1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ARIKBUKA: TAM BİR FELAKET
ARIKBUKA: TAM BİR FELAKET

ARIKBUKA: TAM BİR FELAKET

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre Sorumlusu Dr. Nurçin Arıkbuka, Kalecik’te meydana gelen çevre felaketini canlılar için bir facia olarak nitelendirdi.

A+A-

KTTB Çevre Sorumlusu Dr. Nurçin Arıkbuka,  petrol ve türevlerinin etkilerini yılarca sürebildiğini bu yüzden de kimyasal analizin yapılmasının gerekli olduğunu belirterek çiftlikler etkilenmiş ise de bölgenin nakliyatının yapılmasının şart olduğuna vurgu yaptı. Arıkbuka, denizin ve sahilin temiz olduğu ispat edilinceye kadar denize girilmemesi gerektiğine dikkat çekerek petrol sızıntısının kilometrelerce alanı etkileyebileceğini söyledi.
Arıkbuka: “Petrol ve türevleri (benzen, polihidrokarbonlar, alkalenler) dünyada yapılan birçok çalışmada kimyasal toksik madde olarak kabul edilmektedir” dedi.
Dr. Nurçin Arıkbuka, petrol ve türevlerinin insanları etkileme sistemlerine bakıldığında kısa dönemde kusma, mide bulantısı, ishal, gözlerde sulanma, öksürük ve boğaz iritasyonu gibi hafif semptomlardan daha ağır belirti ve hastalıklara neden olabileceğini söyledi.
Arıkbuka, kimyasallardan en çok etkilenebilecek kişileri ise olay yerinde çalışan işçiler, o bölgede yaşayan hamile, çocuk ve yaşlılar olduğunu söyledi. Ayrıca Arıbuka, hamilelerde düşük, bebekte doğumsal anomali ve erken doğum gibi riskleri olduğunu belirtti. Dr. Arıkbuka, “Çocuklarda özellikle astımlı olgularda artış belirtileri görülebilir. Yine erişkinlerde nörolojik sistem beyin, kas ve sinir sistemi özellikle o bölgede çalışan işçilerde bu şikayetlere rastlanabilir” dedi.
Çevre Sorumlusu Dr. Nurçin Arıkbuka, kimyasal toksitlerin erkek bireylerde sperm azalması ve sperm fonksiyon bozukluğu dolayısıyla üreme sistemini olumsuz etkileyebileceğine değindi. Dr. Arıkbuka, DNA hasarı ile kanserin gelişebileceğini kaydetti.

Nurçin Arıkbuka,  kimyasal toksitlere maruz kalan yetişkin ve çocukların yakın takipte yani doktor kontrollerinde olması gerektiğini belirtti. Arıkbuka, hamileleri mutlaka o bölgeden uzaklaştırılması ve kadın doğum doktoru tarafından yakın takibe alınması gerektiğini söyledi.
Dr. Arıkbuka, o bölgede denize girilmesinin ve balık tutulmasının mutlaka engellenmesi gerektiğine de vurgu yaptı.
Arıkbuka: “Bu bilgilerin toplanmasında başta eğitim sorumlumuz, Dr. Erden Aşardağ ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri olarak yoğun emek harcamaktayız. Biz halkımızı ve hekimlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.