1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AVRO BÖLGESİ VE AB`DE KAMU BORÇLARINDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR
AVRO BÖLGESİ VE AB`DE KAMU BORÇLARINDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

AVRO BÖLGESİ VE AB`DE KAMU BORÇLARINDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Avro Bölgesi ve AB'de kemer sıkma önlemlerine rağmen kamu borçlarındaki artış sürüyor.

A+A-

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre 2011 yılında Avro Bölgesi ekonomisinin yüzde 87,3'ü düzeyindeki kamu borçları, geçen yıl yüzde 90,6'ya çıktı. Aynı dönemde AB'nin borçluluk oranı da yüzde 82,5'ten yüzde 85'e tırmandı.

Buna göre 2012 yılı itibariyle 9,5 trilyon avroluk ekonomiye sahip Avro Bölgesi'nde kamu borçları toplamı 8,6 trilyon avroyu buluyor. Ekonomik büyüklüğü 12,9 trilyon avro düzeyindeki AB'nin kamu borçları ise 11 trilyon avroyu aşıyor.

Avro Bölgesi ve AB'de kamu borçlarındaki artışa karşın uygulanan kemer sıkma politikasının bütçe açıklarını dizginlemeye başladığı görülüyor. Avro Bölgesi'nde 2009 yılında yüzde 6,4 olan ortalama bütçe açığı geçen yıl yüzde 3,7'ye indi. Aynı şekilde AB'de ortalama bütçe açığı son 4 yılda yüzde 6,9'dan yüzde 4'e kadar geriledi.

Geçen yılki kurtarma operasyonunda özel sektöre olan borçları yüzde 75 oranında kırpılan Yunanistan, buna rağmen AB'nin en borçlu üyesi olmaya devam ediyor. Eurostat'a göre 2012 sonunda Yunanistan'da kamu borçlarının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 157'yi buluyor. Yunanistan, bütçe açığında ise İspanya'nın ardından yüzde 10'la ikinci sırada bulunuyor.

Yunanistan'ın ardından AB'nin en borçlu üyeleri, yüzde 127 ile İtalya, yüzde 124'le Portekiz, yüzde 118'le İrlanda, yüzde 100'le Belçika, yüzde 90'la Fransa ve İngiltere, yüzde 86'yla Kıbrıs Rum kesimi, yüzde 84'le İspanya ve yüzde 82'yle Almanya şeklinde sıralanıyor.

Bütçe açığında ise yüzde 10,6 ile başı çeken İspanya'yı yüzde 10'la Yunanistan, yüzde 7,6'yla İrlanda, yüzde 6,4'le Portekiz, yüzde 6,3'le Kıbrıs Rum kesimi ve İngiltere ve yüzde 4,8'le Fransa takip ediyor.

AB Komisyonu'na göre geçen yıl Türkiye'de kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 36,3 ve bütçe açığı yüzde 1,9 düzeyinde bulunuyor.

 

Kaynak: TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.