1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ASKERLİK YASASI'NDA SONA DOĞRU!
ASKERLİK YASASI'NDA SONA DOĞRU!

ASKERLİK YASASI'NDA SONA DOĞRU!

Birkaç hafta içinde ;

A+A-

'Askerlik Yasası'nda sona doğru

Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı, CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne yönelik ilgili tüm kesimlerin dinlendiğini, dünkü toplantıda da ‘Yol Haritası’nın çizildiğini açıkladı.

Erhürman, “Yol haritası çizildi. Bundan sonra komite bu yol haritası üzerinden öneriyi ele almaya devam edecek, hızla sonlandırmak için çalışacak” şeklinde konuştu.

Komite toplantılarına katılan TDP Milletvekili Zeki Çeler ise “Yasa önerisinin birkaç hafta içinde genel kurula sevki gündeme gelebilir” dedi.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, gündeminde bulunan, Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin genel görüşmesine dünkü toplantısında devam etti.
Komite Başkanı CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne yönelik ilgili tüm kesimlerin dinlendiğini, dünkü toplantıda da ‘Yol Haritası’nın çizildiğini ifade etti.
Erhürman, “Yol haritası çizildi. Bundan sonra komite bu yol haritası üzerinden öneriyi ele almaya devam edecek, hızla sonlandırmak için çalışacak” şeklinde konuştu.

Komite hazırdı…

Komite toplantısına, Komite Başkanı CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, UBP Milletvekili Ali Pilli, UBP Milletvekili Erdal Özcenk, DP Milletvekili Fikri Ataoğlu, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat, ve DP Milletvekili Hüseyin Alanlı’nın yanı sıra,  Öneri Sahibi, CTP Milletvekili Dr. Abbas Sınay, TDP Milletvekili Zeki Çeler ve UBP Milletvekili Dursun Oğuz da katıldı.

Komutanlar, Başbakanlık, Maliye ve Başsavcılık yetkilileri…

Komite, bundan önceki toplantılarında Başbakanlık, Başsavcılık, Maliye Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan da rütbeli komutanları ağırlamış, görüş ve önerilerini dinlemişti.
Bir toplantısını da siyasi partilerin gençlik örgütlerine ayıran Komite, konuyla ilgili gençlerin de görüş ve önerilerini almıştı.


Askerlik süresinin kısaltılması, bedelli askerlik…

Meclis komitesinde konuşulmaya başlanan önerinin son şekli askerlik süresinin kısaltılmasını ve bedelli askerlik konularında detaylı yeni düzenlemeleri içeriyor.

Yasa Önerisi, başka bir ülkede askerliğini yapmış olanlar KKTC’de askerlik yapmak zorunda olmaması, askerlik süresinin kısaltılması, meslek lisesi ve iki yıllık yüksekokul mezunlarına özel olarak süre kısaltılması, özel statüde askerlik yapma hakkı olanlardan, anne veya babasından biri 90 günden fazla ülkede kalanların hakkını kaybetmemesi, bunun yerine anne ve babası birlikte 90 günden fazla ülkede kalanların bu haktan yararlanamamasına ilişkin düzenlemeler içeriyor.

Öneride ayrıca, lisanslı ve profesyonel sporcuların 9 yıl yurt dışında kalmak şartıyla 6000Stg ödeyerek bedelli askerlik yapabilmesini, 49 yaşından büyük olanların her şekilde askerlikten ve bedelli askerlik için ücret ödemekten muaf tutulmasını sağlayacak maddeler de yer alıyor.
Yedek subay olarak askere gittikten sonra doktoraya hak kazananların bedelli askerlikten yararlanmak veya kalan askerlik süresini doktora bittikten sonra yapmak üzere serbest bırakılmasını sağlayacak hükümler öngören öneri, 1 Ocak 2009 tarihinden önce ülkeden ayrılıp yabancı ülkeye gidenlerin, saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşmeseler bile bedelli askerlikten yararlanabilmesini sağlayacak düzenlemeler de içeriyor. Öneri,  31 yaşından büyük olan, ülkede yaşayan ve bir şekilde askere gitmemiş olan kişilerin 2000Stg ödeyerek 1 ay hizmet yapmak suretiyle hizmetini yerine getirmesini sağlamayı da öngörüyor.

-------------------------------
 

TDP Milletvekili Zeki Çeler: “Birkaç hafta içinde genel kurula sevki gündeme gelebilir”

“Askerlikle ilgili komite çalışmalarında artık sona geliniyor. Önümüzdeki bir ay içinde, ya da belki de birkaç hafta içinde yasanın meclis genel kuruluna sevki gündeme gelebilir. Asker (GKK) bize ilk toplantılara katılarak görüşlerini bildirmiştir. Komitede bütün konular enine boyuna konuşulmuştur. Bir tek konuya ilgisiz hükümettir. Ne hükümet ne de maliye bu konuya gereken önemi ne yazık ki vermiyor. Komite üyeleri bu konuda ciddi şekilde çalışmıştır. Sonuca doğru gelinmesinde komitedeki arkadaşlara saygım sonsuz.

Gençlere verdiğimiz sözü tutmak hepimizin görevidir. Gençlerin gözü bu komiteden çıkacak sonuca kilitlenmiştir. Bundan sonrası artık meclisin görevidir. Benim gençlere önerim; beklentilerini çok yüksek tutmasınlar ancak, umutlarını kaybetmesinler. Askerlikle ilgili artık yavaş yavaş sona gelindi. Hepimiz bir söz verdik ve bu sözü tutmak, yasa önerisinde olan maddelerin yasalaşmasını hayata geçirmek için çalışıyoruz”

YD

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.