1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ASGARİ ÜCRET 1920TL Mİ OLUYOR?
ASGARİ ÜCRET 1920TL Mİ OLUYOR?

ASGARİ ÜCRET 1920TL Mİ OLUYOR?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı bitti;

A+A-

 

Asgari Ücret  Tespit Komisyonu toplantısı bitti;

İşçi asgari ücretin 1920TL olmasını, işveren artış yapılmamasını teklif etti. Komisyon Cuma günü yeniden toplanacak.

YILIN İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ TESPİT ETMEK ÜZERE YAPILAN TOPLANTIYA BAKAN GÜRPINAR DA KATILDI

GÜRPINAR: “TOPLANTI YAPISAL DEĞİŞİKLİK İÇERMEYECEK”

LATİFOĞLU: “ASGARİ ÜCRET İNSANCA YAŞAMAK İÇİN YETERSİZ”

AROĞLU: “ARTIŞ İŞSİZLİĞE NEDEN OLUR”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu’nda saat 10.00’da başlayan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar da katıldı.

Gürpınar toplantıda yaptığı konuşmada, toplantının her hangi bir yapısal değişiklik içermeyeceği bilgisini verdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı İsmet Lisaniler’in başkanlık ettiği toplantıda, işçi temsilcisi olarak Kıbrıs Türk Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, işveren temsilcisi olarak İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Mustafa Aroğlu hazır bulundu.

GÜRPINAR: “TOPLANTI YAPISAL DEĞİŞİKLİK İÇERMEYECEK”

Bugünkü toplantıyı işçi tarafını temsil eden HÜR-İŞ’in talebiyle yaptıklarını dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, ülkede bir süredir yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çekerek, asgari ücretin belirlenirken hem istihdamın, hem de alım gücünün hesaba katılması gerektiğine işaret etti.

Bu toplantının herhangi bir yapısal değişiklik içermeyeceği bilgisini veren Gürpınar, yapısal değişikliklerin yılsonundaki toplantıda tartışılacağını kaydetti.

Bakan Gürpınar, asgari ücrette güncelleme yapılması gerektiğini düşündüklerini anlatarak, son yıllarda yıl ortasında asgari ücret değişiklik çalışması yapılmadığını hatırlattı.

LATİFOĞLU: “ASGARİ ÜCRET İNSANCA YAŞAMAK İÇİN YETERSİZ”

HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu da, 2014 yılı için belirlenen asgari ücretin yetersiz olduğunu düşündüklerini daha önce de ifade ettiklerine değinerek, şu anki asgari ücretin bir ailenin insanca yaşaması için yetersiz olduğunu söyledi.

Asgari Ücret Komisyonu’nun toplanması için yaptıkları çağrıya olumlu yanıt verilmesinin kendilerini memnun ettiğini belirten Latifoğlu, önceki yıllarda taleplerinin reddedildiğini söyledi.

AROĞLU: “ARTIŞ İŞSİZLİĞE NEDEN OLUR”

İşverenler Sendikası Başkanı Mustafa Aroğlu ise konuşmasında, ülkenin refahı için atılacak her adıma destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Öte yandan asgari ücret artışının milli gelir artışıyla mümkün olabileceğini dile getiren Aroğlu, aksi halde artışın işsizliğe neden olacağını savundu.

Aroğlu bu bağlamda Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın kapatılması sürecinden ders alınması gerektiğini kaydetti.

Devlet bütçesinin zor durumda olduğunu ve özel sektörün iş yapma koşullarının zorlaştığını anlatan Aroğlu, ekonominin önün açacak tedbirler alınmasını istedi.

ASGARİ ÜCRET HALEN AYDA 1560 TL

KKTC’de 1 Ocak’tan beri asgari ücret aylık 1560 TL olarak uygulanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu son olarak geçen yıl aralık ayında toplanarak oy çokluğuyla bu rakamı belirlemişti.

Komisyonda 5 devlet, 5 işveren ve 5 de işçi tarafı temsilcisi olmak üzere 15 üye yer alıyor.

Asgari Ücretler Yasası gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılda en az bir, en fazla üç defa toplanabiliyor. Komisyon asgari ücreti saptarken Devlet Plânlama Örgütü ile Ticaret Dairesi tarafından saptanan geçim indeksi; işçi ve ailelerinin insanca yaşam için gereksinimleri ile hayat pahalılığı verilerini dikkate alıyor.

Yılın ilk asgari ücreti, Bakanlar Kurulu’nun 3 Ocak 2014 tarihli kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere saatlik 9 TL, günlük 72 TL, haftalık 360 TL ve aylık 1560 TL olarak yürürlüğe girmişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum