1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ASKERİ BÖLGELERDE KAYIP KAZILARI BAŞLAYACAK
ASKERİ BÖLGELERDE KAYIP KAZILARI BAŞLAYACAK

ASKERİ BÖLGELERDE KAYIP KAZILARI BAŞLAYACAK

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üç üyesinin, Aralık ayı sonuna kadar KKTC’de bulunan bazı askeri bölgelerde kazılar gerçekleştirilmesi konusunda uzlaşıya vardığı iddia edildi.

A+A-

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üç üyesinin, Aralık ayı sonuna kadar KKTC’de bulunan bazı askeri bölgelerde kazılar gerçekleştirilmesi konusunda uzlaşıya vardığı iddia edildi.

Politis gazetesi: “Komite Üç Askeri Bölgeyi Açıyor – Dikenli Teller Açılıyor” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarında geniş yer verdiği haberinde, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin KKTC’de bulunan üç askeri bölgede kazılar gerçekleştirilmesi konusunda yazılı anlaşmaya vardıklarını ve bu anlaşma konusunda Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi’ne (LIBE) de bilgi verdiklerini iddia etti.

Gazete, Komitenin geçtiğimiz Haziran ayında LIBE’ye askeri bölgelerde yapılacak kazılar konusunda uzlaşıya varıldığını ve üç bölgede kazılar gerçekleştirileceğini “taahhüt eder” şekilde bildirdiğini; komite üyelerinin bu anlaşmaya varmalarındaki en büyük etkenin ise, askeri bölgelerde kazılar yapılmaması ve Türk askerinin arşivlerinin açılmaması konusunda özellikle Kıbrıs Türk tarafının “hesap vermesi” gereken ve Aralık ayında yapılacak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne çağırılmaları olduğunu öne sürdü.

Gazete, kazılar gerçekleştirilecek askeri bölgelerden birinin Kuzey Lefkoşa’da şehir merkezinin çok yakınında olduğunu, daha önce de burada kazılar gerçekleştirildiğini ancak kazıların tamamlanmasına izin verilmediğini iddia etti.

İkinci bölgenin de yine Lefkoşa’ya bağlı bir köyde, Türk askerinin kullanımında olan askeri bölge içerisinde yer aldığını, Komitenin daha önce bu bölgenin çok yakınında kazı gerçekleştirmesine rağmen sonuç alamadığını savunan gazete, bu bölgede 30 kadar kaybın gömülü olduğuna inanıldığını vurguladı.

Üçüncü ve son bölgenin ise, Girne kazasında bulunan bir askeri bölge olduğunu ve en fazla kaybın burada gömülü olduğuna inanıldığını öne süren gazete, burada gömülü olduğuna inanılan kayıp sayısının yüzden fazla olduğunu yazdı.

Gazete, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üç üyesinin kazı yapılması gereken alanlara ilişkin karşılıklı liseler sunduklarını, buna göre Kıbrıs Rum tarafının kayıpların gömülü olduğuna inanılan yüz noktayı gündeme getirdiğini de belirtti.

Kıbrıs Türk tarafının sunduğu listeye göre ise, bu yüz noktadan otuzunun askeri bölgelerde olduğunun görüldüğünü iddia eden gazete, Komite üyelerinin Aralık ayında Strazburg’da yapılacak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında, askeri bölgelerdeki kazıların durumu hakkında bilgilendirmede bulunacaklarını vurguladı.

Gazete, askeri bölgelerde kazı yapılmasına izin verilen son noktanın “Kondemeno”  (Kılıçarslan) köyü olduğunu ve buradaki kazılarda kayıp kemiklerine rastlandığını hatırlattı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.