1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ANNELER BULUNDU, TC POLİSİ DEVREDE!
ANNELER BULUNDU, TC POLİSİ DEVREDE!

ANNELER BULUNDU, TC POLİSİ DEVREDE!

Anneler de tutuklanabilir!

A+A-

Suna ERDEN

Kürtaj skandalı ile ilgili geniş çaplı soruşturma devam ederken Çatalköy’de gömülü bulunan ceninlerin anneleri tespit edildi. Türkiye’de olduğu açıklanan anneler ile ilgili TC polisi devreye girdi

Girne’de Ada Hospital’da ortaya çıkartılan kürtaj skandalı ile ilgili soruşturma devam ediyor. Polisin yaptığı soruşturma sonucu bulunan fetüslerin annelerinin tespit edildiği, DNA örneklerinin alınması için Türkiye Emniyet Teşkilatı ile temasa geçtiği belirtildi. Ayrıca fetüslerin en büyüğü olan 8 buçuk aylık ceninin otopsinin yapıldığı ve ölüm nedeninin araştırıldığı açıklandı.

Soruşturma çok yönlü devam ederken tutuklu bulunan Dr. Mehmet Tunçbilek, Dr.Verda Tunçbilek ile Ebe Ayşegül İşbilen, hemşire Taner Okburan, hastanede şoför olarak çalışan Aziz Doğgün, Hasta Danışmanı Cemaliye Ölmez, Dr.Fahri Karagözlü ve Anastezi Uzmanı Dr. Rasıha Serdaroğlu dün ek tutuklama talebi ile Girne’de mahkemeye çıkarıldı. Duruşmada zanlılar ve avukatları, iddia makamı adına ise Kıdemli Yargıç Erdin Akyener hazır bulundu.

ANNELER BULUNDU, SIRA DNA ÖRNEKLERİNDE

Soruşturmayı yürüten Polis Çavuşu Namık Kemal Baz, son olarak alınan 8 günlük tutukluluk süresi içerisinde 10 kişiden ifade aldıklarını ve bir zanlıdan ise gönüllü ifade temin ettiklerini söyledi. Baz, Ada Hospital’dan alınan hasta dosyalarının, kayıt defterlerinin incelendiğini belirterek, gömülü olarak bulunan fetüslerin anneleri olduğu düşünülen bazı isimler tespit ettiklerini ifade etti.

Baz, belirlenen isimlerin yurt dışında olduğunu ifade ederek, tespit edilen kişilerin DNA’sı ile fetüslerin DNA’sının inceleneceğini, bu yönde soruşturma yapılması için Türkiye ile yazışmalar yaptıklarını ancak henüz bu konuda adım atılıp atılmadığına dair bilgileri olmadığını söyledi. Baz, ayrıca zanlıların 19 gündür tutuklu bulunduğunu ve bu süre içerisinde ise toplamda 43 ifade aldıklarını belirtti.

KAYIP DOSYALAR VAR

Bazı zanlılara ait hesap hareketlerinin incelendiğini, bu yöndeki soruşturmanın Mali polis ile birlikte yürütüldüğünü dile getirdi. Baz, mesele ile ilgili alınması gereken ifadeler olduğunu, kayıt defterlerinin incelemesinin sürdüğünü, hasta kayıt dosyalarında birçok ameliyat olduğunu ifade ederek, kayıtlarda tutulan operasyonların kürtaj olup olmadığını araştırdıklarını söyledi.

Baz, hasta dosyasından bir isim tespit ettiğini, bu ismin dosyada farklı bir ameliyat geçirdiğine dair kayıt tutulduğunu ancak kayıtların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını soruşturmak için tespit edilen ismin Girne Akçiçek Hastanesi’nde muayene edildiğini ifade etti.

Namık Kemal Baz, kürtaj kayıtlarının olduğu ve bir kısmını sekreter Cemaliye Ölmez, bir kısmı ise ebe Ayşegül İşbilen’in kayıt tuttuğu ve içinde yapılan kürtajlara dair kayıtlar olduğuna inanılan kayıp ajandaların arandığını söyledi.

