1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ASKERLİK SÜRESİ HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA!
ASKERLİK SÜRESİ HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA!

ASKERLİK SÜRESİ HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA!

Ha düştü ha düşecek! ...Son durum;

A+A-

 

Uzun bir süreden beridir Meclis komitesinde görüşülmeyi bekleyen askerlik süresinin kısaltılması dahil bir dizi değişiklik öngören Askerlik Değişiklik Yasa Önerisi için komiteden "ret" oyu çıkabilir...

Askerlik süresinin düşmesini bekleyen gençler ise eyleme hazırlanıyor..

TDP Milletvekili Zeki Çeler sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada " Çok üzgünüm arkadaşlar, ASKERLİK konusunda gelinen son aşamada görünen o ki hükümet GKK işbirliği sonucunda kaydedilen ilerleme maalesef bizlerin taleblerine yanıt verir bir pozisyonda değil!" diyerek Kıbrıslı Türk gençlerin sesini duyurmasını istedi.

İŞTE O AÇIKLAMA:

Çok üzgünüm arkadaşlar, ASKERLİK konusunda gelinen son aşamada görünen o ki hükümet GKK işbirliği sonucunda kaydedilen ilerleme maalesef bizlerin taleblerine yanıt verir bir pozisyonda değil!

Görünen o ki biz gençler sesimiz gerektiği kadar duyuramadık ya da duyulmasından "KORKTUK"...

Önümüzdeki hafta çarşamba sabahı komitede madde madde görüşülmesine geçilecek olan toplantıda da alınacak sonuç red

Birkaç basit düzenleme olarak çıkacağından ötürü çok üzgünüm!

Keşke herkes evinde oturarak; birileri yapsın benda yararlanırım mantığından çıkıp, bir adım ileriye gidip, sesimizi daha gür duyurabilsek, keşke bu meclisin önünde bir bütün olup tek bir ağızdan bağırabilsek!

Aslında henüz hiç geç değil;

Sessiz kalınmasından duyulan güvenle onlar adım atmamakta ısrarlı, ama sen; Kıbrıs Genci "eğer sesini duyurmaya başlarsan herşey bir haftada değişebilir!!! "

Özellikle hükümet ortağı partilerin sempatizan ve gençlik örgütlerine buradan seslenmek istiyorum!

"NERDESİNİZ ARKADAŞLAR?"

Gelin renkleri bir kenara bırakıp bu konuda birlikte sesimizi duyuralım!!!!

celer1.jpg

ÖNERİNİN İÇERİĞİ:

Yasa önerisiyle, başka bir ülkede askerliğini yapmış olanların, “zaten yeterli askeri disiplin ve eğitimi almış olduklarından veya askerlik bedelini ödemiş olduklarından” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde askerlik yapmak zorunda bırakılmaması; askerlik süresinin kısaltılması ve 31 yaşından büyük olan, ülkede yaşayan ve bir şekilde askere gitmemiş olan kişilerin 2000Stg ödeyerek 1 ay hizmet yapmak suretiyle hizmetini yerine getirmesi öngörülüyor.

Öneriyle yapılması planlanan diğer değişiklikler şöyle:

“49 yaşından büyük olanların her şekilde askerlikten ve bedelli askerlik için ücret ödemekten muaf tutulması.

Meslek lisesi ve iki yıllık yüksekokul mezunlarına özel olarak süre kısaltılması.

Özel statüde askerlik yapma hakkı olanlardan, anne veya babasından biri 90 günden fazla ülkede kalanların hakkını kaybetmemesi, bunun yerine anne ve babası birlikte 90 günden fazla ülkede kalanların bu haktan yararlanamaması.

Lisanslı ve profesyonel sporcuların 9 yıl yurt dışında kalmak şartıyla 6000 İngiliz Sterlini ödeyerek bedelli askerlik yapabilmesi.

Yedek subay olarak askere gittikten sonra doktoraya hak kazananların bedelli askerlikten yararlanmak veya kalan askerlik süresini doktora bittikten sonra yapmak üzere serbest bırakılması.

Geçici maddede 60 gün olarak yer alan fakat yasanın içeriğinde 90 gün olarak belirtilen, bedelli askerlik için ülkede kalma süresinin, geçici maddede de 90 güne çıkarılması.

1 Ocak 2009 tarihinden önce ülkeden ayrılıp yabancı ülkeye gidenlerin, saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşmeseler bile bedelli askerlikten yararlanabilmesi”

Öneriyle, “Yasanın amacına derhal ulaşabilmesi için”, halen askerde olanların, özel statü ve bedelli askerlik hakkı kazananların ve bedelin birinci kısmını ödeyenlerin de bu yasadan yararlanması da öngörülüyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.