1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ANNE, LÜTFEN BENİ GERİ GÖTÜRME”
“ANNE, LÜTFEN BENİ GERİ GÖTÜRME”

“ANNE, LÜTFEN BENİ GERİ GÖTÜRME”

Cinsel istismara uğradı! “Anne lütfen beni geri götürme” diye yalvardı

A+A-

 

Her 15 günde bir çocuklarını alıp eve getirdiğini dile getiren F.O, kızının eve her gelişinde çok ağlayarak “Anne lütfen beni geri götürme” diye yalvardığını söyledi...

Doktorun temiz raporu verdiğini belirten F.O, polisin kendisine “Raporlar temiz çıktı. Şikâyetçi olma” dediğini iddia ederek, yine de şikâyetçi olduğunu söyledi…

Bu saatten sonra çocuklarını gözünden ayırmayacağını dile getiren F.O, SOS başta olmak üzere herkesin Kurbani Üçok’u koruduğunu ileri sürdü…

SOS Çocuk Köyü’nde kalan ve cinsel istismara uğrayan 11 yaşındaki kızın annesi F.O, zanlı Kurbani Üçok’un önceki gün mahkeme emriyle teminata bağlanarak serbest bırakılmasına isyan etti.

Yaşadıkları zor günler hakkında basın açıklaması yapan F.O, kendileriyle ilgilenmeyen Sosyal Hizmetler Dairesi’ne, eksik tahkikat yaptığını ileri sürdüğü Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne ve cinsel istismara göz yumduğunu ileri sürdüğü SOS Çocuk Köyü’ne ateş püskürdü.

“2008 yılında babaları tarafından SOS’e verildiler…”

2009 yılında eşiyle şiddetli geçimsizlik yüzünden ayrılan F.O, 9 yaşındaki oğlu ve cinsel istismara uğrayan 11 yaşındaki kızının babaları tarafından 2008 yılında SOS Çocuk Köyü’ne verildiğini söyledi. Epilepsi (Sara) olan kızının 5 yaşından beri SOS Çocuk Köyü’nde olduğunu dile getiren F.O, kızına SOS’te 5 çeşit hap verildiğini söyledi. Çocuklarının SOS’te 1,5 ay önce EV 11’den Ev 8’e geçmesiyle birlikte bakıcı annelerinin de değiştiğini ifade eden F.O, kâbus dolu günlerin başladığını dile getirdi. Çocuklarının bakıcı annesinin arkadaşı olan Kurbani Üçok’un sürekli olarak SOS’e geldiğini ve 11 yaşındaki kızına her gelişinde cinsel istismarda bulunduğunu kızından öğrendiğini belirten F.O, kızının psikolojik çöküntü içinde olduğunu anlattı.

“Kızım bana yalvarırdı…”

Her 15 günde bir çocuklarını alıp eve getirdiğini dile getiren F.O, kızının eve her gelişinde çok ağlayarak “Anne lütfen beni geri götürme” diye yalvardığını söyledi. Kızının hep ağladığını, bir şeyler anlatmak istediğini, ancak anlatamadığını söyleyen F.O, geçen Cuma çocuklarını eve getirmek için SOS’ten aldığını ve Mağusa’ya giderken, kızının başına gelen her şeyi anlattığını söyledi. F.O, kızının kendisine “Bir amca var. Ben markete gitmek istemiyorum, ama beni zorla markete götürüyor. Sonra bir gün beni soydu. Kendisi de soyundu. Her yerimi öptü. Bana erkeklik organını gösterdi” dediğini anlatarak, ilk olayın SOS’te kızının odasında yaşandığını öğrendiğini de belirtti.

“Polis, şikâyetçi olmamamı istedi…”

Kızının başına gelenleri anlatmasının ardından kızını da alarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne giderek şikâyette bulunduğunu ifade eden F.O, polisin kendilerini hastaneye götürmediğini, kendi araçlarıyla hastaneye giderek kızının doktor kontrolünden geçtiğini ileri sürdü. Doktorun temiz raporu verdiğini belirten F.O, polisin kendisine “Raporlar temiz çıktı. Şikâyetçi olma” dediğini iddia ederek, yine de şikâyetçi olduğunu söyledi. Şikâyeti üzerine zanlı Kurbani Üçok’un tutuklanarak mahkemeye çıkarıldığını söyleyen F.O, önceki gün Üçok’un yurt dışına çıkışının yasaklanarak serbest bırakıldığını ifade etti.

“Herkes bu adamı koruyor…”

Olayın yaşanmasının ardından Sosyal Hizmetler Dairesi’ne gittiğini belirten F.O, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin kendisine “Çocuklarını SOS’ten alma. Gelecekleri söz konusu” dediğini ileri sürdü. Bu saatten sonra çocuklarını gözünden ayırmayacağını dile getiren F.O, SOS başta olmak üzere herkesin Kurbani Üçok’u koruduğunu ileri sürdü.

“Bu davanın peşini bırakmayacağım…”

Zanlı Kurbani Üçok’un mahkeme tarafından serbest bırakılmasına tepki gösteren F.O, “Benim çocuğuma dokunan adamı Allah karşıma çıkarmasın. Onun gücü çocuklara mı yetiyor?” diye isyan etti. Gerekirse çocukları için dileneceğini ve çocuklarına bakacağını söyleyen F.O, çocukları için ev aldığını dile getirdi. Çocuklarının bakıcı annesinin, kendisine çocuklarını markete götürmeye bile izin vermediğini ileri süren F.O, Kurbani Üçok’a nasıl izin verdiğini anlamadığını söyledi. Bu davanın peşini bırakmayacağını dile getiren F.O, “Adalet cezasını vermezse, ben vereceğim” şeklinde konuştu.

SOS ve SHD’den iddialara yanıt

SOS Çocukköyü Derneği ve SHD’den yapılan yazılı açıklamada, her iki kurumun yetkililerinin de iddialarda adı geçen çocuğun ailesi ile görüşerek, gereken desteği verdiği kaydedildi.

Sosyal Hizmetler Dairesi (SHD) ve SOS Çocukköyü Derneği, bir süredir basında yer alan bazı iddialarla ilgili açıklama yaparak, “İddiaların, çocuk odaklı bir şekilde çözümlenebilmesi için elimizden geleni yapmakta, polisin detaylı bilgi alabilmesi ve soruşturmalarını tamamlayabilmesi için her türlü desteği sağlamaktayız” ifadesini kullandı.

SOS Çocukköyü Derneği ve SHD’den yapılan yazılı açıklamada, her iki kurumun yetkililerinin de iddialarda adı geçen çocuğun ailesi ile görüşerek, gereken desteği verdiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her zaman çocuk haklarını savunan SOS Çocukköyü Derneği ve SHD olarak bizler, çocuklarımızın güvenliğini ve huzurunu ön planda tutmakta, tüm haklarından yararlanmaları için canla başla çalışmaktayız. SHD ve SOS Çocukköyü Derneği olarak, desteklediğimiz diğer çocuklarımızın ve ailelerimizin, gerçekliği kanıtlanmamış iddialar nedeniyle daha fazla zarar görmemesi ve incinmemesi için herkesi çocuk odaklı davranmaya ve işbirliğine davet eder, gösterilecek hassasiyet için teşekkür ederiz.”

Haberal Kıbrıslı

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.