1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ARITMA YERİNE KANALİZASYON
ARITMA YERİNE KANALİZASYON

ARITMA YERİNE KANALİZASYON

Arıtma yerine kanalizasyon;

A+A-

Arıtma yerine kanalizasyon

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Bellapais’te yapılmak istenen arıtma tesisini, ilgili odalardan uzmanların oluşturduğu bir heyetle inceledi. İnceleme sonuçlarını içeren rapor Turizm Bakanlığı’na sunulacak

TEKNİK SORUN YOK: İnşaat Mühendis Odası, tartışmaları arıtma tesisinde teknik inceleme gerçekleştirdi.  Oda Başkanı Seran Aysal, teknik açıdan bir sorun tespit edilmediğini belirterek, “Yapısal bir sorun yok ancak, bu o tesisin yapılabileceği anlamını taşımaz” dedi

ÇÖZÜM KANALİZASYON: Çevre Mühendisleri Odası, tesiste teknik sıkıntılar olduğu kanısında. Oda Başkanı Nilden Bektaş, Tesis gürültü ve titreşim önleyici aksamlardan yoksun” derken Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emir Taşçıoğlu ise “Teknik açıdan ciddi bir sorun olmasa da doğru çözümün kanalizasyondur” dedi

Bellapais Manastırı’nın hemen yanı başına yapılmak istenip ülkede ciddi tartışmalara yol açan “Katı su arıtma tesisi” ile ilgili Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yetkilileri (KTMMOB) incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler rapor şeklinde Turizm Bakanlığı’na sunulacak.
İnşaat Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası yetkilileri arıtma tesisiyle ilgili yapısal ve mekanik açından büyük sorunlar olmadığı yönünde görüş verirken yine de bu tesisin manastırın hemen yanı başına yapılmasın çevre ve turizme zarar verebileceğinden endişeli.
Çevre Mühendisleri Odası ise bölgede atık su sorunu olduğunu ancak bu sorunun kanalizasyon sistemi kurulması ile çözülebileceği yönünde görüş verdi.

“Yarım inşaat kalacak” endişesi…
Bellapais Manastırı’nın hemen yanı başına yapılmaya başlanan arıtma tesisi önce izinsiz olması nedeniyle ardından da şikayet üzerine mahkemenin verdiği ara emri ile durduruldu. Çevreciler ülkenin dört bir yanında yarım inşaat şeklinde kalan yapılar olduğuna dikkati çekerek, arıtma tesisinin yerinin değiştirilmesi durumunda manastırın hemen yanı başında yarım inşaat şeklinde yapı bırakılmaması konusunda uyardı.

Dava 19 Aralık’ta
İzinsiz olduğu gerekçesiyle Girne Belediyesi tarafından inşası durdurulan ve daha sonra gerekli izinler alındıktan sonra bölge esnaflarından Selim Yeşilpınar tarafından mahkemeye taşınmasıyla ara emri kararı verilerek inşası durdurulan “Katık su arıtma tesisi” davası 19 Aralık’ta yeniden görüşülecek.

Aysal: Yapısal sorun yok ancak…
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Seran Aysal, Bellapais’teki arıtma tesisi konusu ile ilgili araştırma yaptıklarını ve yapısal bir sorun olmadığını açıkladı. Ancak yapısal bir sorun olmamasının Bellapais Manastırı’nın hemen yanı başına arıtma tesisi yapılacağı anlamına gelmediğini ifade eden Aysal, İnşaat Mühendisleri’nin bölgede sadece kendi alanları doğrultusunda inceleme yaptığını anlattı. Aysal konunun çevre mühendisleri, tarihçiler tarafında da incelendiğini söyledi.

Bektaş: Endişelerimiz var
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş, Bellapais Manastırı’nın hemen yanı başına yapılmak istenen arıtma tesisini gidip incelediklerini söyledi. Arıtma tesisinin yapılacağı yer ve bazı teknik konularla ilgili endişeleri olduğundan söz eden Bektaş, tesise gürültü ve titreşimi önleyecek ek aksamlar konulması gerektiğini savundu.

“Bölgede arıtma şart”
Bölgede şu anda atık sularla ilgili emici bir sistem uygulandığını kaydeden Bektaş, bu sistemin sürdürülebilir olmadığını açıkladı. Bektaş bu nedenle bölgeye arıtma tesisi yapılması gerektiğini söyledi ve şu şekilde konuştu:
“Arıtma tesisi gereklidir ancak bu tesisi yapılırken alternatifler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin tesisi derenin yanına yapılabilir veya daha uzak bir yere. Biz manastıra zarar verir mi vermez mi bilemeyiz. Ancak titreşim ve gürültü önleyici aksanlar şarttır. Ayrıca bölgedeki diğer otel ve restoranlar içinde arıtma tesisi şarttır. Çünkü şu anda uygulanan da doğru bir sistem değildir. Keşke kanalizasyon sistemi kurulup tek bir arıtma yapılabilse.”
“Atıl bir şekilde bırakılmasın”
Baktaş, yapımına başlanan ve daha durdurulan birçok yapının yarım inşaat olarak kaldığına dikkati çekerek, bu arıtma tesisinin de yeri değiştirilmesi durumunda manastırın yanı başına yapılmaya başlanan inşaatın ayni şekilde bırakılmaması için uyarı yaptı. Bektaş manastırın eski görüntüsüne kavuşturulması gerektiğini savundu.

“Suyun kullanımı da önemli”
Bektaş, arıtma tesisinden çıkacak suyun kullanımının da önemli olduğunu kaydederek sürekli tahliller yapılması gerektiğini ifade etti. Ülkenin kurak olduğuna işaret eden Bektaş, “Su ülkemiz için çok değerlidir” dedi.

Taşçıoğlu: Mekanik açıdan büyük eksiklikler yok
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emir Taşçıoğlu, Bellapais Manastırı’nın yanı başına yapılmak istenen arıtma tesisi yerinde incelediklerini ve mekanik açıdan büyük sorunlar olmadığını anlattı. Titreşim ve gürültü gibi sorunların bazı düzenlemelerle aşılabileceğini kaydeden Taşçıoğlu ancak yine de manastırının yanı başına arıtma tesisi yapılmak istenmesi nedeniyle endişeli olduğunu anlattı.

Bellapais Manastırı’nın KKTC’ye ait olmadığını kaydeden Taşçıoğlu, benzer bir durumun Ermeni Manastırı konusunda da yaşandığını hatırlattı. Taşçıoğlu, Ermenilerin sesini Avrupa’dan duyurduğunu kaydeden Oda Başkanı Taşçıoğlu ayni durumun yaşanmaması için daha dikkatli davranılması gerektiği konusunda uyarı yaptı.

“Farklı alternatifler olabilir”
Taşçıoğlu ayrıca manastırın hemen yani başına betonarme bir yapı inşa etmek yerine kanalizasyon sistemi kurularak atık su sorununun çözülebileceğini anlattı. Başka bir çözüm olarak da bu tesisin bölgedeki derenin yakınına yapılacağını ifade eden Taşçıoğlu şu şekilde konuştu:

Daha kapsamlı bir proje yapılabilir. Örneğin betonarme bir yapı yerine kanalizasyon ile Girne’ye bağlanarak sorun çözülebilir. Ya da arıtma tesisi derenin yakınına yapılabilir.

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.