1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ARA BÖLGEDEKİ 1 MAYIS MİTİNGİNE 54 ÖRGÜT KATILIYOR
ARA BÖLGEDEKİ 1 MAYIS MİTİNGİNE 54 ÖRGÜT KATILIYOR

ARA BÖLGEDEKİ 1 MAYIS MİTİNGİNE 54 ÖRGÜT KATILIYOR

1 Mayıs İşçi Bayramı, bazı Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Lefkoşa ara bölgedeki Çetinkaya Sahası’nda düzenlenecek mitinge 54 örgütün katılacağı açıklandı.

A+A-

ARA BÖLGEDE DÜZENLENECEK ORTAK ETKİNLİĞE 54 ÖRGÜT KATILACAK

SAAT 19:00’DA BAŞLAYACAK MİTİNGE KUZEY KIBRIS’TAN KATILACAK OLANLAR KUĞULU PARK’TA SAAT 17:30’DA TOPLANACAK VE ARA BÖLGEYE DOĞRU YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

1 Mayıs İşçi Bayramı,  bazı Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Lefkoşa ara bölgedeki Çetinkaya Sahası’nda düzenlenecek mitinge 54 örgütün katılacağı açıklandı.

PEO, DEV-İŞ, KTÖS, KTOEÖS, BES ve KTAMS tarafından organize edilen ve 1 Mayıs Perşembe günü  saat 19:00’da başlayacak mitinge Kuzey Kıbrıs’tan katılacak olanlar Kuğulu Park’ta saat 17:30’da toplanacak ve ara bölgeye doğru yürüyüş gerçekleştirilecek.

PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis ile Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis’in birer konuşma yapacağı mitingde Grup Baria, Arda Gündüz, Sol Anahtarı ve Kulis Thedodoru ile Grubu sahne alacak.

Dayanışma Evi’nde saat 11:00’de düzenlenen basın toplantısında mitingle ilgili bilgiler verildi.

Şu ana kadar 54 örgütün etkinliğe katılmak için başvuruda bulunduğuna işaret edilerek, diğer örgütlere katılım çağrısı yapıldı.
 
ORTAK AÇIKLAMA

Basın toplantısında hazırlanan ortak açıklamanın Rumcası PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis, Türkçesi ise Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis tarafından okundu.

Emekçilerin, hem Kuzey Kıbrıs, hem de Güney Kıbrıs’ta kemer sıkma politikalarının sonucu zor durumda olduğu kaydedilen açıklamada, “Küresel ekonomik kriz ve yol açtığı sonuçlar, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin ortak sınıfsal çıkarlarını ve emekçilerin kazanımlarını yok etmeye yönelik kemer sıkma politikalarına karşı çalışanların mücadelelerini yoğunlaştırmaları gerekmektedir. Bu durum bize çalışanların ortak mücadele ve dayanışma gereksinimini tekrar göstermektedir” denildi.

“GÖRÜŞMELERİN YENİDEN BAŞLAMASI OLUMLU BİR GELİŞME”

Örgütlerin Kıbrıs sorununun çözümü için toplumlar arası görüşmelerin yeniden başlamasını olumlu bir gelişme olarak gördüğü de kaydedilen açıklamada, Kıbrıslı Türklerle Rumları barışçıl ve üzerinde anlaşmaya varılacak çözüme götürebilecek tek yolun görüşmeler yolu olduğu vurgulandı.

“Kıbrıslıların çıkarlarını ifade edecek ve karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözüm Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk emekçilerin ortak hedefidir” denilen açıklamada, görüşmelerin yeniden başlamasının Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk emekçilerin ortak eylemlerinin yoğunlaştırılması ve güçlendirilmesi; aynı zamanda milliyetçiliğe, ırkçılığa şovenizme ve bölünmeye karşı mücadele görevini gündeme getirdiği ifade edildi.

“Kıbrıs’ın tüm emekçilerinin Kıbrıs’ın sınıf sendikacılığı hareketinin etrafında” bir araya gelmeye çağırıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çalışma koşullarını düzensizleştirme, sosyal devleti bozma, kemer sıkma politikalarına karşı çıkarak, Kıbrıslı Rum-Kıbrıslı Türk öncü sendikacıların bize bıraktıkları çalışma yaşamına ilişkin kazanımları ve sosyal kazanımları korumak için, Troyka’nın ve Türkiye’nin memorandumlarına karşı birlik içinde mücadele edelim”.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.