1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI TAMAMLANDI...
ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI TAMAMLANDI...

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI TAMAMLANDI...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugünkü toplantısını tamamladı.

A+A-

İŞÇİ TARAFI 1,920 TL TALEP EDERKEN İŞVEREN TARAFI ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILMAMASINI İSTEDİ

KOMİSYON CUMA GÜNÜ YENİDEN TOPLANACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugünkü toplantısını tamamladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı İsmet Lisaniler’in yaptığı yazılı açıklamaya göre, işçi tarafı asgari ücretin 1,920 TL’ye çıkmasını talep ederken işveren tarafı asgari ücretin artırılmamasını istedi. Komisyon Cuma günü yeniden toplanacak.

5 devlet, 5 işveren ve 4 işçi temsilcisinin katıldığı ve bir süreliğine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’ın başkanlık ettiği toplantıda taraflar, asgari ücretin yeniden belirlenmesine yönelik görüşlerini ortaya koydu.

Toplantıda işçi tarafı 2014 yılı başında kendi hesaplamalarına göre olması gereken asgari ücretin üzerine 6 ay sonunda ulaşılan hayat pahalılığının ilave edilmesiyle ulaşılacak rakamın yani 1,920 Türk Lirası’nın asgari ücret olarak tespit edilmesini teklif etti.

İşveren tarafı ekonominin genel seyri, asgari ücretin artmasının işsizlik üzerinde yaratacağı baskı ve yıl içinde mevcut asgari ücretin değişmesine neden olacak önemli değişiklikler olmadığını, bu nedenlerle asgari ücretin artırılmasına gerek olmadığını öne sürdü.

Devlet tarafı ise yılbaşından beri uygulanmakta olan 1,560 Türk Lirası asgari ücretin bu gün gelinen noktada oluşan hayat pahalılığının dikkate alınarak güncellenmesi gerektiğini savundu.

Lisaniler’in açıklamasına göre toplantıda ortaya konulan görüşler doğrultusunda, tarafların konuyu yetkili organlarında görüşmek ve değerlendirmesine olanak sağlamak amacıyla, cuma günü saat 10.30’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı toplantı salonunda ikinci bir toplantı yapılması kararına varıldı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.