaport iptalinin ya mahkeme kararı ya da İçişleri Bakanlığının talimatıyla yapılan bir işlem olduğunu dile getirerek, "Böyle bir karar alınması halinde hem şahıslar hem de bulundukları ülkelerin ilgili makamlarına iletilmek üzere Bakanlığımızca bir bildirimde bulunuluyor. Bu şahısla ilgili olarak adı geçenin pasaportuna ilişkin süreç hakkında 26 Ocak'ta ABD kaynaklarına bu yönde bir bildirimde bulunduk" dedi.

Gülen hakkında iade talep edilip edilmediğine ilişkin bir soru üzerine Bilgiç, iade talebinin doğrudan Adalet Bakanlığı ya da İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılacak bir süreç olduğunu, kendilerine bu konuda ulaşan bilgi olmadığını söyledi.

JAPON REHİNELER

Bakanlık olarak, IŞİD'in Japon rehineleri öldürmesinin ardından yaptıkları açıklamalarla olayı şiddetle kınadıklarını ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Japon mevkidaşının konuyu görüştüğünü kaydederek, "Bu kişilerin kurtarılmasına ilişkin spesifik olarak neler yapıldığı konusunda çok fazla bilgi veremiyorum. Bizim arzumuz bu kişilerin özgürlüklerine kavuşmasıydı ama olmadı. Tekrar Japon halkı ve hükümetine başsağlığımızı iletiyoruz" diye konuştu.

MISIR'DA 183 DARBE KARŞITINA İDAM CEZASI VERİLMESİ

Bilgiç, Mısır'da 183 kişiye idam kararının mahkeme tarafından onaylanmasına değindi. Daha önce 188 kişiye idam cezası verildiğini, 2 kişinin beraat ettiğini, 3 kişinin de yargılanma sürecinde vefat ettiğini hatırlatarak, "Buna ilişkin kınama açıklaması yaptık. Mısır konusunda özellikle vicdanları yaralayıcı bu tarz kararlar alınmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu, Mısır'ın normalleşmesi açısından herhangi bir fayda getirmeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

KIRIM'A GÖNDERİLECEK HEYET

Bilgiç, Türkiye'nin, Ukrayna krizine, ülkenin toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde diplomatik yöntemlerle çözüm bulunması gerektiğini savunduğunu ve Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımayacağını açıkladığını hatırlattı. Kırım Tatarlarının durumunun tespiti amacıyla gayriresmi heyetin gönderilmesinin gündeme geldiğini, bu konuda ilgililere ön bilgi verildiğini dile getiren Bilgiç, "Bu aşamada, heyetin oluşturulması çalışmaları tamamlanmak üzere. Heyet listemiz tamamlandığında bölgeye Kırım Tatarlarının durumunun incelemek amacıyla gayriresmi heyet göndereceğiz. Önümüzdeki dönemde de Kırım Tatarlarının durumunu takip etmeyi sürdüreceğimizi ve ilgili tüm taraflarla yakın işbirliği içinde olacağımızı vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl dönümüne etkinliğine katılacak ülke sayısına ilişkin spesifik bilgi veremeyeceğini ancak Etiyopya, Komorlar Birliği gibi Afrika ülkelerinin de katılabileceğini ifade etti.

Bilgiç, bir gazetecinin, Ermenistan'daki anma törenleri için Türkiye'ye gönderilen davete katılım olup olmayacağı sorusunu ise "Benim bildiğim kadarıyla hayır" diye yanıtladı.

23 Nisan'da düzenlenmesi planlanan Barış Zirvesi'nde İstanbul'da devlet adamlarını bir araya getirecek ve bir deklarasyonun kabul edileceği bir zirve olacağını aktaran Bilgiç, Çanakkale Savaşları'nın "centilmenler savaşı" olarak tarihe geçtiğini, pek çok uzak ülkenin birbiriyle savaştığını ancak bunun devletler arasında bugüne yansıyan düşmanlık bırakmadığını, bu yüzden adının Barış Zirvesi olduğunu söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.