1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ASKERİNİ ÇEK!
ASKERİNİ ÇEK!

ASKERİNİ ÇEK!

AP Dışilişkiler Komitesi’nde onaylanan ilerleme raporunda, Türkiye’nin önüne Kıbrıs konusunda ağır şartlar konuyor

A+A-

Türkiye ilerleme raporuna ilişkin tasarı, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi tarafından onaylandı.

Fileleftheros Gazetesi “Ortak Açıklama Pusula” başlıklı haberinde, AP Dış İlişkiler Komitesinin, siyasi eşitliğe sahip federasyon çözümüne atıfta bulunduğunu, ayrıca Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) konusunu ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete, buna paralel olarak tasarının, Türk askeri birliklerinin adadan ayrılmaya başlamasını, Maraş’ın iadesini, Mağusa limanından doğrudan ticaretin başlamasını, aynı zamanda Rum Yönetiminin tek yanlı olarak bloke ettiği 3 Türk müzakere başlığının açılmasını talep ettiğini de belirtti.
AP’deki Kıbrıslı Türk gözlemcilerle ilgili değişiklik önerisi aleyhinde oy kullanılmasının, olumlu bir unsur teşkil ettiğini de savunan gazete, tasarıda yer alan, Kıbrıs’la ilgili noktaları ise kısaca şöyle sıraladı:

Türkiye raporunda Kıbrıs talepleri
“1. AP, iki toplum liderinin ortak açıklamasını ve siyasi eşitliğe sahip olacak iki kesimli, iki toplumlu federasyonla ilgili taahhüdü, aynı zamanda “Birleşik Kıbrıs’ın, BM ve AB üyesi olarak, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası temsiliyete sahip olacak olmasını” memnuniyetle karşılıyor.
2. Tarafların Güven Yaratıcı Önlemlerle (GYÖ) ilgili taahhüdünü de olumlu karşılıyor.
3. Türkiye’yi, BM himayesindeki müzakereleri aktif bir şekilde desteklemeye çağırıyor.
4. Türkiye’yi, askeri birliklerini Kıbrıs’tan çekmeye başlamaya ve kapalı Maraş’ı, BM Güvenlik Konseyinin 550 sayılı kararı uyarınca, BM idaresine vermeye çağırıyor.
5. Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve sözde Maraş Belediye Başkanı Aleksis Galanos’un, yeniden birleşmiş bir Mağusa’ya ilişkin güçlü desteklerini ifade ettikleri ortak açıklamasını, memnuniyetle karşılıyor.
6. Kıbrıs Cumhuriyetini, Mağusa limanını AB gözetiminde açmaya çağırıyor.
7. Türkiye’yi, BM’nin Deniz Hukukuyla ilgili sözleşmesini imzalamaya ve onaylamaya çağırıyor, aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti MEB’inin, tam anlamıyla meşru olduğunu kendisine anımsatıyor ve kendisini üye devletlerin egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırıyor.
8. Türkiye’yi ek Protokolü tam anlamıyla uygulamaya çağırıyor.”

Rapor, Nisan’da Genel Kurul’da
İlerleme raporunun, AP Genel Kurulu tarafından önümüzdeki Nisan ayında onaylanmasının beklendiğini kaydeden gazete, tasarının Türkiye’ye, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, kayıpların akıbetinin belirlenmesi için arşivlere ve askeri bölgelere erişmesine izin verme çağrısı yaptığını da ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.