1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ATİNA'DAN MESAJ GÖNDERDİ
ATİNA'DAN MESAJ GÖNDERDİ

ATİNA'DAN MESAJ GÖNDERDİ

Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta iki toplum arasındaki müzakerelerde tüm konuların aynı anda bir paket içerisinde ele alınmasının çözümü kolaylaştıracağını söyledi

A+A-

Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta iki toplum arasındaki müzakerelerde tüm konuların aynı anda bir paket içerisinde ele alınmasının çözümü kolaylaştıracağını söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecine ilişkin, "Fasılların açılması konusunda umutlarımızın karşılanmayacağını görüyoruz ama bu, sadece Yunanistan'a bağlı değil. Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde AB'nin de bu konuda doğrusu çok hevesli olmadığını söylemek lazım" dedi.

AB Dönem Başkanı Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Çavuşoğlu, Atina'daki Türk gazetecilerle bir araya geldi.

Atina'da geçekleştirdiği ikili temaslarını değerlendiren Çavuşoğlu, Yunan yetkililerle Türk-Yunan ilişkileri ile Kıbrıs konusunu ve Türkiye'nin AB sürecini konuştuğunu belirterek, "Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB üyeliğine desteği zor zamanlarda bile gerçekten devam etmiştir. Belki çok somut şeyler olmamıştır ancak bu sözlü destek, psikolojik destek bile önemlidir" dedi.

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'in Türkiye'nin AB üyeliğine verdikleri desteği bir kez daha teyit ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, ancak, yeni fasılların açılması konusunda umutlu olmadığını söyledi.

 

"Ümitler italya'da"

Bu konuda gerçekçi olunması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Fasılların açılması konusunda umutlarımızın karşılanmayacağını görüyoruz. Ama bu, sadece Yunanistan'a bağlı değil, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde AB'nin de bu konuda doğrusu çok hevesli olmadığını söylemek lazım. Bunun da esas nedeni Avrupa Parlamentosu seçimleri. Her ülkenin böyle bir kararın kendi ülkelerinde seçimleri ne kadar etkileyeceği konusunda farklı görüşleri var. Artık ümitlerimiz İtalya'nın dönem başkanlığına kaldı."

 

“Fasıllar bloke edildi...”

Türkiye'nin açmak istediği fasılların Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nce bloke edildiğini belirten Çavuşoğlu, "Herkeste açılsın diye ortak bir görüş var ama Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni kim ikna edecek. Tüm bunların hepsini bir araya getirdiğimizde bu konunun mayıs seçimlerinden önce gerçekleşmeyeceği görünüyor" diye konuştu.

Yunan yetkililerle olan temaslarında, parlamenter diplomasisinin önemine değindiğini belirten Çavuşoğlu, bu kapsamda iki ülke meclisleri arasında oluşturulacak bir dostluk grubunun iki ülke arasında başlı başına bir güven arttırıcı olacağını kaydetti.

 

“İki tarafta kararlıysa ortak yol bulunur”

Çavuşoğlu, bu konuda TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in mesajını Yunanistan Meclisi Başkanı Evangelos Meymarakis'e ilettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Parlamentolar arası dostluk grubu kurulması konusunu konuştuk. Meymarakis'te de bu konuda ayni kararlılığı gördüm. Bir formül bulmak lazım. Günün diplomasi yoğunluğu içerisinde parlamenter diplomasinin önemini ben her zaman gördüm ve faydalandım. Biz bu konuda çok arzuluyuz. Bence bu konuda iki taraf da kararlı olduğunda ortak bir yol bulunur."

Kıbrıs’taki süreç memnuniyet yarattı

Görüşmelerde Kıbrıs konusunun da gündeme geldiğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Kıbrıs'la ilgili başlatılan yeni süreci memnuniyetle karşıladığını ve desteklediğini belirtti.

Kıbrıs'ta iki toplum arasındaki müzakerelerde tüm konuların aynı anda bir paket içerisinde ele alınmasının çözümü kolaylaştıracağını ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Hepimizin tercihi ayrıca BM'nin de tercihi kapsamlı bir paket içerisinde tüm konuların müzakere edilip bir çözüme ulaştırılması. Böyle tek tek ayrı müzakere edilmesi ne kadar uzun sürer, bilinmez. Tüm konular aynı anda bir paket içerisinde görüşülürse çözüme daha çabuk ulaşılır ve bu daha gerçekçi bir yaklaşım olur."

Diyalog

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.