1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ARPADA FİYAT KAVGASI BÜYÜYOR
ARPADA FİYAT KAVGASI BÜYÜYOR

ARPADA FİYAT KAVGASI BÜYÜYOR

ARPADA FİYAT KAVGASI BÜYÜYOR

A+A-

Tahılda hasat döneminin sonuna gelindi. Ekili alanların büyük bölümü hasat edildi. Fiyat belirsizliği nedeniyle biçilen arpa ve buğdaylar harmanlarda bekletiliyor.

Duygu Alan

Üreticiler, arpa fiyatlarının açıklanmasını istedi. İç piyasada arpa fiyatının 53 kuruşa kadar düştüğünü kaydeden üreticiler, hükümetin ve Toprak Ürünleri Kurumu’nun bir an önce fiyat açıklaması yapması ve üreticinin elinde kalan ürünü alması gerektiğini kaydetti.

Sektör temsilcileri, gerek arpa fiyatlarının henüz belirlenmemesinden doğan gerekse düzensiz ödemelerden kaynaklanan sıkıntıları Havadis okurları ile paylaştı.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, arpa fiyatlarındaki belirsizlik nedeni ile üreticinin büyük sıkıntı içerisinde olduğunu belirtti, üreticinin mağduriyetinden hükümet ve Toprak Ürünleri Kurumu’nu sorumlu tuttu.

Birlikten yapılan açıklamada, “Ürününü yok paraya üreticiye satmak zorunda kalan üreticilerin maddi çıkmazda olduğu, bazı üreticilerin, özel sektörler tarafından “Ya borcunu öde ya da ürününü borcuna karşılık en düşük fiyattan bize ver” yönünde baskı gördüğü öne sürüldü.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hükümetteki belirsizlik nedeni ile üretici kesimin sorunlarına çözüm bulunması noktasında büyük sıkıntılar yaşandığını kaydetti.
Naimoğulları, arpa fiyatlarının belirlenmemesi, çiğ süt fiyatlarında uzun süredir artış yapılmaması, Doğrudan Gelir Desteği’nin artmaması, ham madde ve girdi maliyetlerinin yüksek olması gibi birçok sorunları olduğunu, ancak siyasetteki belirsizlik kaosu içerisinde bugün