SEKİZ BUÇUK AYLIK FETÜSÜN NEDEN ÖLDÜĞÜ ARAŞTIRILIYOR

Baz, 35 haftalık (8 buçuk aylık) fetüsün açıldığını, otopsisinin yapıldığını, toksolojik ve patolojik incelemenin sürdüğünü söyledi. Baz, soruşturmanın devam ettiğini, zanlıların serbest kalması halinde kürtaj olan şahıslara polisten önce ulaşıp müdahale edebileceğini söyledi. Baz, tüm zanlıların 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

AVUKAT MENTEŞ, “SORUŞTURMA BİTTİ”

Talebe zanlıların avukatları itiraz etti. Dr.Fahri Karagözlü’nün avukatı Güneş Menteş, zanlının serbest kalması halinde soruşturmaya etki edemeyeceğini ileri sürdü. Menteş, ayrıca zanlılar hakkında, “Hamileliği yasa dışı sonlandırma” suçu ile ilgili soruşturma yapıldığını ve bu suç ile ilgili soruşturmanın tamamlandığını ifade ederek, zanlının teminata bağlanması gerektiğini öne sürdü.

ŞENER, “TUNÇBİLEK’LERİN İLGİSİ YOK”

Zanlılar Verda Özten Tunçbilek ile Mehmet Ali Tunçbilek’in avukatı Mustafa Şener de zanlı Verda Tunçbilek’in kürtajlarla ilgili olmadığını, zanlı Mehmet Ali Tunçbilek’in ise Kulak Burun Boğaz doktoru olduğunu ve operasyonlarla ilgili olmadığını öne sürdü.

Şener, müvekkillerinin serbest kalması halinde DNA örneklerine ve polisin elinde bulunan kanıtlara müdahale edemeyeceğini ileri sürdü. Şener, ayrıca “Hamileliği yasa dışı sonlandırma” suçu ile ilgili soruşturmanın bittiğine inandığını ve eğer bağlantıları tespit edilmişse müvekkillerine dava okunup teminata bağlanabileceğini söyledi.

HİDAYET, “AMAÇ PSİKOLOJİK BASKI”

Ebe Ayşegül İşbilen ile Hemşire Taner Okburan’ın avukatı Ali Hidayet ise müvekkillerinin serbest bırakılması gerektiğini ifade ederek, polisin psikolojik baskı kurmak için tutukluluk süresi talep ettiğini öne sürdü. Anestezi Uzmanı Rasiha Serdaroğlu’nun avukatı Derviş Akter de 8 gün yerine soruşturmanın 5 günde bitirilebileceğini, ayrıca zanlıların tutukluluk şartlarının kötü olduğunu ifade etti.

POLİS, “BİZDEN ÖNCE BULUP MÜDAHALE EDEBİLİRLER”

Avukatların süreye itirazı ve ortaya koyduğu gerekçeler üzerine ifade veren soruşturma memuru Baz, zanlıların DNA örneklerine veya polisin elindeki kanıtlara etki edemeyeceğini ancak kürtaj yaptıran şahıslara polisten önce ulaşıp yönlendirebileceğini söyledi. Baz, soruşturmanın şimdilik, “Hamileliği Yasa Dışı Sonlandırma” suçu ile ilgili olsa da Türkiye’den gelecek otopsi sonuçlarına göre, adam öldürme suçuna dönüşebileceğini ifade etti.

KIDEMLİ SAVCI, “ORGANİZE BİR SUÇ”

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener de soruşturmanın devam ettiğini, fetüslerin sayısının dahi tam olarak belirlenmediğini ifade ederek, “Türkiye ve KKTC bağlantılı organize bir suç ile ilgili soruşturma yapılıyor. Suçun içeriği otopsi raporlarından sonra değişebilir. Türkiye Adli Tıp Kurumu ile birlikte çalışmaktayız. Keşke ülkemizde Adli Tıp Kurumu olsa da burada inceleme yapabilsek. Ülkemizde yeterli alt yapı olmadığı için Türkiye ile birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi. Akyener, soruşturma için yeterli süre verilmemesi halinde suçların tam olarak ortaya çıkarılmasının mümkün
olmadığını belirtti.

YARGIÇ, “DERİN BİR SORUŞTURMA”

Duruşmada soruşturmaya dair aktarılan bulguları, avukatların itirazlarını ve iddia makamının beyanlarını değerlendiren Yargıç Gökhan Asafoğulları, polisin daha önce verilen tutukluluk sürelerini verimli kullandığını, derin ve boyutları geniş olan soruşturmanın halen devam ettiğini belirterek, zanlıların 8 gün daha tutuklu kalmasına karar verdi.

SÜREYE İSYAN

Duruşmanın ardından zanlıların aileleri tutukluluk süresinin uzatılmasına isyan ederken, zanlı Cemaliye Ölmez, “Yeter artık, otistik çocuğumuz var. Bırakın beni” diye bağırdı. Zanlı Rasıha Serdaroğlu ise onu sakinleştirmeye çalıştı.

Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.