1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ASGARİ ÜCRETİ DEĞİŞTİRİN!
ASGARİ ÜCRETİ DEĞİŞTİRİN!

ASGARİ ÜCRETİ DEĞİŞTİRİN!

ASGARİ ÜCRETİ DEĞİŞTİRİN!

A+A-

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı Ceyhun Tunalı, asgari ücretin belirlendiği sistemin toplumsal uzlaşıdan uzak ve çağ dışı olduğunu düşündüklerini belirterek, “Komisyonun her toplandığında asgari ücretin ne kadar artacağının pazarlığını yaptığı ve toplumun çeşitli kesimlerini zaman zaman geren bu yapının ivedilikle değiştirilmesini istiyoruz” dedi.

Tunalı yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücreti belirlemek için kullanılacak kriterlerin geniş temsiliyetle oluşturulacak bir komite tarafından belirlenip ağırlıklarının formulize edilmesi ve bundan böyle asgari ücretin bu formülasyona göre revize edilmesi gerektiğini belirtti.

Asgari ücret belirleme kriterlerinin ekonomik akla dayalı olarak oluşturulmadan ve üzerinde uzlaşı sağlanmadan toplantıların sürdürülmesini uygun bulmadıklarını ifade eden Tunalı şöyle dedi:

“GİAD olarak yıllardır Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplandığı dönemlerde ve muhtelif zamanlarda bu ilkel ve çağdışı yöntemin değiştirilmesi gerektiğini çözüm önerileriyle birlikte ortaya koymaktan ve her defasında siyasilerimizden ‘Bu son toplantıdır. Bundan sonra Asgari Ücretler Yasası’nda değişiklik çalışmalarını başlatacağız’ sözünü almaktan artık yorulduk. Biz Asgari Ücret ‘artmasın’ demiyoruz ancak eğer artacaksa bunun bilimsel ve rasyonel kriterlerle hesaplanması ve toplumun çeşitli kesimlerini karşı karşıya getirmeden çoğunluğu ikna edebilecek yöntemler geliştirilerek belirlenmesi gerektiğini savunuyoruz.

Bu bağlamda, sivil toplum örgütlerinin ve ilgili tüm tarafların geniş katılımıyla oluşturulacak bir komiteyle kriterlerin ivedilikle belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. GİAD olarak bu çalışmalara her türlü katkıyı ve desteği sağlamaya hazırız.”

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.